Späť na blog
Vzdelávanie

11 najlepších nástrojov na analýzu dát

Skillmea
25.11.2021
13 minút čítania
11 najlepších nástrojov na analýzu dát
Objem údajov, ktoré sa vytvárajú dennodenne, každý rok exponenciálne rastie. V priemere každý z nás vytvorí každú sekundu minimálne 1,7 megabajtu dát. Mnohé z týchto údajov zhromažďujú firmy, pre ktoré znamenajú kľúčovú úlohu pri rozhodovaní a strategickom plánovaní.

Bez správnych nástrojov sa však dáta nevyužívajú a len zaberajú miesto. Preto prichádzajú na scénu nástroje na analýzu dát. Umožňujú dátovým vedcom a dátovým analytikom zhromažďovať a analyzovať dáta, aby ich premenili na užitočné informácie pre rozvoj podnikania či prijímanie správnych rozhodnutí.
K dispozícii je široká škála nástrojov na analýzu dát. Niektoré z nich sú programovacie jazyky, ktoré sú obľúbené medzi dátovými vedcami, pretože sa ľahko používajú a dobre analyzujú údaje. Niektoré sú knižnice pre tieto programovacie jazyky, ktoré zjednodušujú analýzu údajov. A niektoré sú samostatné aplikácie, ktoré bežia v počítači alebo vo webovom prehliadači.

Výber správnych nástrojov na analýzu dát
Pred výberom nástroja na analýzu údajov je potrebné zvážiť niekoľko otázok, najmä:
  1. Aký druh dát analyzujete? Sú to jednoduché číselné údaje uložené v tabuľkách a databázach alebo kvalitatívne údaje s otvoreným koncom, ako sú konverzácie v sociálnych médiách, ktoré si vyžadujú analýzu pomocou modelov strojového učenia na vytvorenie prehľadov?
  2. Koľko dát analyzujete? Ak sú údaje, ktoré potrebujete analyzovať, obmedzené, prácu zvládne takmer každý nástroj. Ak však plánujete analyzovať big data, budete musieť na analýzu použiť špecifické nástroje.
  3. Aké technické znalosti sú potrebné na vykonanie analýzy? Ak ovládate programovací jazyk, ako je Python, R, Java alebo SQL, potom máte veľa možností, pokiaľ ide o výber nástroja na analýzu dát. A ak nie ste technický alebo nemáte záujem o učenie sa jazyka, máte tiež niekoľko možností, pretože sú k dispozícii tzv. "no-code" nástroje, ktoré môžete použiť.
  4. V akom formáte chcete výsledky? Chcete vidieť svoje výsledky vo formáte tabuľky alebo by ste radšej generovali grafické zobrazenie výsledkov?

Najpopulárnejšie nástroje na analýzu dát
Po zodpovedaní týchto otázok si spravíte prehľad o rôznych analytických nástrojoch a zvolíte ten najvhodnejší pre vaše potreby. V zozname nižšie teraz uvedieme populárne nástroje na analýzu dát, ktoré by vám mohli pomôcť.

1. Python
Python je jedným z najpoužívanejších programovacích jazykov na analýzu údajov. Je to interpretovaný, univerzálny, vysokoúrovňový jazyk, ktorý možno použiť na procedurálne, funkčné a objektovo orientované programovanie.
Táto flexibilita je jedným z dôvodov, prečo je Python obľúbený u programátorov s rôznym zameraním. Navyše, jeho jednoduchá syntax, ktorá je takmer ako prirodzený jazyk, z neho robí obľúbený jazyk pre začínajúcich vývojárov.
Čo však robí Python skvelým jazykom na analýzu údajov, sú všetky knižnice tretích strán, ktoré môžete do svojho projektu pridať zadarmo. Mnohé z týchto knižníc, ako napríklad Matplotlib, PyTorch a Pandas, sú navrhnuté na spracovanie údajov, čo znamená, že na analýzu údajov musíte napísať menej kódu.

2. Matplotlib
Matplotlib je knižnica Python, ktorá uľahčuje vizualizáciu údajov a grafické vykresľovanie. Môžete ho jednoducho nainštalovať na akýkoľvek operačný systém, ktorý podporuje Python, vrátane Mac, Windows a Linux.
Po nainštalovaní môžete dlhé zoznamy čísel previesť na ľahko zrozumiteľné koláčové grafy, tepelné mapy, histogramy a iné typy vizualizácií, ktoré sú pripravené na použitie v zostavách alebo publikovanie online. Matplotlib môže tiež vygenerovať používateľské rozhranie pre vašu grafiku s ponukou, ktorú môžete použiť na prispôsobenie grafiky bez písania dodatočného kódu.

3. PyTorch
PyTorch je open source knižnica Pythonu, ktorá sa používa na vytváranie, trénovanie a spúšťanie modelov strojového učenia. Používa tenzory podobné poliam na kódovanie vstupov, výstupov a parametrov modelov. Tenzor je kontajner pre údaje, ktorý môže tieto údaje reprezentovať v ľubovoľnom počte dimenzií, čo z neho robí veľmi flexibilný nástroj na analýzu dát.
Ďalšou výhodou PyTorch je, že môže spúšťať modely strojového učenia pomocou počítačového GPU a nie CPU. To znamená, že model strojového učenia PyTorch vám môže poskytnúť report 4 až 5-krát rýchlejšie ako iné nástroje na analýzu údajov, ktoré využívajú iba spracovanie CPU.

4. Pandas
Pandas je ďalšia knižnica Pythonu a je to švajčiarsky armádny nožík na manipuláciu s údajmi. S pandas môžete zmeniť neštruktúrované údaje z viacerých zdrojov na 2D objekt v pamäti nazývaný DataFrame.
Keď už máte údaje v DataFrame, môžete ich rýchlo filtrovať, vyhľadávať, segmentovať a segregovať. Môžete tiež zlúčiť a spojiť dva rôzne DataFrame.

5. Jupyter Notebook
Jupyter Notebook je webová aplikácia s otvoreným zdrojovým kódom, v ktorej môžete spúšťať Python, R a ďalšie programovacie jazyky v interaktívnom prostredí. Keďže ide o webovú aplikáciu, umožňuje interaktívnu spoluprácu medzi používateľmi.
Nazýva sa to „notebook“, pretože umožňuje analytikom údajov nielen ukladať a spúšťať kód v prehliadači, ale pridáva aj vysvetľujúci text, obrázky a ďalšie podporné informácie.
Zápisníky Jupyter slúžia ako výpočtový záznam medzi spolupracovníkmi a vytvorené záznamy možno uložiť ako súbory JSON. Tieto súbory potom možno použiť na sledovanie každého kroku procesu. O PyTorch, Pandas a tvorbe grafov v Matplotlib sa viac dozvieš v našom online kurze Python Data Science.

6. R
R bol navrhnutý špeciálne pre potreby komunity zaoberajúcej sa dátovou analýzou a štatistikou. Jazyk R je vhodný na strojové učenie, vizualizáciu údajov a štatistickú analýzu. Obrovskou výhodou jazyka R je práve jeho obrovská komunita.
R je sada nástrojov na manipuláciu s údajmi, vykonávanie výpočtov a generovanie grafiky. Dodáva sa s výkonnými možnosťami spracovania a ukladania údajov, ako aj flexibilnou sadou grafických nástrojov na generovanie tabuliek a grafov, ktoré sú pripravené na publikovanie v zostavách.
Pokiaľ si vyberiete jazyk R, neurobíte určite chybu, najmä preto, že bol od základov vytvorený práve na dátovú analýzu.

7. SQL
SQL, čo je skratka pre Structured Query Language, je programovací jazyk, ktorý bol vytvorený na interakciu s relačnými databázami. Z tohto dôvodu a skutočnosti, že firmy ukladajú väčšinu svojich údajov v databázach, je SQL základným nástrojom, ktorý dátoví vedci a dátoví analytici používajú na tvorbu reportov.
SQL je tiež jednoduchý jazyk na učenie. Dotazy, ktoré do neho píšete, sú takmer ako anglické vety. A takmer každý iný programovací jazyk má tiež knižnice, ktoré môžete použiť na interakciu s databázami, vďaka čomu je tento jazyk skutočne výkonný na analýzu údajov.

8. D3.js
D3.js je open-source JavaScriptová knižnica na vytváranie vlastných vizualizácií vo webovom prehliadači. Spolu s JavaScriptom používa HTML, škálovateľnú vektorovú grafiku a CSS, čo umožňuje webovým vývojárom jednoducho vykonávať analýzu údajov bez toho, aby sa museli učiť nový jazyk.
D3 je skratka pre "Data Driven Documents" a umožňuje vývojárom prepojiť dáta na HTML dokumenty pomocou Document Object Modelu (DOM) a potom transformovať dokument na základe údajov, ktoré používa. D3 tiež podporuje interakciu, animáciu, anotáciu a kvantitatívnu analýzu. Aj keď sa technológia, ktorú používa D3, dá ľahko naučiť, prichádza s viac ako 30 modulmi a 1 000 metódami vizualizácie, ktorých zvládnutie môže chvíľu trvať.

9. MATLAB
MATLAB používa vysokoúrovňový programovací jazyk na matematické modelovanie, numerické výpočty a vizualizáciu dát. Jeho názov je skratkou pre „maticové laboratórium - matrix laboratory“, pretože ide o maticový jazyk. Matematické matice sú dátové štruktúry, ktoré dokážu vyriešiť mnohé technické výpočtové problémy efektívnejšie ako iné skalárne programovacie jazyky.
MATLAB môžete použiť na množstvo rôznych úloh, ako je vykresľovanie údajov, vývoj algoritmov, vytváranie modelov strojového učenia, interakcia s programami napísanými v iných jazykoch a analýza množín dát. Vďaka jeho pokročilým matematickým funkciám existuje veľa technických rolí, ktoré používajú MATLAB, vrátane softvérových inžinierov a dátových analytikov.

10. Tensor Flow
TensorFlow je open-source platforma strojového učenia a analýzy dát, ktorú vytvoril tím Google Brain. Používa sa na numerické výpočty a implementáciu neurónových sietí s hlbokým učením. Kód pre TensorFlow je napísaný v C++, ale poskytuje API, ku ktorému je možné pristupovať pomocou mnohých iných programovacích jazykov vrátane Python, Go, Java, R, JavaScript a ďalších.
TensorFlow dokáže trénovať a spúšťať modely strojového učenia na rozpoznávanie obrázkov, klasifikáciu ručne písaných číslic, vkladanie slov, opakujúce sa neurónové siete, preklad jazyka, spracovanie prirodzeného jazyka a simuláciu. A namiesto toho, aby ste sa museli zaoberať podrobnosťami vytvárania vlastných algoritmov, môžete si vytvoriť svoje vlastné modely pomocou TensorFlow.

11. Tableau
Tableau je popredný nástroj Business Intelligence na trhu, ktorý sa používa na analýzu a vizualizáciu údajov v jednoduchom formáte.
Tableau je nástroj na analýzu dát, ktorý sa používa na vytváranie kvalitných vizualizácií údajov pre business intelligence. Dokáže extrahovať dáta z mnohých zdrojov, vrátane Microsoft Excel, PDF súborov, rôznych typov databáz alebo dokonca súborov uložených na AWS.
Po extrahovaní údajov k nim môže pristupovať aplikácia Tableau Desktop. Potom ho môžete použiť na generovanie dashboardov a vizualizácií v softvéri. Dáta môžu byť tiež publikované na Tableau Server, kde k nim možno pristupovať z akéhokoľvek miesta, vrátane mobilných zariadení. A to všetko môžete urobiť bez písania akéhokoľvek kódu.

Záver
Nástroje na analýzu dát vám pomôžu objavovať trendy a vzorce, na základe ktorých budete vedieť robiť lepšie rozhodnutia. K dispozícii je široká škála nástrojov, od zložitých programovacích jazykov až po aplikácie, ktoré vyžadujú veľmi málo technických znalostí. Výber je len na vás.
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by ťa zaujímať

Čo robí DevOps Engineer?
Vzdelávanie
16.11.2021
Skillmea

Čo robí DevOps Engineer?

Na základe niektorých štatistík sa predpokladá, že dopyt po softvérových inžinieroch do roku 2029 narastie o 22%. Tento dopyt po softvérových inžinieroch a webových či mobilných aplikáciách, ktoré vytvárajú, viedol k mnohým novým pracovným pozíciám a inovatívnym, efektívnejším vývojovým procesom – ako napríklad DevOps.  Zaujíma ťa, čo je to DevOps, čo robí taký DevOps Engineer (inžinier), koľko zarába a aké zručnosti potrebuje? Čítaj ďalej a dozvieš sa viac.[Image] Čo je DevOps? DevOps je spojenie slov Development (vývoj) a Operations (prevádzka). Je to špeciálna metóda vývoja softvéru, ktorá spája procesy, ľudí a technológie, vďaka čomu môžu firmy produkovať kvalitný softvér, služby a produkty. DevOps-áci používajú nástroje, procesy a metódy vývoja na zabezpečenie efektívneho vývoja aplikácií. Zohrávajú dôležitú úlohu v každej fáze procesu vývoja, od nápadu až po implementáciu a údržbu. DevOps označuje spôsob vývoja softvéru, ktorý zaisťuje, že všetko beží hladko v každej fáze vývoja. Pred predstavením DevOps v roku 2009 vývojárske tímy zvyčajne zostavovali každú časť aplikácie nezávisle. Jeden tím by sa napríklad zaoberal štruktúrou databázy, zatiaľ čo iný vytvoril frontend alebo bezpečnostné prvky. Aj keď to bolo efektívne, často to viedlo k problémom, keď boli tieto rôzne časti spojené do jedného celku. DevOps sa snaží tento problém vyriešiť tým, že všetkých účastníkov vývoja spojí dokopy. Môžeš si to ľahko predstaviť ako stavbu domu. Štandardne by si mal rôznych dodávateľov, ktorí by robili rôzne práce: murári, elektrikári, inštalatéri, maliari atď. Pri DevOps modeli však títo dodávatelia spolupracujú, diskutujú o každej fáze vývoja a pracujú spolu a ťahajú za jeden povraz. Výsledkom je, že konečný produkt je efektívnejší, kvalitnejší a ušetrí aj čas, pretože každá zložka sa spája s ostatnými. DevOps Engineer zaisťuje, že sa to všetko deje hladko a konzistentne počas celého životného cyklu vývoja. DevOps špecialisti teda používajú rôzne nástroje, procesy a metódy vývoja, aby zabezpečili efektívny vývoj aplikácií. V každej fáze procesu vývoja (od nápadu až po implementáciu a údržbu) zohrávajú významnú úlohu. Keďže celý vývoj aplikácie je v rámci jedného tímu, vývojári sú schopní rýchlejšie komunikovať medzi sebou, ale aj kolaborovať so zákazníkom, čo znamená častejšie vydávanie nových verzií vyvíjaného softvéru. Funkcie DevOps DevOps špecialista podporuje komunikáciu, spoluprácu a zdieľanie zodpovednosti naprieč všetkými stranami počas životného cyklu vývoja. Hlavnou výzvou, ktorej čelia DevOps-áci, je zjednotiť všetkých účastníkov vývoja, čo sú frontend a backend developeri, UI/UX dizajnéri, testeri, ľudia zodpovední za bezpečnosť produktu, ale aj obchodníci, zákaznícky servis či ďalšie kľúčové osoby.  V DevOps kultúre sú všetci títo účastníci rovnako dôležití a ich vstupy do vývoja majú rovnakú hodnotu. DevOps-ák musí zabezpečiť, že je s tým celý tím stotožnený, podporuje to a samozrejme najmä praktizuje.  Aké techniky používajú DevOps-áci? Najčastejšie sú využívané nasledovné postupy či technológie: • continuous integration, continuous deployment (CI/CD), • kontajnerizácia, • monitorovanie. V skratke si povedzme o každej z vyššie uvedených technológií. CI/CD Zavádza automatizáciu do softvérového vývoja. Pomocou skupiny rôznych nástrojov tak je možné zabezpečiť automatické zostavovanie verzií, ich kontrolu a reporting kvalít konkrétnej verzie. Po zostavení a otestovaní je možné nasadiť verziu do produkčného prostredia. To je technika Continuous Integration. Inými slovami, zmeny sa vykonajú a integrujú okamžite. "CD" sa môže vzťahovať aj na Continuous Delivery. Zmeny vykonané v aplikácii sa pred odoslaním do úložiska (napr. GitHub) testujú na chyby. Následne sú umiestnené do živej produkcie. Continuous Deployment znamená automatické odosielanie zmien vykonaných vývojárom z úložiska ako napr. GitHub do produkcie, kde ho môžu koncoví používatelia používať. Kontajnery Kontajnery poskytujú spôsob izolácie procesov od zvyšku softvéru. Každý kontajner funguje v podstate ako virtuálny stroj, ktorý spúšťa jednu časť celkového procesu. Pretože kontajnery sa dajú veľmi rýchlo zapnúť a vypnúť, kontajnerizácia uľahčuje vytváranie, nasadzovanie a spúšťanie aplikácií. DevOps engineer musí rozumieť kontajnerizácii, pretože má vplyv na to, ako sa produkt vytvára, upravuje a testuje. Pri vytváraní kontajnera by malo platiť pravidlo, že jeden kontajner je jedna služba. Na to, aby sme docielili tieto vlastnosti kontajnerov, musíme dodržať 3 hlavné princípy kontajnerizácie: štandardnosť (Standard), jednoduchosť (Lightweight) a izolovanosť (Isolated). V dnešnej dobe je veľmi populárny prechod na mikroservisovo orientovanú architektúru. Pri tejto architektúre je funkcionalita softvéru rozdelená do menších častí - mikroservisov. Cieľom je vytvorenie aplikácie, ktorá bude čo najviac modulárna. Bude to znamenať jej zjednodušenie, udržiavateľnosť a tiež škálovateľnosť. Funkcionalita aplikácie sa rozdelí do jednotlivých mikroservisov, kde každý má na starosti iba jednu, oddelenú časť softvéru. Ak bude potrebná zmena aplikácie, tieto mikroservisy je relatívne jednoduché upraviť. Vykoná sa len požadovaná zmena, upraví sa daný mikroservis a opätovne je nasadený. Pri takomto prístupe sa vyskytuje menej chýb, výpadkov a má to kladný vplyv na testovanie a hľadanie chýb v softvéri. Monitorovanie Monitorovanie zahŕňa používanie systému, ktorý umožňuje sledovať celý vývojový ekosystém a upozorní ťa, ak sa niečo pokazí. S dobre nastaveným monitorovaním môžeš rýchlo riešiť problémy pomocou analýzy základných príčin, ktorá presne určí, kde problém začal. Monitorovanie ti tiež umožňuje zistiť, ako sa rôzne systémy navzájom ovplyvňujú, či už bežia súčasne alebo postupne. Tvoja práca ako DevOps špecialistu bude takmer nemožná bez komplexného monitorovacieho riešenia. Riešenie problémov bude rýchlejšie a efektívnejšie.[DASA DevOps Competency model (zdroj: DASA)] Zručnosti DevOps špecialistu Technické zručnosti sú nevyhnutnosťou. Aj keď sa v DevOps prostredí a IT všeobecne neustále objavujú nové technológie a nástroje, dobrý DevOps inžinier by mal mať kvalitné znalosti v týchto oblastiach: • verziovanie, systém správy verzií (ako Git, Github, Bitbucket, Svn atď.), • Continuous integration (Jenkins, Bamboo, VSTS), • koncepty kontajnerov (Docker), • orchestrácia kontajnerov (Kubernetes, Swarm, Openshift), • cloud (AWS, Azure, GoogleCloud, Openstack), • základy sietí, Linux (základy OS), Bash, • základy programovania (napr. Python, Design Patterns). DevOps inžinieri musia byť schopní písať bezpečný kód na ochranu aplikácií pred útokmi, ako aj na obranu pred bežnými zraniteľnosťami kybernetickej bezpečnosti. Rovnako ako v iných technických prostrediach, kľúčovým prvkom DevOps je tiež automatizácia. Veľa opakujúcich sa a manuálnych úloh vykonávaných tradičnejšími systémovými administrátormi možno automatizovať pomocou jazykov ako Python, Ruby, Bash či Shell. Nezabúdaj ani na soft skill zručnosti ako komunikačné zručnosti, dobrú organizáciu, ochotu spolupracovať, flexibilitu, prezentačné zručnosti alebo to, že zákazník je na prvom mieste. Mzda DevOps špecialistu sa podľa portálu platy.sk pohybuje v závislosti od regiónu a seniority na úrovni od 2.000 Eur vyššie. Jedná sa o veľmi žiadanú pozíciu, dopyt po DevOps inžinieroch v ostatných rokoch značne vzrástol.[Image] Ako sa stať DevOps špecialistom Aby si sa stal DevOps špecialistom, musíš získať znalosti a skúsenosti potrebné na prácu s rôznymi technológiami. Kľúčom je naučiť sa zručnosti, aplikovať ich a vybudovať si portfólio, ktorým sa vieš odprezentovať. Náš zoznam vyššie v článku sa zdá byť vyčerpávajúci a nekonečný. Ako sme už spomínali, v jednej oblasti môžeš byť expertom a o iných vieš toho málo. To je úplne v poriadku. Základné znalosti z každej oblasti sú dobrým začiatkom. Napríklad, ak si softvérový inžinier, určite si dobrý v programovaní. Nemalo by byť pre teba ťažké zvládnuť prácu admina, pretože niektoré činnosti si už určite mohol vykonávať vo svojej práci. Rovnako, ak si sieťový inžinier, nebudeš mať problém naučiť sa viac o bezpečnosti, virtualizácii a správe infraštruktúry. Každá z týchto zručností spolu súvisí. Cesta k tomu, aby ste sa stali DevOps špecialistom je dlhá, ale stojí za to. A neexistujú žiadne skratky.
8 populárnych IDE a editorov kódu
Vzdelávanie
24.10.2021
Skillmea

8 populárnych IDE a editorov kódu

Keď absolvuješ naše online kurzy programovania, budeš používať textový editor. Keď študuješ kurz HTML a CSS, vystačíš si aj textový editor ako napr. Notepad. Pre to, aby si bol efektívny, však budeš určite používať buď na programovanie vytvorené editory kódu alebo IDE. V tomto článku ti vysvetlíme, čo sú IDE a editory kódu a v čom sa líšia. Budeme preberať aj výhody a nevýhody IDE a editorov kódu. V článku nájdeš aj zoznam najpopulárnejších IDE a editorov kódu, ktoré vývojári používajú, a v čom je každý z nich jedinečný. Čo sú to IDE a editory kódu?IDE je integrované vývojové prostredie. Je to softvér, ktorý vývojárom umožňuje ľahko vytvárať, upravovať a ladiť kód. Aj keď niektoré môžu vyžadovať doinštalovať knižnice pre určité programovacie jazyky, väčšina bežných IDE je pripravená, takže je ľahké zachytiť potenciálne chyby syntaxe a chyby pred kompiláciou alebo spustením kódu. Editor kódu je typ textového editora s niekoľkými funkciami, ktoré uľahčujú písanie kódu. Napríklad editory kódu automaticky zvýraznia slová na základe syntaxe a automaticky odsadia riadky kódu. Editor kódu však nemá funkcie ladenia a automatického dopĺňania, ktoré má IDE. Niektorí vývojári uprednostňujú spustenie programu od začiatku v editore kódu. Iní však pri kontrole alebo úprave kódu niekoho iného uprednostňujú IDE, pretože ladenie je jednoduchšie. Najpopulárnejšie IDE a editoryAk chceš začať s IDE, budeš mať trochu väčšiu pomoc s ladením, zvýrazňovaním syntaxe a funkciami automatického dopĺňania. Ak programuješ sám, môže byť IDE skvelým spôsobom, ako získať pomoc, ktorú by si na začiatku mohol potrebovať. IDE často prichádzajú s nástrojmi na automatizáciu, testovanie a vizualizáciu procesu vývoja. V podstate ti vybavia všetko, čo potrebuješ pre premenu kódu, na fungujúcu aplikáciu alebo program. Tu sú populárne IDE a editory, ktoré by si mohol zvážiť: 1. Visual Studio CodeVS Code je výkonný textový editor, ktorý je možné spustiť v rôznych operačných systémoch ako Windows, macOS a Linux. Jeho rozhranie je jednoduché. Panel vľavo obsahuje verzie kódu a jeden v strede, kde píšeš kód. Obsahuje funkcie ladenia pre viacero programovacích jazykov.  Dodáva sa so vstavanou podporou jazykov JavaScript, TypeScript a Node.js a má bohatý ekosystém rozšírení pre ďalšie jazyky (napríklad C ++, C#, Java, Python, PHP, Go) a runtime (napríklad .NET a Unity). Tento editor je obľúbenou voľbou medzi vývojármi, pretože drvivých 70% ho označilo za svojho obľúbeného v prieskume Stack Overflow v roku 2021. Je tiež možné ho stiahnuť zadarmo, vďaka čomu je atraktívnou voľbou pre začínajúcich programátorov.[Image] 2. IntelliJ IDEAVývojové prostredie Intellij IDEA je produktom českej softvérovej firmy JetBrains. Prvá verzia vyšla už v roku 2001 a od tej doby sa neustále vyvíja. IntelliJ IDEA je kompaktné a „inteligentné“ IDE, ktoré poskytuje vývojárom návrhy na zlepšenie ich programov a výrazne im urýchľuje vývoj a ladenie. Medzi funkcie patrí kontrola verzií, analýza kódu a navrhované dokončenie kódu. Navyše nepotrebuješ nové doplnky pre ďalšie jazyky. IntelliJ nie je zadarmo, ako Visual Studio Code. V závislosti od zvolenej frekvencie fakturácie to stojí 499 Eur ročne alebo 49,90 Eur mesačne. Cena je pomerne vysoká, ale mnoho vývojárov využíva práve toto IDE na zvýšenie produktivity. Je najobľúbenejší medzi Java vývojármi, aj keď podporuje aj iné JVM jazyky, napr. Kotlin, Scala či Groovy, vďaka pluginom aj podpora Go, Pytonu, SQL či PHP.[Image] 3. PyCharmPyCharm je primárne jedným z najlepších IDE pre Python, ale prémiová verzia podporuje aj iné jazyky pre web development, napr. JavaScript, CoffeeScript, TypeScript či SQL. Pri kódovaní kontroluje chyby a má aj automatické dopĺňanie. Má elegantné, minimálne GUI pre prehľadný vývoj a tiež kontroluje kvalitu tvojho kódu. PyCharm je tiež z dielne firmy JetBrains, môžeš si stiahnuť bezplatnú komunitnú úroveň PyCharm, ktorá ti umožní programovať v Pythone. Ak však chceš prístup aj k ďalším funkciám pre vývoj, či k podpore HTML, SQL a JavaScript, budeš musieť zaplatiť za licenciu. Plná verzia PyCharmu stoji 199 Eur ročne alebo 19,90 Eur pri mesaačnej platbe.[Image] 4. NetBeansNetBeans by v našom zozname najlepších IDE pre webdevelopment nemal chýbať. Patrí medzi jedno z najobľúbenejších IDE, je to jednoduchý softvér pre Javu, JavaScript, PHP, HTML5, CSS, ale funguje rovnako dobre aj s PHP, C/C++ atď. Ide o bezplatné IDE na každodenné používanie. Pomáha vám tiež vytvárať webové stránky bez chýb zvýraznením kódu nielen syntakticky, ale aj sémanticky. Má tiež veľa výkonných nástrojov na refaktorovanie, pričom je otvoreným zdrojom.[Image] 5. PhpStorm / WebStormPhpStorm je ďalšou možnosťou, ktorú treba zvážiť ako jedno z najlepších IDE pre webový vývoj. Ako napovedá názov, zameriava sa na PHP, ale sú plne podporované aj front-end technológie vrátane HTML 5, CSS, Sass, Less, JavaScript a ďalších. Zahŕňa tiež podporu pre WordPress, Drupal, Joomla!, Laravel či Magento. Je ľahké sa v ňom orientovať, má automatické dopĺňanie kódu, nástroje na ladenie a testovanie, ako aj rýchle (a bezpečné) refaktorovanie. WebStorm je odľahčená verzia PhpStormu, je jedno z najlepších IDE pre JavaScript. Zahŕňa nielen automatické dopĺňanie kódu a live detekciu chýb, ale má aj debugger, unit testovanie a veľa integrácií, ako sú Git, GitHub, Mercurial a ďalšie.[Image] Ďalšie tipy na zaujímavé IDEčka, ktoré môžeš skúsiť sú CodeLobster alebo Komodo. V tomto článku sa nimi zaoberať nebudeme, ale tiež poskytujú kvalitné prostredie pre vývoj v jazykoch ako JavaScript, PHP, Ruby, Python či Go. Ďalšie editory kóduSublime Text 3Efektívny editor, ktorý beži na Windowse, MacOS aj Linuxe. Zvýrazňovanie syntaxe, rýchle načítavanie či automatické dopĺňanie kódu majú vývojári radi. Mnoho začínajúcich developerov volí práve tento editor ako svoju prvú voľbu. Notepadd++Editor kódu Notepad++ pracuje s rôznymi programovacími jazykmi, ale bol navrhnutý pomocou programovacieho jazyka C++ a často sa uprednostňuje pri vývoji v rovnakom jazyku. Hoci si ho môžeš stiahnuť zadarmo, jeho použitie je obmedzené na operačný systém Windows. AtomJe multiplatformný (dostupný pre Windows, macOS a Linux), môžeš si ho prispôsobiť rôznymi UI a témami či farbami. Samozrejmosťou je automatické dopĺňanie, vyhľadávanie, zobrazovanie a nahradzovanie textu v súbore alebo vo všetkých projektoch. Má zabudovaného správcu balíkov na inštaláciu nových či tvorbu vlastných balíkov. Výber správneho IDE či editoru kódu je dôležité, ovplyvňuje ho mnoho faktorov. Zvoľ si ten, ktorý najlepšie funguje s programovacím jazykom, ktorý používaš či je najvhodnejší pre projekt, na ktorom práve pracuješ. Aké je tvoje obľúbené IDE či editor? Podeľ sa v komentároch.
Čo je testovanie softvéru?
Vzdelávanie
18.10.2021
Skillmea

Čo je testovanie softvéru?

Softvér je potrebné testovať počas jeho vývoja aj po každom update. Ak sa chceš dozvedieť, čo je súčasťou testovania softvéru, prečo je testovanie dôležité, kde v procese vývoja sa testovanie nachádza a ktoré jazyky je dobré ovládať ak chceš byť IT tester, čítaj tento článok ďalej. Čo je testovanie softvéru?Testovanie softvéru je metóda, ktorá kontroluje, či skutočný softvérový produkt zodpovedá očakávaným požiadavkám (implicitným aj explicitným) a zaisťuje, aby softvérový produkt neobsahoval chyby, resp. pomáha s tým, aby software obsahoval čo najmenej chýb a žiadne kritické. Zahŕňa spustenie softvérových/systémových komponentov pomocou manuálnych alebo automatizovaných nástrojov. Účelom testovania softvéru je identifikovať chyby, nedostatky alebo chýbajúce požiadavky v porovnaní s pôvodnými požiadavkami. Testovanie softvéru sa týka procesu overovania a vyhodnocovania funkcie softvérovej aplikácie alebo produktu. Používa sa na zníženie alebo odstránenie chýb a minimalizáciu množstva dodatočných investícií, ktoré musí spoločnosť investovať do riešenia problémov a vydávania aktualizácií. Softvérový tester teda hľadá chyby, nedostatky či iné problémy vo webových či mobilných aplikáciách, desktopových produktoch alebo hrách. “TL;DR: IT testeri sú dôležití, pretože pomáhajú vysokej kvalite softvérových produktov, spokojnosti zákazníkov a používateľov a dlhodobej prosperite businessu.” Prečo je testovanie softvéru dôležité?Testovanie softvéru je dôležité, pretože neotestovaný alebo nedostatočne výkonný softvér môže mať vplyv na tisíce používateľov. Ak napríklad webová aplikácia, ktorá predáva produkt, funguje príliš pomaly, zákazníci môžu byť netrpezliví a kúpia si podobný produkt inde. Alebo ak databáza v aplikácii pošle nesprávne informácie pre vyhľadávací dotaz, ľudia môžu stratiť dôveru k webovej aplikácii alebo firme vo všeobecnosti. Softvérový tester pomáha predchádzať týmto druhom zlyhaní. Testovanie softvéru navyše môže pomôcť zaistiť bezpečnosť používateľov alebo osôb, ktorých sa týka používanie.  Úlohou testera je teda vžiť sa do pozície používateľa daného softvérového produktu a pripraviť si rôzne scenáre, ktoré na danom produkte v priebehu vývoja testuje. Nájdené problémy následne reportuje vývojárskemu tímu, ktorý tieto chyby odstráni.  “TL;DR: Cieľom testovania je zabezpečiť čo najvyššiu používateľskú spokojnosť s produktom.[Image]” Typy testovania softvéruExistuje niekoľko typov testovania softvéru, z ktorých každý vyžaduje rôzny stupeň špecifickosti. Tu je zoznam niektorých z najbežnejších: Testovanie použiteľnosti (Usability testing)Testovanie použiteľnosti je najlepším spôsobom ako zistiť či s webstránkou, aplikáciou alebo hrou bežní používatelia vedia narábať a pochopiť, ako pri jej používaní rozmýšľajú. Usability testing je v podstate spôsob, akým dokážeme overiť výsledok svojej práce na reálnych používateľoch.  Usability testing predstavuje hodnotenie produktu alebo služby jeho testovaním reprezentatívnou vzorkou užívateľov. Spravidla musia účastníci počas testovania splniť niekoľko úloh, pričom je ich správanie a konanie pozorne sledované a zaznamenávané testerom. Akceptačné testovanieHlavným účelom akceptačného testovania nie je nájdenie chýb, ale ohodnotenie pripravenosti systému pre nasadenie a používanie. Ide teda o kontrolu, či systém funguje tak, ako má. Softvér v tomto prípade pracuje s ostrými a skutočnými dátami, testuje sa, či produkt pracuje správne v reálnom nasadení a spĺňa používateľské požiadavky. Integračné testovanieCieľom je overiť, či väčšie časti softvéru spolu fungujú. Tento typ testovania väčšinou nevykonávajú testeri, ale samotní vývojári. Testuje sa interakcia s rôznymi časťami softvéru, ale aj s hardwarom, operačným systémom.  Unit testySlúžia programátorovi ako okamžitá spätná väzba k napísanému kódu. Unit testy slúžia na testovanie menších jednotiek zdrojového kódu. Programátor napíše kód a následne pre tento kód napíše testy. Existuje prístup písanie testov pred kódom, ktorý sa nazýva Test Driven Development. Test by mal testovať správanie kódu za štandardných aj mimoriadnych situácií. Ideálny unit test je nezávislý na ostatných testoch a na zvyšku testovaného programu. Niekedy nie je na prvý pohľad vidieť rozdiel medzi unit a integračným testovaním. Okrem týchto testov poznáme ďalšie druhy testov, napr. performance testy. Čo potrebuješ vedieť, ak chceš byť testerom?Aj keď ako IT tester nemusíš napísať ani riadok kódu, v mnohých prípadoch ho stále musíš vedieť prečítať. Ako tester softvéru tvoja práca zahŕňa viac ako len klikanie a prechádzanie aplikáciou. Musíš byť schopný preskúmať kód a hľadať potenciálne problémy alebo zistiť, čo mohlo spôsobiť chybu alebo poruchu. Väčšina testerov robí okrem manuálneho testovania aj písanie automatizovaných testov. Napísať automatizované testy je ale výrazne jednoduchšie než naprogramovať celé aplikácie.  Podľa portálu platy.sk je priemerná mesačná mzda IT testera v Bratislave takmer 2.000 Eur, takže vydať sa na túto kariérnu cestu je aj z finančného pohľadu zaujímavé. Tu je niekoľko jazykov, ktoré by si sa mal naučiť, aby si maximalizoval svoje vyhliadky na prácu testera: • Java • Python • C# Stačí sa naučiť samozrejme jeden z jazykov, môže byť aj iný ako je v zozname. Okrem toho budeš určite potrebovať poriadnu dávku precíznosti a byť komunikatívny, nakoľko budeš musieť reportovať nájdené chyby, správne ich pomenovať, nájsť riešenie a budeš ďalej v kontakte s vývojárskym tímom. Ak v IT len začínaš, práca manuálneho IT testera je skvelý štart. Manuálne testovanie je stále tu a bude tu aj naďalej, nakoľko má mnoho výhod, napríklad pomocou manuálneho testovania vieš objaviť nové chyby v aplikácii, dizajnové chyby a ďalšie. Opäť poznamenávame, že trh v QA sa neustále vyvíja a predpokladáme, že bude chcieť univerzálnych testerov, ktorí vedia dobre manuálne testovať a zároveň aj tvoriť automatizáciu. Pokiaľ máš v pláne stať sa automatizovaným testerom, máme pre teba hneď niekoľko kurzov. Najskôr začni s kurzom Selenium, v ktorom sa naučíš aj Javu a JUnit. Tento kurz má aj pokračovanie pre pokročilých. Ak sa ti viac pozdáva JavaScript, určite mrkni kurz Cypress.io. Cypress je moderný testovací nástroj pre end to end testovanie.

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách