Softvér je potrebné testovať počas jeho vývoja aj po každom update. Ak sa chceš dozvedieť, čo je súčasťou testovania softvéru, prečo je testovanie dôležité, kde v procese vývoja sa testovanie nachádza a ktoré jazyky je dobré ovládať ak chceš byť IT tester, čítaj tento článok ďalej.
Čo je testovanie softvéru?
Testovanie softvéru je metóda, ktorá kontroluje, či skutočný softvérový produkt zodpovedá očakávaným požiadavkám (implicitným aj explicitným) a zaisťuje, aby softvérový produkt neobsahoval chyby, resp. pomáha s tým, aby software obsahoval čo najmenej chýb a žiadne kritické. Zahŕňa spustenie softvérových/systémových komponentov pomocou manuálnych alebo automatizovaných nástrojov. Účelom testovania softvéru je identifikovať chyby, nedostatky alebo chýbajúce požiadavky v porovnaní s pôvodnými požiadavkami.
Testovanie softvéru sa týka procesu overovania a vyhodnocovania funkcie softvérovej aplikácie alebo produktu. Používa sa na zníženie alebo odstránenie chýb a minimalizáciu množstva dodatočných investícií, ktoré musí spoločnosť investovať do riešenia problémov a vydávania aktualizácií.
Softvérový tester teda hľadá chyby, nedostatky či iné problémy vo webových či mobilných aplikáciách, desktopových produktoch alebo hrách.
TL;DR: IT testeri sú dôležití, pretože pomáhajú vysokej kvalite softvérových produktov, spokojnosti zákazníkov a používateľov a dlhodobej prosperite businessu.
Prečo je testovanie softvéru dôležité?
Testovanie softvéru je dôležité, pretože neotestovaný alebo nedostatočne výkonný softvér môže mať vplyv na tisíce používateľov.
Ak napríklad webová aplikácia, ktorá predáva produkt, funguje príliš pomaly, zákazníci môžu byť netrpezliví a kúpia si podobný produkt inde. Alebo ak databáza v aplikácii pošle nesprávne informácie pre vyhľadávací dotaz, ľudia môžu stratiť dôveru k webovej aplikácii alebo firme vo všeobecnosti.
Softvérový tester pomáha predchádzať týmto druhom zlyhaní. Testovanie softvéru navyše môže pomôcť zaistiť bezpečnosť používateľov alebo osôb, ktorých sa týka používanie.
Úlohou testera je teda vžiť sa do pozície používateľa daného softvérového produktu a pripraviť si rôzne scenáre, ktoré na danom produkte v priebehu vývoja testuje. Nájdené problémy následne reportuje vývojárskemu tímu, ktorý tieto chyby odstráni.
TL;DR: Cieľom testovania je zabezpečiť čo najvyššiu používateľskú spokojnosť s produktom.
Typy testovania softvéru
Existuje niekoľko typov testovania softvéru, z ktorých každý vyžaduje rôzny stupeň špecifickosti. Tu je zoznam niektorých z najbežnejších:
Testovanie použiteľnosti (Usability testing)
Testovanie použiteľnosti je najlepším spôsobom ako zistiť či s webstránkou, aplikáciou alebo hrou bežní používatelia vedia narábať a pochopiť, ako pri jej používaní rozmýšľajú. Usability testing je v podstate spôsob, akým dokážeme overiť výsledok svojej práce na reálnych používateľoch.
Usability testing predstavuje hodnotenie produktu alebo služby jeho testovaním reprezentatívnou vzorkou užívateľov. Spravidla musia účastníci počas testovania splniť niekoľko úloh, pričom je ich správanie a konanie pozorne sledované a zaznamenávané testerom.
Akceptačné testovanie
Hlavným účelom akceptačného testovania nie je nájdenie chýb, ale ohodnotenie pripravenosti systému pre nasadenie a používanie. Ide teda o kontrolu, či systém funguje tak, ako má. Softvér v tomto prípade pracuje s ostrými a skutočnými dátami, testuje sa, či produkt pracuje správne v reálnom nasadení a spĺňa používateľské požiadavky.
Integračné testovanie
Cieľom je overiť, či väčšie časti softvéru spolu fungujú. Tento typ testovania väčšinou nevykonávajú testeri, ale samotní vývojári. Testuje sa interakcia s rôznymi časťami softvéru, ale aj s hardwarom, operačným systémom.
Unit testy
Slúžia programátorovi ako okamžitá spätná väzba k napísanému kódu. Unit testy slúžia na testovanie menších jednotiek zdrojového kódu. Programátor napíše kód a následne pre tento kód napíše testy. Existuje prístup písanie testov pred kódom, ktorý sa nazýva Test Driven Development. Test by mal testovať správanie kódu za štandardných aj mimoriadnych situácií. Ideálny unit test je nezávislý na ostatných testoch a na zvyšku testovaného programu. Niekedy nie je na prvý pohľad vidieť rozdiel medzi unit a integračným testovaním.
Okrem týchto testov poznáme ďalšie druhy testov, napr. performance testy.
Čo potrebuješ vedieť, ak chceš byť testerom?
Aj keď ako IT tester nemusíš napísať ani riadok kódu, v mnohých prípadoch ho stále musíš vedieť prečítať. Ako tester softvéru tvoja práca zahŕňa viac ako len klikanie a prechádzanie aplikáciou. Musíš byť schopný preskúmať kód a hľadať potenciálne problémy alebo zistiť, čo mohlo spôsobiť chybu alebo poruchu. Väčšina testerov robí okrem manuálneho testovania aj písanie automatizovaných testov. Napísať automatizované testy je ale výrazne jednoduchšie než naprogramovať celé aplikácie.
Podľa portálu platy.sk je priemerná mesačná mzda IT testera v Bratislave takmer 2.000 Eur, takže vydať sa na túto kariérnu cestu je aj z finančného pohľadu zaujímavé. Tu je niekoľko jazykov, ktoré by si sa mal naučiť, aby si maximalizoval svoje vyhliadky na prácu testera:
Stačí sa naučiť samozrejme jeden z jazykov, môže byť aj iný ako je v zozname. Okrem toho budeš určite potrebovať poriadnu dávku precíznosti a byť komunikatívny, nakoľko budeš musieť reportovať nájdené chyby, správne ich pomenovať, nájsť riešenie a budeš ďalej v kontakte s vývojárskym tímom.
Ak v IT len začínaš, práca manuálneho IT testera je skvelý štart. Manuálne testovanie je stále tu a bude tu aj naďalej, nakoľko má mnoho výhod, napríklad pomocou manuálneho testovania vieš objaviť nové chyby v aplikácii, dizajnové chyby a ďalšie. Opäť poznamenávame, že trh v QA sa neustále vyvíja a predpokladáme, že bude chcieť univerzálnych testerov, ktorí vedia dobre manuálne testovať a zároveň aj tvoriť automatizáciu.
Pokiaľ máš v pláne stať sa automatizovaným testerom, máme pre teba hneď niekoľko kurzov. Najskôr začni s kurzom Selenium, v ktorom sa naučíš aj Javu a JUnit. Tento kurz má aj pokračovanie pre pokročilých.
Ak sa ti viac pozdáva JavaScript, určite mrkni kurz Cypress.io. Cypress je moderný testovací nástroj pre end to end testovanie.
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩