Cudzie jazyky: Ako sa efektívne naučiť cudzí jazyk aj doma
Tím Skillmea
08.05.2024
12 minút čítania
Hovorí sa, že koľko cudzích jazykov ovládate, toľkokrát ste človekom. Máte v tomto smere medzery? Pozrite sa spolu s nami na to, ako sa učiť cudzí jazyk rýchlo, ľahko a jednoducho.
Najrozšírenejšie cudzie jazyky
Pod pojmom najrozšírenejšie cudzie jazyky môžeme chápať tie, ktorými hovorí najviac rodených hovoriacich, alebo sú populárne kvôli významnému medzinárodnému vplyvu, svetovému dosahu či užitočnosti v priemysle, obchode, vede, politike či diplomacii.
Ak sa na cudzí jazyk pozrieme podľa počtu rodených hovoriacich, tak potom vedie čínština, konkrétne mandarínčtina. Tento jazyk má ako rodný okolo 918 miliónov ľudí. Po čínštine nasleduje španielčina so 460 miliónmi rodených hovoriacich a až potom angličtina s 375 miliónmi rodených hovoriacich. Na ďalších priečkach tohto rebríčka sú hindčina, arabčina, bengálsky jazyk, portugalština, ruština a japončina.
Z hľadiska popularity a globálneho vplyvu je svetovým jazykom angličtina, ktorou sa hovorí vo Veľkej Británii a Spojených štátoch amerických. Anglický jazyk dominuje aj v medzinárodnom obchode, vede, diplomacii, podnikaní, vzdelávaní či výpočtovej technike. Podnikanie na rýchlo rastúcom čínskom trhu môže motivovať aj k učeniu mandarínčiny a cestovanie po Latinskej Amerike zasa nabáda k osvojeniu si španielčiny.
Dôvody, pre ktoré by sa mal každý učiť cudzie jazyky
Úspešné učenie cudzieho jazyka ide ruka v ruke s motiváciou a dôvodmi, prečo sa vlastne učíte cudzí jazyk. Je dobré vopred si ich ujasniť a zapísať na viditeľné miesto, pretože vám pomôžu v čase, keď bude vaša motivácia učenia cudzích jazykov pokrivkávať. Prečo sa učiť cudzí jazyk?
Otvára vám dvere do sveta a prináša príležitosť spoznávať nové kultúry a zvyklosti, čo pomáha budovať rešpekt k iným a, naopak, eliminuje nedôveru, predsudky a strach z nepoznaného.
Rozširuje komunikačné schopnosti a zručnosti, čo je dôležité pre získanie atraktívneho zamestnania alebo podnikanie na zahraničných trhoch. Tí, ktorí vedia cudzie jazyky, majú k dispozícii viac pracovných ponúk z rôznych oblastí.
Zlepšuje pamäťové a analytické schopnosti, počúvanie i kreativitu pri riešení problémov v iných oblastiach.
Učenie sa cudzích jazykov vedie k väčšiemu záujmu i porozumeniu umenia, hudby, filmu, vedy či filozofie.
Je spojené s možnosťou spoznať nových a zaujímavých ľudí.
Zvyšuje sebadôveru, ktorá je kľúčovým aspektom naplneného a spokojného osobného, rodinného i pracovného života.
Skvalitňuje úroveň znalosti vlastného jazyka zvyšovaním slovnej zásoby.
Umožňuje vám učiť sa ďalšie cudzie jazyky ľahšie aj v budúcnosti.
Je zábavné, pretože prináša do vzdelávania ako takého pestrosť a rozmanitosť.
Najčastejšie chyby, ktorým by sme sa pri učení cudzích jazykov mali vyvarovať
Efektívne učenie cudzieho jazyka sa nezaobíde bez omylov. Je dôležité nebáť sa robiť chyby, pretože vďaka nim sa cudzí jazyk naučíte naozaj dobre. V tomto prípade platí, že vždy je lepšie povedať niečo, aj keď nie stopercentne správne, ako zostať ticho. Okrem toho existujú chyby v spôsobe učenia sa cudzieho jazyka, ktorým je lepšie vyhýbať sa. Ktoré sú to?
Implementácia jazykových štruktúr (skladba viet, gramatika…) z rodného jazyka do cudzieho jazyka.
Nesprávna výslovnosť, ktorej sa dá vyhnúť počúvaním rozprávok, filmov či videí v cudzom jazyku.
Gramatické chyby, ktoré sa dajú eliminovať študovaním gramatických pravidiel, ale aj ich výnimiek a neustálym precvičovaním.
Nevhodné používanie slovnej zásoby v danom kontexte alebo obmedzená slovná zásoba.
Nerovnomerné rozvíjanie zručností, ako je čítanie, písanie, rozprávanie a počúvanie cudzieho jazyka.
Opomenúť nemožno ani chyby v metóde učenia sa cudzieho jazyka, kde patria:
výber nesprávneho jazyka,
nedostatočná motivácia,
nerealistické očakávania a deficit trpezlivosti,
obrovský finančný alebo časový záväzok,
frustrácia zo stretnutia s rodeným hovoriacim spôsobená napríklad nedostatočným precvičovaním rečových schopností,
nevhodne vybraný spôsob či metóda učenia sa cudzieho jazyka, ako napríklad spoliehanie sa iba na učebnice,
nedodržiavanie konzistentného rozvrhu vzdelávania sa či strach z robenia chýb.
8 efektívnych metód, ako sa naučiť cudzí jazyk aj z domu
Zaujíma vás, aká je osvedčená metóda, ako sa naučiť cudzí jazyk? Existuje ich niekoľko, ale žiadna z nich nie je univerzálna pre každého. Sme originály a musíme si vybrať takú, ktorá nám vyhovuje najviac.
Ak chcete vedieť, ako sa naučiť cudzí jazyk doma, vyberte si jednu či viaceré z nasledovných metód.
1.Nájdite si online lektora či online kurz angličtiny
Medzi overené spôsoby učenia sa cudzieho jazyka patrí učenie sa s lektorom online alebo online kurzy cudzieho jazyka. Hoci existujú bezplatné aplikácie, investícia v tomto smere sa oplatí.
Skúsený lektor vám vie pomôcťs efektívnym osvojením si cudzieho jazyka, upozorní na chyby, pomôže vám rozvinúť si slovnú zásobu a komunikáciu. Ak hľadáte jazykové kurzy s profesionálmi, pozrite si ponuku našich online jazykových kurzov pre začiatočníkov i pokročilých. Osvojíte si francúštinu na cesty, nemčinu pre začiatočníkov, anglickú gramatiku i obchodnú nemčinu.
2. Vytvorte si priestor na pozeranie filmov a videí
Začleňte si do svojho rozvrhu učenia sa cudzieho jazyka pozeranie filmov, seriálov či videí s titulkami aspoň raz či dvakrát do týždňa, ideálne každý deň. Ak ste úplný začiatočník, môžete začať detskými rozprávkami a postupne presedlať na filmy a seriály, ktoré máte radi.
Týmto spôsobom si osvojíte zaužívané frázy i správnu výslovnosť. Alternatívou tohto spôsobu môže byť počúvanie hudby, podcastov alebo rádií, čo sa dá aj pri cestovaní či vykonávaní domácich prác.
3. Čítajte dvojjazyčné knihy
Pri hľadaní spôsobu, ako sa rýchlo naučiť cudzí jazyk, nezabúdajte ani na čítanie. Vhodnou voľbou môžu byť dvojjazyčné knihy, kde máte aj preklad v rodnom jazyku. Sú dostupné pre začiatočníkov i pokročilejších v rôznych žánroch. Pokiaľ máte možnosť, čítajte si z času na čas aj nahlas.
4. Prepašujte cudzí jazyk do každodenného života
Existuje mnoho spôsobov, ako používať cudzí jazyk v každodennom živote. Môžete si predstavovať konverzáciu v cudzom jazyku na konkrétnu tému vo svojej mysli, ale aj pripraviť si nákupný zoznam či denný plán úloh v cudzom jazyku.
Užitočné je zmeniť si nastavenia v telefóne, aplikáciách, sociálnych sieťach či televízii na cudzí jazyk. Ak si trúfate, píšte si denník v cudzom jazyku. Fantázii sa v tomto smere medze naozaj nekladú.
5. Využite možnosť chatovať v cudzom jazyku
Nájdite si človeka či skupinu na sociálnych sieťach, v ktorej môžete chatovať v cudzom jazyku. Bavte sa o svojich záľubách, koníčkoch či denných aktivitách a pýtajte si spätnú väzbu. Týmto spôsobom si vycibríte najmä písomný prejav.
6. Každý deň si osvojte 5 nových slov
Výborný spôsob, ako sa naučiť cudzí jazyk doma a rozšíriť si slovnú zásobu, je osvojiť si každý deň 5 nových slov. Ako na to? Otvorte si slovník cudzích slov alebo knihu na hociktorej strane a vyberte si 5 slov, ktoré si napíšete a naučíte sa ich význam.
7.“Označkujte” svoju domácnosť farebnými štítkami
Na rozšírenie slovnej zásoby môžete použiť aj metódu používania farebných štítkov, na ktoré napíšete slovíčka, ktoré sa potrebujete naučiť. Označte nimi napríklad predmety v domácnosti. Tento spôsob sa dá aplikovať aj na učenie gramatiky. Pravidlá si napíšete na štítky a dáte na miesta, kde trávite čas, pokojne na chladničku či toaletu.
8. Majte poruke aplikácie na preklad
Ak sa snažíte v cudzom jazyku myslieť, venujete sa čítaniu, počúvaniu i komunikácii, majte vždy poruke spoľahlivú aplikáciu na preklad. Vďaka nej rýchlo nájdete preklad slovíčka či vety, ktorú potrebujete. Ideálne je, keď si ju rovno napíšete do vreckového slovníka.
Učenie cudzích jazykov je beh na dlhú trať
Učenie sa cudzích jazykov je výzva. Je potrebné obrniť sa trpezlivosťou a nevzdávať sa, keď veci nejdú úplne podľa vašich predstáv. Prekážky sú aj v tomto prípade neodmysliteľnou súčasťou cesty do cieľa. Pozrite si aj naše tipy, ako zvládať stres počas skúšok a efektívne sa učiť.
Na záver pridávame niekoľko pravidiel, ktoré sa vám na tejto ceste plnej výziev zídu:
Vytvorte z učenia sa jazyka pravidelnú rutinu, ideálne každodennú, ktorej venujete aspoň niekoľko minút.
Dajte si konkrétne, reálne a časovo ohraničené ciele a určite si spôsob, ako ich chcete dosiahnuť.
Nesústreďujte sa iba na jednu metódu učenia sa jazyka, pretože čím komplexnejší prístup zvolíte, tým lepšie a rýchlejšie si cudzí jazyk osvojíte.
Neberte sa príliš vážne a nebojte sa robiť chyby v komunikácii, pretože práve tie vás posúvajú vpred.
Pripravte sa na to, že prídu aj náročnejšie obdobia, keď to budete chcieť vzdať. Vtedy si pripomeňte svoje “prečo”, teda dôvody, pre ktoré sa učíte cudzí jazyk.
Nezačínajte od pondelka, nového mesiaca či roka, ale hneď teraz! Výhovorky ešte nikdy nikomu nepomohli naučiť sa cudzí jazyk.
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩