Tvorba hier je tvorivým úsilím, ktoré si vyžaduje technologické znalosti. Herní vývojári musia poznať programovacie jazyky, ktoré spĺňajú určité špecifiká. Väčšina tvorcov hier mala problém vybrať si ideálny programovací jazyk pre vývoj hier. Je možné použiť programovacie jazyky ako C++, Python a iné. Niektorým jazykom sa však darí lepšie ako iným. Výber programovacieho jazyka pre herných vývojárov závisí od typu hry (konzola, počítač alebo mobil) a miery interaktivity. V tomto článku predstavíme top 8 programovacích jazykov pre vývoj hier.
Podľa výskumnej správy od Market Research Future (MRFR), „Informácie o trhu s videohrami podľa herného zariadenia, podľa typu hry, podľa koncového používateľa a regiónu – prognóza do roku 2027“ bol videoherný trh ocenený na 155,9 miliárd v roku 2019 a veľkosť odvetvia má rásť ročným tempom 14,5 % do roku 2026. Dominantní hráči na videohernom trhu sú Ubisoft Entertainment, Electronic Arts, Qualcomm Wireless Communications Technologies, Nintendo alebo Activision Blizzard.
1. C#
C# je v súčasnosti jedným zo známych programovacích jazykov pre použitie v rôznych herných enginoch. Je to jeden z najpopulárnejších programovacích jazykov medzi hernými vývojármi. Jedným z dôvodov, prečo je
C# taký užitočný a populárny jazyk na vývoj hier, je XNA vyvinutá spoločnosťou Microsoft presne na tento účel.
XNA framework je ideálny na vytváranie hier na Windows a Xbox. Navyše, v herných enginoch Unity3D a Xamarin je možné vytvárať hry na všetky platfory vrátane iOS, Android, PlayStation a Windows. Populárne hry vyvinuté pomocou C# zahŕňajú Pokemon Go a Super Mario Run.
2. C++
Nie je žiadnym prekvapením, že
C++ je jedným z najlepších jazykov na vývoj hier, najmä preto, že je to populárne a flexibilné riešenie. C++ je známy svojou vysokou úrovňou abstrakcie, ktorá umožňuje mať presnú kontrolu nad tým, ako hardvér počítača interaguje s kódom.
C++ tiež poskytuje podrobnejšiu kontrolu nad tým, ako systém spracováva grafiku, čo zohráva v hernom priemysle veľmi dôležitú úlohu.
Ďalšou kľúčovou výhodou používania C++ je, že vám umožňuje optimalizovať špeciálne časti herného dizajnu a dať im ich vlastné abstrakcie. Je to podobné, ako dať špecifickým prvkom hry vlastnú infraštruktúru a zdroje. Táto úroveň podrobného vývoja hier je pri mnohých iných jazykoch náročná, ak nie nemožná.
C++ bol použitý na vytváranie populárnych hier ako StarCraft, Football Pro alebo Counter-Strike.
3. Java
Aj keď Java neposkytuje rovnakú úroveň ovládania ako C++, mnohí považujú
Javu za najlepší jazyk pre vývoj hier. Popularita Javy je čiastočne spôsobená jej jednoduchosťou použitia, čo z nej robí skvelé riešenie pre mnohých nových herných vývojárov.
Java komunita tiež poskytuje veľkú zbierku nástrojov a iných open-source riešení. Vďaka tomu je vývoj hier oveľa rýchlejší, najmä preto, že môžete nájsť kód, ktorý už bol napísaný na použitie vo vašej hre. V porovnaní s C++ ponúka Java jednoduché písanie, ladenie, učenie a kompilovanie.
Hry, ako napríklad Mission Impossible III, Minecraft, FIFA 11 a Ferrari GT 3: World Track, boli všetky vytvorené pomocou Javy.
4. JavaScript
Pokiaľ ide o vývoj online hier, len málo jazykov je lepších ako JavaScript. JavaScript si dobre rozumie s HTML aj CSS, čo uľahčuje vývoj hier pre viaceré platformy.
Niektorí programátori považujú JavaScript za pohodlné všestranné riešenie, pretože ho môžete použiť na vytváranie animácií a interaktívnych prvkov. Online komunita JavaScriptu je takisto obrovská, takže môžete nájsť množstvo vopred navrhnutých prvkov, ktoré môžete použiť vo svojich vlastných hrách.
JavaScript je jazyk, ktorý stojí za hernými hitmi ako American Girl, Angry Birds a Aquaria. Ak chcete začať s jazykom, vyskúšajte náš kurz
Rob hry v JavaScripte.
5. Python
Hoci nie je taký populárny ako Java alebo C++,
Python sa používa na vývoj hier. Jeho knižnica PyGame je vhodná pre vývojárov, ľahko sa používa na vytváranie hier a umožňuje vývojárom rýchlo vytvárať prototypy hier. Okrem toho, rovnako ako Java a C++, aj Python beží na princípoch OOP. Jeho jednoduchá krivka učenia robí z Pythonu obľúbenú možnosť pre mnohých začínajúcich herných vývojárov.
Niektoré populárne hry vytvorené pomocou Pythonu zahŕňajú Battlefield 2, Disney's Toontown Online, Eve Online a Frets on Fire.
6. HTML5
HTML nie je programovací jazyk, ale aj napriek tomu je v našom rebríčku.
HTML5 je jednou z najlepších možností pre herných vývojárov na vytváranie aplikácií a hier pre rôzne platformy a prehliadače. Ďalej je možné ho ľahko používať s JavaScriptom.
HTML5 je široko preferované pre vývoj hier pre svoje špičkové herné enginy. Herné frameworky vrátane Construct 2, ImpactJS, Phaser, Turbulenz a Booty5 prevzali zodpovednosť za proces vývoja hier v HTML5.
Niektoré populárne hry vytvorené pomocou HTML5 zahŕňajú Cookie Clicker, Gods Will Be Watching, World Cup Penalty 2018.
7. UnrealScript
Unreal Engine vyvinul programovací jazyk UnrealScript alebo UScript. Rovnako ako Java, aj UnrealScript je objektovo orientovaný bez viacnásobného dedenia. Hlavné herné platformy vrátane Windows, Android, Linux a Playstation používajú UnrealScript. V roku 2014 však Epic Games oznámili, že Unreal Engine 4 nebude podporovať UnrealScript.
Niektoré populárne hry vyvinuté pomocou UnrealScript zahŕňajú Advent Rising, America’s Army, The Wheel Of Time, Batman-Arkham Knight a jeho série.
8. Lua
Lua je ľahký, vysokoúrovňový a multiplatformový programovací jazyk, ktorý sa ľahko spúšťa, vďaka čomu je zábavné a efektívne ho používať na vývoj videohier. Môže byť navrhnutý tak, aby sa dal vložiť do mnohých aplikácií, vďaka čomu je pre vývojárov a hráčov pohodlné upravovať hru.
Herné enginy, ako napríklad Gideros mobile, Corona SDK a CryEngine, používajú Lua ako svoj primárny programovací jazyk.
Niektoré populárne hry vyvinuté pomocou jazyka Lua sú Age of Conan, American Girl, Angry Birds a Aquaria.
Zaujíma ťa herný vývoj a chceš sa mu začať venovať? Určite si pozri niektoré z našich kurzov venované práve tvorbe hier v Unity3D, JavaScripte či
GameMaker Studio.