Výsledky vyhľadávania

pre ”angli” sme našli 34 výsledkov

Články (4)

Všetky články
Podmienkové vety v angličtine
Vzdelávanie
29.11.2023
Tím Skillmea

Podmienkové vety v angličtine

Ak ste sa začali učiť angličtinu, určite ste narazili na tzv. podmienkové vety. Tieto gramatické konštrukcie majú v anglickom jazyku dôležitú úlohu. V učebniciach by sme ich mohli nájsť aj pod názvami ako sú kondicionály či podmieňovací spôsob. Tento typ súvetí nám pomáha vyjadriť rôzne druhy podmienok, predpokladov či dôsledkov.  Podmieňovací spôsob nám dáva v angličtine možnosť špekulovať o tom čo sa stane, čo sa mohlo stať a čo by sme si priali, aby sa stalo. Ide o typ súvetí, ktoré v drvivej väčšine obsahujú slovíčko “if”. Kondicionály poznáme štyri: nultý, prvý, druhý a tretí. Každý z nich vyjadruje iný význam a používa sa v rozličných situáciách.  Začiatočníkom však budú stačiť prvé tri. 🙂 Nultý kondicionál Nultý kondicionál sa skladá z dvoch častí: podmienky a dôsledku. Tento typ kondicionálu sa používa na vyjadrenie všeobecných faktov.  Príklad:  If you heat ice, it melts.  V uvedenej vete si treba všimnúť hneď niekoľko vecí. V prvom rade ide o 100 % fakt, ktorý je vedecky potvrdený. V takomto prípade je použitie nultého kondicionálu tou správnou voľbou. V druhom rade ide o gramatiku. Pri použití nultého kondicionálu je správnym časom v oboch vetách jednoduchý prítomný čas (present simple). Častou chybou mnohých študentov je použitie budúceho času.  Prvý kondicionálĎalej prejdime k prvej podmienkovej vete.  Príklad: If it rains tomorrow, I will stay at home.  Pri tomto type podmienkovej vety je v hre pravdepodobnosť a náhoda. Výsledok už nemusí byť stopercentný ako pri nultom kondicionáli.  Prvá podmienková veta sa tvorí tak, že v podmienkovej časti vety (if) sa použije prítomný jednoduchý čas (present simple) a v dôsledkovej časti vety sa použije budúci čas (will).  Druhý kondicionál Tento kondicionál, resp. podmienkovú vetu používame na vyjadrenie našich predstáv, túžob a bohužiaľ ich častého nenaplnenia sa.  Príklad: If I won the lottery, I would be a millionaire.  Podmienková časť obsahuje if a nasleduje za ňou minulý jednoduchý čas (past simple). Dôsledková časť vety je vyjadrená pomocným slovesom would, po ktorom nasleduje sloveso v základnom tvare.  Tipy na záver V tomto článku sme spolu preskúmali rôzne podmienkové vety a naučili sa, ako ich správne používať.  Podmienkové vety sú neoddeliteľnou súčasťou anglického jazyka. Výhodou ich používania v hovorovej reči je presnejšie a jasnejšie vyjadrenie našich predpokladov a možných budúcich scenárov.  V angličtine totižto platí iba jediné pravidlo - neprestávať na sebe pracovať! V tom Vám môžu pomôcť aj naše online kurzy. 
Future tense: Budúci čas v angličtine
Vzdelávanie
04.10.2023
Tím Skillmea

Future tense: Budúci čas v angličtine

Zaujímalo Vás niekedy, ako hovoria anglicky hovoriaci ľudia o vzrušujúcom svete zajtrajška? Odpoveď tkvie v budúcom čase! V tomto blogu objavíme fascinujúci svet tzv. future tense v angličtine.  Prítomný čas s budúcim významom? Zaujímavým, no často mätúci spôsobom vyjadrenia budúceho času pre mnohých začiatočníkov je kombinácia prítomného jednoduchého a priebehového času s budúcim významom. Tento spôsob sa využíva na vyjadrenie plánovaných a vopred dohodnutých udalostí, ktoré nemajú tendenciu meniť sa.  Present simple → používame pri tzv. timetable events. Ide o udalosti, ktoré sú naplánované dopredu a nemajú tendenciu sa meniť (The train arrives at 10 o'clock).  Present continuous → vopred naplánované udalosti na základe nejakého podnetu (I'm seeing my dentist at 9).  Sila slovíčka “Will” Budúci čas sa v angličtine často vyjadruje pomocou slovesa will. Vďaka tomuto jednoduchému spôsobu sme schopní hovoriť o našich budúcich plánoch, predsavzatiach a očakávaných udalostiach. Ide najmä o predikcie, o ktorých si myslíme, že sa stanú.   Napríklad vetu, “Budem študovať na univerzite.” preložíme, “I will study at university”.  Toto pomocné slovíčko nám dáva v angličtine schopnosť vyjadriť naše plány s istotou a sebavedomím.  [Tu je prehľad použitia will v kladných a záporných vetách]  Konštrukcia “Be going to” Ďalším spôsobom vyjadrenia budúcnosti v angličtine je konštrukcia be going to. Oproti slovíčku will sa táto vetná konštrukcia vzťahuje na rozhodnutia alebo predikcie. Príkladom môže byť veta, “Look at the clouds. It's going to rain.” (Pozri sa na oblaky. Bude pršať).  Vďaka be going to vieme predpovedať budúce udalosti na základe súčasných skutočností.  Keďže budúcnosť je neodmysliteľnou súčasťou nášho života, budúci čas nám v angličtine pomáha vyjadriť naše ciele a túžby.  Či už snívate o úspešnom podnikaní, zážitkoch z cestovania alebo iných dobrodrúžstvach, budúci čas je kľúčom k oživeniu Vašich snov. Preto sa do toho pustite, objavujte a učte sa nové spôsoby použitia tohto času. Angličtina sa pre Vás stane magickým nástrojom, ktorý Vás povedie k novým horizontom! 
Modálne slovesá v angličtine: ktoré to sú a kedy ich používame
Vzdelávanie
22.07.2023
Tím Skillmea

Modálne slovesá v angličtine: ktoré to sú a kedy ich používame

V angličtine existuje skupina slovies, ktorú nazývame modálne slovesá. Ich pochopenie je rozhodujúcim faktorom pri budovaní si bezchybnej a fluentnej angličtiny.  Ak ste začiatočník a tieto slovesá sú pre Vás španielskou dedinou, nezúfajte! V tomto článku Vám odhalíme tajomstvá gramatiky a používania týchto slovies.  Čo sú to tie “modálne slovesá”? Modálne slovesá majú úžasnú schopnosť meniť význam iných slov. Ide o pomocné slovesá, ktorými vyjadrujeme schopnosť, možnosť, povinnosť či povolenie. Ich správne používanie Vám umožní sa lepšie prispôsobiť rôznym situáciám ako aj zlepší Vašu schopnosť porozumieť anglicky hovoriacim osobám.  Základné pravidlá gramatiky pre modálne slovesá 1. Po modálnych slovesách nasledujú slovesá v infinitíve bez “to” - napr. “I CAN swim.”, nie “I CAN TO swim.” 2. V tretej osobe jednotného čísla nemajú koncovku -s - napr. “He can swim.”, nie “He cans swim.” 3. Modálne slovesá nemenia svoju tvar v závislosti od času - napr. veta “You can buy me a dinner.” môže referovať ako na prítomnosť, tak i na budúcnosť  4. Pri otázkach a záporoch nie je nutné používať pomocné sloveso “do” - napr. “Can you swim?”, nie “Do you can swim?” [Zdroj: Pexels] Použitie modálnych slovies vo vetáchV angličtine poznáme desať hlavných modálnych slovies. Ide o: 1. Can 2. Could 3. Must 4. May a Might  5. Will  6. Would 7. Shall 8. Should and Ought to  Poďme sa spolu pozrieť na ich jednotlivé použitie: 1. Can   Toto sloveso vyjadruje určitú schopnosť (napr. I can play the piano.) 2. Could Modálne sloveso could vyjadruje možnosť, minulú schopnosť alebo požiadavku (napr. Could I use your car?) 3. Must  Vyjadruje povinnosť alebo nutnosť (napr. You must study for the exam.) 4. May a Might   Vyjadrujú možnosť alebo pravdepodobnosť (napr. It might/may rain.) 5. Will Keď použijeme toto modálne sloveso, znamená to, že určitý dej sa určite uskutoční (napr. I will pay for your dinner.) 6. Would  Toto sloveso používame jednak pre minulosť, jednak pri podmienkových vetách (napr. If I had money, I would buy a yacht.) 7. Shall  Toto modálne sloveso sa často používa v otázkach (napr. Shall we go?) 8. Should alebo Ought to  Ide o slovesá s podobným významom, ktoré vyjadrujú radu alebo odporúčanie (napr. You should exercise more.)  Modálne slovesá sú dôležitou súčasťou anglického jazyka. Ich gramatika má svoje vlastné pravidlá, ktoré je potrebné ovládať, nakoľko sú relatívne stabilné a nezmenia sa v závislosti od času, osoby alebo čísla.  Hoci sa môžu zdať na prvý pohľad zložité, s pravidelným cvičením a porozumením základných pravidiel sa stanú Vašimi spojencami pri komunikácií v anglickom jazyku.  Pamätajte si, že ovládanie modálnych slovies je proces, ktorý si vyžaduje najmä trpezlivosť a cvičenie. 
Ako sa naučiť po anglicky
Tipy a triky
10.11.2023
Skillmea

Ako sa naučiť po anglicky

České porekadlo hovorí, že koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Ak máš momentálne pocit, že v tvojom životopise ti chýbajú jazykové zručnosti, prinášame ti užitočné tipy, ako sa najlepšie naučiť anglicky.  Ako sa rýchlo naučiť angličtinu? Angličtina je svetovým jazykom, ktorým sa dohovoríš vo väčšine krajín sveta, čo ti do života prinesie nové možnosti. Okrem toho, že sa zvýšia tvoje šance na získanie dobrého pracovného miesta, získaš prístup k pestrej palete informácií, filmov či literatúry a pozitívne sa to odzrkadlí aj na tvojom sebavedomí. Samozrejme, učenie sa cudzích jazykov je prospešné aj pre kognitívne funkcie, pretože ľudský mozog potrebuje pravidelný tréning, aby mohol naplno fungovať. Páčia sa ti možnosti, ktoré so sebou prináša učenie sa cudzích jazykov, no nevieš, ako sa naučiť po anglicky? Vedz, že aj v tomto prípade je dôležité stanoviť si časovo ohraničený cieľ, ktorý je jasný a konkrétny. K nemu, samozrejme, potrebuješ stratégiu.  Stanovenie cieľovAko sa rýchlo naučiť angličtinu? V prvom rade si stanov cieľ. Ako je spomenuté v predchádzajúcich riadkoch, musí byť reálny, časovo ohraničený, jasný a konkrétny.  Skôr, ako si na papier napíšeš svoju métu a stratégiu, zamysli sa nad svojou motiváciou. Podľa odborníkov vedie stanovenie cieľa na základe motivácie k lepším výsledkom. Je namieste položiť si otázku, prečo sa chceš učiť po anglicky. Možno túžiš po lepšie platenej práci, chceš cestovať po svete alebo rozšíriť svoje obzory prístupom k zahraničnej literatúre.  Zvolený cieľ si napíš na papier a daj si ho na viditeľné miesto, aby si ho mal stále na očiach.  Časový rámec Následne si k cieľu priraď dátum, dokedy ho chceš splniť. Aj v tomto prípade platí, že by si mal mať na seba reálne nároky. Je rozdiel, ak sa chceš anglicky dohovoriť v bežných životných situáciách, alebo viesť obchodné rokovania.  V prípade, že chceš komunikovať pri cestovaní dopravnými prostriedkami, nakupovaní alebo v reštaurácii, postačí ti slovná zásoba okolo 1 500 slov. Ak už nejaké základy máš, angličtinu si oprášiš za dva či tri mesiace.  Samozrejme, komunikácia v práci po anglicky s obchodnými partnermi či zamestnávateľom si vyžaduje dlhší čas. Rátaj s tým, že potrebuješ ovládať približne 2 500 až 3 000 slov. To sa dá adekvátne zvládnuť v priebehu 6 až 8 mesiacov.  Vhodné zdroje učenia  Hľadáš inšpiráciu, ako sa naučiť anglicky? Máš viacero alternatív, ako svoj cieľ dosiahnuť. Vyber si z nasledovných tipov jeden, poprípade skombinuj viaceré. Čím intenzívnejšie budeš s angličtinou v kontakte, tým si ju skôr osvojíš. Aké máš možnosti?  • Čítaj jednoduché detské rozprávky a pozeraj animované filmy. Ak už nejaké základy máš, započúvaj sa do podcastov na tému, ktorá ťa zaujíma.  • Základy anglickej konverzácie získaš prostredníctvom kníh alebo videí pre samoukov.  • Výbornou voľbou sú dvojjazyčné knihy, ktoré ti pomôžu rozšíriť slovnú zásobu.  • Do pozornosti ti dávame naše online kurzy, ako napríklad Úvod do angličtiny, Anglická gramatika a Angličtina: najčastejšie chyby.   • Objednaj sa na kurz angličtiny s anglicky hovoriacim lektorom buď v malej skupine, alebo individuálne. Samozrejme, tieto kurzy môžeš absolvovať nielen prezenčne, ale aj online formou.   • Vydaj sa na cestu do zahraničia do anglicky hovoriacej krajiny, kde si svoje jazykové zručnosti precvičíš. Nezabudni na online jazykovú aplikáciu, ktorá ti pohotovo pomôže.  Pravidelná prax Ako sa najrýchlejšie naučiť anglicky a nezabudnúť ani jedno slovíčko? Kľúčom k úspechu je pravidelná prax a neustále rozvíjanie slovnej zásoby. Čo sa týka praxe, aj tu máš na výber z viacerých variantov.  Ak anglicky nekomunikuješ pravidelne v práci ani v škole, stále máš možnosť platiť si konverzačný kurz angličtiny so skúseným lektorom. Avšak, ako je spomenuté vyššie, pokiaľ sa ti angličtinu podarí prepašovať do každodenných činností (počúvanie podcastov, sledovanie filmov, čítanie kníh, písanie denníka, robenie denného harmonogramu dôležitých úloh…), naučíš sa premýšľať v angličtine, tento jazyk nezabudneš, a dokonca si budeš neustále rozvíjať slovnú zásobu a zlepšovať sa.  [Zdroj: Pexels] Angličtina pre samoukov Angličtina pre samoukov vyhovuje tým, ktorí nemajú radi skupinové lekcie a uprednostňujú učenie sa v pohodlí domova podľa vlastného systému a časových možností. Zároveň môže byť vynikajúcim doplnkom pre tých, ktorí sú si vedomí toho, že dve lekcie anglického jazyka týždenne, sú na osvojenie si angličtiny dosť málo.  Angličtina pre samoukov je stvorená pre ľudí s proaktívnym prístupom. Aj v tomto prípade je potrebné držať sa určitých pravidiel, ako napríklad:  • Stanov si cieľ a spôsoby, ako ho chceš dosiahnuť s časovým ohraničením. To znamená, že potrebuješ i stratégiu a plán.  • Čo sa týka plánu, môžeš postupovať podľa kníh angličtiny pre samoukov, alebo si zostaviť vlastný podľa svojich preferencií.  • Vyčleň si na učenie minimálne 15 až 20 minút denne, ale aj v tomto prípade sa pousiluj byť v kontakte s angličtinou aj v každodenných situáciách formou anglických podcastov, filmov a seriálov či prostredníctvom vlastnoručne vytvorených kartičiek s anglickými slovíčkami.  Gramatika a konverzácia Angličtina pre samoukov začiatočníkov i tých pokročilejších sa nezaobíde bez gramatiky a konverzácie.  Anglickú gramatiku i konverzáciu si ľahšie osvojíš nasledovnými spôsobmi:  • Postupuj podľa knihy pre samoukov a gramatiku si precvičuj formou pracovných listov, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou väčšiny učebníc. Týmto spôsobom si osvojíš základné pravidlá a anglické pojmy. Rob tak pravidelne.  • Intuitívny zmysel pre používanie anglickej gramatiky a konverzácie získaš hlbokým ponorením sa do štúdia jazyka v každodennom živote (filmy, podcasty, literatúra…).  • Rôzne štruktúry viet a gramatické vzory nájdeš v literatúre rôznych žánrov. Ak si začiatočník, začni knihami pre deti.  • Veď si gramatický denník, do ktorého si budeš vlastnou rukou písať nové gramatické poznatky. Ak si ich napíšeš vlastnoručne, lepšie si ich zapamätáš.  • Nájdi si niekoho, kto ti dá spätnú väzbu a upozorní ťa na prípadné nedostatky.  • Neboj sa robiť chyby, pretože tie ťa posúvajú vpred.  • Konverzáciu si môžeš precvičiť s lektorom, ale aj online komunikácia sa počíta.  Správna motivácia Pri dosahovaní akéhokoľvek cieľa, teda aj pri učení sa angličtiny, narazíš na problémy, budeš musieť bojovať s nedostatkom času i vlastnou pohodlnosťou. Preto dopredu rátaj s tým, že cesta do cieľa môže byť tŕnistá a prekážky sú jej nevyhnutnou súčasťou. Nedovoľ, aby ťa zlyhania odradili. Ak spadneš, postav sa a choď ďalej. Pokračuj tam, kde si prestal.  V tomto smere môže byť pre teba kľúčovým faktorom správna motivácia. V ťažkých chvíľach si pripomínaj svoj cieľ. Svoju motiváciu i stratégiu, ako sa naučiť angličtinu, podpor využívaním vizualizácie, pozitívnych afirmácií či nástenky vízií.  Angličtina pre začiatočníkov    Máš pocit, že sa v uvedených informáciách strácaš a nevieš, ako začať? Dávame ti do pozornosti online kurz Psychológia učenia sa jazykov. Tu je malá ochutnávka toho, čo všetko sa dozvieš.  • Skúsená lektorka ti prezradí, ako vplývajú pozitívne emócie a stres na psychologický proces zapamätávania a dôležitosť realisticky nastavených cieľov.  • Osvojíš si metodiky Spaced Repetition a CLIL, ktoré ti pomôžu zapamätať si nové informácie.  • Dostaneš tip na aplikáciu, ktorá ti pomôže pri získavaní novej slovnej zásoby.  Po tomto kurze sa môžeš pustiť do ďalšieho, ktorým je Úvod do angličtiny. Čo ťa čaká?  • Osvojíš si 150 najfrekventovanejších slov v anglickom jazyku.  • Precvičíš si ich výslovnosť i písanie.  • Získaš prístup k aplikácii ANKI, ktorá funguje pomocou umelej inteligencie.  • Kurz si vyžaduje tvoju iniciatívu, pretože tak si zapamätáš najviac.  Učenie sa z obrázkov Učenie sa z obrázkov patrí medzi formy vizuálneho učenia. Je dokázané, že tento spôsob učenia vytvára okamžité pamäťové stopy na slovíčka v angličtine či inom cudzom jazyku. Mnohí ju považujú za najjednoduchší spôsob, ako sa naučiť po anglicky.  • Na internete nájdeš množstvo materiálov, ktoré sa dajú stiahnuť a využiť na tento účel.  • Samozrejme, dostupné sú aj prepracované aplikácie.  • Praktickou pomôckou sú aj obrázkové obojstranné slovníky v podobe kníh. V rámci nich si môžeš postupne osvojiť najviac používané anglické slovíčka.  [Zdroj: Pexels] Ako myslieť v angličtine Ak sa chceš naučiť po anglicky, je potrebné, aby si sa naučil v tomto jazyku myslieť. To znamená, že premyslieť si v rodnom jazyku, čo chceš povedať a potom to preložiť, nestačí. Jedným z dôvodov je aj ten fakt, že v angličtine existuje mnoho pojmov a fráz, ktoré sa nedajú preložiť doslovne.  Ako myslieť v angličtine? Začiatky môžu byť náročné, ale pokús sa hneď premýšľať v angličtine s vedomosťami, ktoré máš a neprekladať. Pomôcť ti môžu nasledovné tipy:  • Keď sedíš v izbe, na autobusovej zastávke či u lekára, snaž sa pomenovať predmety okolo seba.  • V mysli si precvičuj jednoduché vety. Ak si v reštaurácii, v duchu si objednaj jedlo v angličtine a pomenuj všetko, čo sa okolo teba nachádza.  • Rozprávaj sa sám so sebou, v mysli si predstavuj dialógy z rôznych životných situácií.  • Nastav si počítač, sociálne siete či aplikácie v anglickom jazyku.