Online kurz java programátor pre junior pozíciu
Zavŕšenie online kurzov Java trilógie je už tu. Po prvej časti a kurze Java pre začiatočníkov a druhej časti Java pre pokročilých sa v tomto novom online kurze spolu pozrieme na vyvrcholenie tejto trilógie. Je to kurz Java pre junior programátorov, po ktorého absolvovaní budeš pripravený na prácu junior Java programátora.
Čo sa naučíš v kurze Java pre junior programátorov?
Týmto kurzom, by som ťa chcel pripraviť na prácu Java junior programátora. Programátora, ktorý vo firme začína programovať v jave. Po absolvovaní kurzu sa budeš vedieť orientovať v technológiách. Porozumieš názvom a technológiám ako Maven, Servlety, JSP, JSTL, EL, MVC, Hibernate, JPA, ORM, QueryDSL, Logovanie, Logback, Java EE, REST, SOAP, Quartz, Factory, Singleton a podobne.
Maven – nástroj na riadenie projektov, buildovanie aplikácií
Maven je nástroj, ktorý budeš používať na buildovanie a manažovanie svojich javovských projektov. Jednoducho si dokážeš pridávať do projektu knižnice a frameworky. Pomocou jedného príkazu si celý projekt skompiluješ, zbuilduješ a spustíš na serveri. Maven je zároveň najpoužívanejší tool s týmito možnosťami.
V tomto module pochopíš, ako samotný Maven pracuje. Ako založiť projekt pomocou Mavenu. Aké nastavenia, čo znamenajú. Naučíš sa používať základné a najpoužívanejšie Maven príkazy. Naučíš sa, ako rozšíriť Maven pomocou pridania pluginov. Pomocou Mavenu sa naučíš vytvoriť si webový projekt, pridať si závislosti na knižniciach, skompilovať a vygenerovať si war súbor, ktorý sa spustí na serveri a v priebehu sa automaticky spustia testy. Budeš vedieť, čo je plugin, fáza, goal, pom.xml, repozitár, archetype alebo scope. Ukážeme si, ako pracovať s Mavenom vo vývojovom prostredí IntelliJ IDEA.
Servlety (MVC, JSP, JSTL, EL)
Naučíš sa čo sú to Servlety – naučíš sa technológiu, ktorá je základom, každej java webovej aplikácie. Ďalej sa zoznámiš s view technológiami – teda musíš mať stránky aj zobrazené – ako sú JSP a k tomu pridružené JSTL a EL. Ukážeme ako môžeš filtrovať žiadosti na server, presmerovať žiadosti a podobne. Pochopíš na akom princípe je založený MVC pattern. Aplikácie sa naučíš spúšťať a nasadzovať v servlet kontajnery.
Po absolvovaní modulu ti už nebude robiť problém začať rozumieť a budovať java web aplikácie.
ORM - JPA (Hibernate)
Ak vytvoríš hocijaký jednoduchý objekt, čo sa stane? Napríklad objekt Adresa? Vytvorí sa v halde – v pamäti. Objekt môže mať nasetované nejaké dáta – informácie. Ak sa ale stratí referencia v javovskom kóde na tento objekt v halde – tak sa zmaže.
Ak si chceme uchovať tieto informácie, tak ich môžeme uložiť do databázy a najlepšie, aby po vytiahnutí z databázy, mali tieto dáta tú istú formu – teda formu objektu Adresa.
Tomuto sa hovorí, že persistujeme (uchováme stálosť) objekt do databázy. Akoby tento objekt existoval aj mimo java programu. Tento objekt sa uchová v úložisku a znovu sa vytvorí, ak bude treba.
Klasické databázy ako Oracle, MySql a podobne sú relačné databázy, ktoré majú dáta uložené vo forme tabuliek. V jave ukladáme dáta vo forme objektov, v databáze vo forme tabuliek. Ale čo majú podobné? V relačnej databáze máme stĺpce, ktoré majú názvy a v riadkoch máme hodnoty. Niečo ako kľúč hodnota – to isté platí aj pre objekty v jave – tam máme názov premennej a hodnotu v nej uloženú.
Tu prichádza pod ruku ORM – teda object relatiional mapping - objektovo relačné mapovanie. My naše java objekty namapujeme na tabuľky relačnej databázy.
Naučíš sa používať ORM framework Hibernate, ktorý ale budeš vedieť kedykoľvek nahradiť iným frameworkom, lebo sa budeme držať JPA (Java Persistence API) štandardov . Naučíš sa ako si namapovať databázu na objekty a ako uložiť, vybrať, upraviť tieto objekty podľa priania. Ukážeme si aj knižnicu QueryDSl, ktorá nám pomôže písať pekné a prehľadné kritériá a dopyty na databázu.
Logovanie java aplikácií
Po vývoji aplikácie a nasadení u zákazníka potrebuješ mať prehľad o rôznych činnostiach a chode aplikácie. Nie je v tvojich silách sedieť pri každom používateľovi aplikácie a pozorovať, či nenastala chyba.
Preto potrebuješ svoju aplikáciu logovať – nastaviť hlášky, napríklad o behu aplikácie, potrebuješ zalogovať chybové hlášky a podobne.
Tieto logy si chceš spätne aj archivovať, aby si mal historický prehľad o aplikácií. Logy sú prvé miesto po ktorom siahneš ak nastane problém v tvojej aplikácii. V tomto module sa naučíš používať najpoužívanejšie logovacie knižnice SLF4J ako API a Logback ako poskytovateľa logovania. Naučíš sa písať si vlastné konfigurácie. Logy budeš vedieť zapisovať do súborov a budeš vedieť nastaviť ich archivovanie rôznymi stratégiami.
Čo potrebuješ vedieť?
Aby si zvládol tento kurz musíš mať absolvované základy javy.
Ak by si chcel veci pochopiť do hĺbky, ako pracujú frameworky a podobne, tak Java pre pokročilých ťa na to pripravila.
Ak ale nemáš ešte absolvovaný kurz java pre pokročilých, nevadí, technológie, ktoré sa budeš učiť zvládneš používať a väčšinu vecí pochopíš, ale podrobnosti už nie – napríklad ako je možné, že stačí napísať anotáciu a framework s tým už vie pracovať. To by si pochopil keby si absolvoval java pre pokročilých.
Čo všetko dostaneš
-
videotutoriály o Java programovaní,
- moderované diskusné fórum,
-
certifikát o absolvovaní kurzu,
-
garancia vrátenia peňazí do 14 dní v prípade nespokojnosti.