Späť na blog
Vzdelávanie

Zvládnutie expozičného trojuholníka: tajomstvo vyvážených fotografií

Tím Skillmea
25.08.2023
8 minút čítania
Zvládnutie expozičného trojuholníka: tajomstvo vyvážených fotografií
Pri fotografovaní je pochopenie expozičného trojuholníka kľúčom k dosiahnutiu dokonale vyvážených a profesionálne vyzerajúcich fotografií. Expozičný trojuholník sa skladá z troch základných komponentov: clony, expozičného času a ISO citlivosti. V tomto článku sa dozviete, ako každý z týchto faktorov ovplyvňuje vašu fotografiu a ako ich správne nastaviť, aby ste dosiahli optimálny výsledok.
Hodnoty clony, ISO a expozičného času a ich efekt na fotografiu Zdroj:PetaPixel

Porozumenie trom komponentom expozičného trojuholníka

Clona: Množstvo svetla vstupujúceho do fotoaparátu

Clona je otvor v objektíve, ktorý reguluje množstvo svetla, ktoré vstupuje do fotoaparátu. Clona je vyjadrená číslom f a jej hodnoty sa líšia v závislosti od typu objektívu zvyčajne od f1.2 po f22.

Čím vyššie je clonové číslo, tým menší je otvor clony. Pri fotografovaní v jasných svetelných podmienkach budete používať vyššie číslo clony, aby ste obmedzili množstvo svetla, ktoré vstupuje do fotoaparátu. Pri vyššom clonovom čísle je pozadie rovnako ostré ako popredie. Naopak, pri fotografovaní v slabom osvetlení použijete nižšie clonové číslo, aby sa clona otvorila a vy ste dostali do fotografie čo najviac svetla. Pri nízkom clonovom čísle vzniká efekt rozostreného pozadia.
Ukážka pozadia pri nízkom a vysokom clonovom čísle. Zdroj: alhsdesign

Expozičný čas: Zachytenie pohybu

Expozičný čas (resp. rýchlosť uzávierky) je doba, počas ktorej je senzor fotoaparátu vystavený svetlu. Čas je vo fotoaparáte zobrazovaný zlomkami sekundy, zvyčajne od 30 sekúnd po 1/4000 sekundy
Tento faktor je kľúčový pri zachytení pohybu.
 
Krátky čas expozície
(napr. 1/400) je vhodný na zachytenie pohybu bez rozmazania, zatiaľ čo dlhý čas expozície (napr. 1/15) môže byť použitý na vytvorenie dynamického zobrazenia pohybu s efektom rozmazania. Je dôležité mať na pamäti, že dlhý čas expozície môže spôsobiť aj nežiaduco rozmazané fotografie, ak je fotoaparát nestabilne držaný v rukách. V tomto prípade je vhodné použiť statív pre vyvarovanie sa nežiaducemu rozmazaniu.
Ukážka najkratšieho a najdlhšieho expozičného času

ISO: Citlivosť na svetlo

ISO je miera citlivosti senzora fotoaparátu na svetlo. Pohybuje sa v hodnotách od 100 do 6400. Vyššie ISO číslo znamená vyššiu citlivosť na svetlo, čo je užitočné pri fotografovaní v slabom osvetlení. Avšak vyššie ISO číslo tiež prináša do fotografie viac šumu/zrnitosti. Naopak, nižšie ISO číslo znamená nižšiu citlivosť na svetlo a menej šumu vo fotografii. Pri nastavovaní ISO je dôležité nájsť vyváženú hodnotu, ktorá vám umožní dosiahnuť dostatočnú expozíciu bez prílišného šumu.

Expozičný trojuholník na dosiahnutie vyvážených fotografií

Expozičný trojuholník funguje tak, že tieto tri komponenty - clona, expozičný čas a ISO - spolupracujú na dosiahnutie správnej expozície. Keď zmeníte hodnotu jedného z týchto faktorov, ovplyvníte množstvo svetla vstupujúceho do fotoaparátu a tým aj výsledný vzhľad fotografie.

Ak chcete získať dobre vyváženú fotografiu, musíte nájsť správne nastavenie pre každý z týchto faktorov, aby sa dosiahla správna expozícia. Napríklad, ak fotíte v jasných svetelných podmienkach, môžete použiť vyššie číslo clony, rýchly čas expozície a nízke ISO číslo na dosiahnutie správnej expozície. Naopak, pri fotografovaní v slabom osvetlení môžete použiť nižšie číslo clony, dlhší čas expozície a vyššie ISO číslo na získanie dostatočnej expozície.
Expozičný trojuholník
Expozičný trojuholník
Expozícia fotografie ako taká sa dá vyjadriť expozičnou hodnotou (EV = Exposure Value). Vyjadruje celkovú expozíciu bez ohľadu na kombináciu premenných.

Príklad: pri fixnom ISe 200 nastavíme clonu na f/2.8 a čas na 1/500. Expozičná hodnota (EV) je takto cca 11. Ak chceme viac zacloniť, aby sme mali povedzme hlbšiu ostrosť, vieme nastaviť clonu o jeden krok tmavšiu, teda f/4 a vykompenzovať uzávierku na 1/250. Expozičná hodnota ostáva na 11, fotografia je stále rovnako svetlá. 

Ak zvýšime hodnotu EV o 1, fotografia je 2x svetlejšia - svetlejšia o jeden krok. Takže ak je EV 11 (napr. ISO 200, f/2.8, 1/500), EV 12 (napr. ISO 200, f/2.8, 1/250), bude 2x svetlejšia. Pri čase to funguje logicky: 2x čas = 2x svetlejšia fotografia, tj. pri rovnakej clone a ISe je 1/250 2x svetlejší (o jeden krok) ako 1/500. Clonové číslo (f/) vyjadruje podiel ohniska objektívu a priemeru šošovky.

Kroky sú väčšinou (f/1.4, 2, 2.8, 4, atď.), pričom napr. f/2.8 je o jeden exp. krok svetlejší ako f/4. ISO funguje tak, že 2x ISO je +1 EV, čiže napr. ISO 200 je 2x svetlejšie ako ISO 100.

Tipy na ovládanie expozičného trojuholníka

Ovládanie expozičného trojuholníka vyžaduje experimentovanie a skúšanie rôznych nastavení. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť expozičný trojuholník:
  • Vyskúšajte si aký výsledok prinesú rôzne kombinácie clony, expozičného času a ISO pre rôzne scény a podmienky osvetlenia. Týmto spôsobom zistíte, aké hodnoty fungujú najlepšie a dostanete expozičný trojuholník do ruky.  
  • Experimentujte s rôznymi efektmi, ktoré môžete dosiahnuť pomocou expozičného trojuholníka ako je efekt rozmazania pohybu, bokeh, nočná fotografia alebo maľovanie svetlom. Tieto efekty popustia uzdu vašej kreativite a skvelo sa pri nich zabavíte. 
  • Použite histogram vo vašom fotoaparáte na overenie správnej expozície. Histogram vám ukáže, či je vaša fotografia podexponovaná (príliš tmavá) alebo preexponovaná (príliš svetlá). Na základe toho môžete upraviť nastavenia svojho fotoaparátu.

Zobrazenie podexponovanej, nadexponovanej a ideálnej expozície na histograme Zdroj: PhotographyPro
Výslednú expozíciu fotografie viete ovplyvniť nielen zmenou clony, času alebo citlivosti, ale aj tzv. ND filtrom (ND = Neutral Density), ktorý sa nasadí na objektív. ND filtre sú vždy označené číslom (napr. ND 2, ND 4), ktoré vyjadruje, koľkonásobne stmavia obraz. Existujú aj variabilné ND filtre, kde sa dá úroveň stmavenia regulovať. ND filtre sú praktické napr. v situáciách, kde potrebujete pri veľmi svetlej scéne použiť široký otvor clony na rozostrenie pozadia, alebo predĺžiť expozičný čas.

Nástroje na pomoc pri zlepšovaní vašich schopností

Ak sa chcete zlepšiť vo svojich fotografických schopnostiach, existuje niekoľko zdrojov, ktoré vám môžu pomôcť:

  • Online tutoriály a kurzy: Na internete nájdete mnoho online tutoriálov a kurzov, ktoré vám pomôžu porozumieť expozičnému trojuholníku a zlepšiť vaše fotografické schopnosti. Kurzy na Skillmea vás prevedú od úplných základov fotografie až po postprocess jednotlivých fotografií
  • Fotografické komunity: Pripojte sa k fotografickej komunite na sociálnych sieťach a získajte spätnú väzbu od skúsených fotografov. Tieto komunity vám môžu poskytnúť užitočné rady a nápady na zlepšenie vašej práce. Medzi príklady patria facebookové skupiny napr. Fotografovanie nás baví. 
Tím Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by ťa zaujímať

Zvládanie stresu počas skúšok a spôsoby, ako sa efektívne a rýchlo učiť
Vzdelávanie
10.08.2023
Skillmea

Zvládanie stresu počas skúšok a spôsoby, ako sa efektívne a rýchlo učiť

Čakajú ťa skúšky, písomky, testy či ústne preskúšanie a si v strese z toho, ako to zvládneš? Stres je tvoj nepriateľ, a preto ti prinášame užitočné tipy, ako sa učiť na skúšky efektívne.  Neexistuje univerzálna stratégia, platná pre všetkých, ako sa učiť. Každý z nás je originál. Čo dokonale funguje u jedného, u druhého môže skončiť úplným fiaskom. Avšak s jasne nastavenými cieľmi,  reálnym plánom a pozitívnou mysľou sa naučíš všetko potrebné, získaš dobré hodnotenie a tým, že splníš ďalší zo svojich cieľov, zdvihne sa ti sebavedomie.  Chceš vedieť, ako sa rýchlo učiť? Inšpiruj sa našimi tipmi.   Prostredie je dôležité Niektorí z nás sa radi učia v študentskej izbe a potrebujú úplné ticho. Pre iných je táto alternatíva neprípustná, pretože v izbe sú lákadlá v podobe mobilu, laptopu či playstation, a preto chodia študovať do knižnice.  Ďalším to skvelo páli vo frekventovanom prostredí a zásadne získavajú vedomosti v rušných kaviarňach. V závislosti od svojich preferencií sa teda môžeš učiť v prírode na deke, v parku na lavičke alebo na rodičovskej chate na dedine.  Faktom je, že väčšina z nás je odkázaná na to, pripravovať sa na skúšky doma. Ako sa lepšie učiť v domácom prostredí?  • Kľúčom je výber vhodného študijného priestoru, ktorý väčšinou vyžaduje stôl, ergonomickú stoličku a ideálne sedenie pri okne s dostatkom prirodzeného svetla. Jeho deficit a umelé osvetlenie majú totiž vplyv na hladinu energie i psychické rozpoloženie.  • Podstatné je, aby bol priestor na učenie uprataný. Je dokázané, že poriadok má priaznivý vplyv na koncentráciu.  Ak nie si si istý, ktoré prostredie je pre teba ideálne, jednoducho ich vyskúšaj viacero a vyber si to, ktoré sa ti najviac osvedčí.  Vytvor si plán a časový harmonogram Ako sa správne učiť? Študijný plán by mal vychádzať z tvojich súčasných študijných návykov a štýlu učenia. Je na tebe, či sa budeš učiť každý deň v niekoľkých blokoch po 30 minút, alebo učeniu venuješ tri dni v týždni v trvaní niekoľkých hodín.  Pri plánovaní nezabudni zohľadniť, v ktorú dobu počas dňa si najproduktívnejší a zvládneš sa toho naučiť najviac. Týmto sa vyhneš riešeniu problému, ako sa prinútiť učiť.  Okrem toho sú pri plánovaní učenia na skúšky a vytváraní časového harmonogramu dôležité nasledovné skutočnosti:  • Časovo vyhodnoť všetky dôležité aktivity, ktorým sa musíš počas týždňa venovať, ako vyučovanie, domáce práce či mimoškolské aktivity. Zistíš, koľko času ti zostáva na učenie. Ak je ho málo, niektoré aktivity z týždenného harmonogramu vyškrtni, odlož alebo deleguj na niekoho iného.  • Naplánuj si, koľko času potrebuješ na zvládnutie učiva na jednu skúšku.  • Vytvor si plán, ktorého súčasťou budú predmety na skúšku aj s časovým intervalom, ktorý im venuješ.  • V rámci jedného dňa sa venuj jednému predmetu, alebo ich striedaj. Závisí to od tvojich preferencií.  • Nezabudni si nechať rezervu na opakovanie, alebo na doučenie sa, ak sa ti počas týždňa plán nečakane naruší.  • Na záver svoj domáci študijný rozvrh na skúšku zhodnoť a drž sa ho.  Nejde ti to? Prokrastinuješ? Nemáš chuť na učenie? Ako sa donútiť učiť? Jedným z možných riešení je vytvoriť si rutinu. To znamená, že ak ťa čaká celý deň učenia, nevynechávaj ranné rutiny. Nastav si budík na určitý čas, venuj sa ranným rituálom a až potom sa pusti do učenia. Učíš sa večer? Aj v tomto prípade stav na rutiny pred učením.  Ak chceš časový plán dodržať, eliminuj rozptýlenie. Čo je dôležité?  • Odstráň z dosahu to, čo ťa rozptyľuje. Môže ísť o mobil, sociálne siete či rozčítanú knihu.  • Ostatným členom domácnosti oznám, že sa učíš, a popros ich, aby ťa nevyrušovali.  • Ak ti myšlienky blúdia kade-tade, urob si krátku prestávku, zacvič si a zhlboka dýchaj, ideálne pri otvorenom okne. Mysli pozitívne Nie každý z nás dostal do vienka pozitívnu myseľ a vidíme pohár skôr poloprázdny ako poloplný. Avšak to neznamená, že tento stav je nemenný. Svoj život si vytvárame sami a vnútorné nastavenie môžeme zmeniť sebarozvojom.  Ak ťa pri učení prenasledujú myšlienky, že nie si dosť dobrý, alebo sa nedokážeš na skúšku adekvátne pripraviť, vyskúšaj niektorú z nasledovných techník, ktoré ti pomôžu s preprogramovaním limitujúcich presvedčení.  • Výbornou voľbou sú pozitívne afirmácie, čiže pozitívne vyhlásenia určené na zmenu negatívneho vnútorného monológu. Nezabúdaj si ich opakovať pravidelne a použi pri tom sebavedomý tón.  • Ďalšou skvelou technikou je vizualizácia, v rámci ktorej využiješ svoju predstavivosť na splnenie svojho cieľa. Môžeš si vizualizovať, ako úspešne odpovedáš pri skúške. Pri vizualizácii zapoj všetky zmysly a sústreď sa na detaily.  • Za vyskúšanie stojí aj neurolingvistické programovanie (NLP), ktoré je o tom, že najprv si predstavíš negatívne správanie a v zápätí ho nahradíš pozitívnym obrazom. Dôležité je, aby sa negatívny obraz v tvojej mysli zmenšoval. Alebo si predstav, ako sa rozbije na márne kúsky a nahradzuje ho stále sa zväčšujúci pozitívny obraz.  Ak chceš vedieť viac o týchto technikách a našom podvedomí, pozri si kurz Sila podvedomej mysle. [Pozitívne myslenie pomáha] Zbav sa stresu Ako sa učiť na skúšky bez stresu? Primeraná miera stresu nemusí byť v niektorých prípadoch na zahodenie, pretože ťa vyprovokuje k lepším výkonom. Avšak chronický stres škodí.  Tipy, ako sa zbaviť stresu počas skúškového obdobia• Vyskúšaj techniku hlbokého dýchania.  • V rámci denného harmonogramu si vyčleň čas na fyzickú aktivitu v miernej aktivite. Je dokázané, že pri rýchlej chôdzi, džogingu, bicyklovaní, plávaní či korčuľovaní sa znižuje hladina stresových hormónov a, naopak, uvoľňujú sa endorfíny.  • Výbornou technikou na lepšie zvládanie stresu je meditácia, poprípade modlitba.  Aj vitamíny môžu pomôcť To, ako sa učiť na vysokej škole bez stresu, závisí aj od tvojho životného štýlu. Kľúčom k úspechu je zdravá, pestrá a vyvážená strava s dostatkom živín, ktoré prospievajú mozgu, teda podporujú pamäť a koncentráciu. Vhodne zostavený jedálniček dokáže do určitej miery eliminovať aj stres.  Ak nevieš, ako má vyzerať zdravý jedálniček, inšpiruj sa stredomorskou potravinovou pyramídou alebo protizápalovou diétou.  Z vitamínov a adaptogénov stoja za vyskúšanie nasledovné: • Vitamíny skupiny B majú zásadný vplyv na činnosť nervovej sústavy. Vitamíny skupiny B sa nachádzajú v živočíšnych produktoch, celých zrnách, orechoch a semenách.  • Kognitívne funkcie ovplyvňuje aj vitamín C. Spája sa najmä so zlepšením pozornosti. Céčko je zastúpené v ovocí a zelenine.  • Deficit vitamínu D sa spája so vznikom depresie a úzkosti. Je dôležitý pre dobré sústredenie. Dostatočnú dávku D vitamínu zabezpečí od jari do jesene 30-minútový pobyt na slnku bez opaľovacieho krému.  • Adaptogény pomáhajú ľudskému telu zvládať záťaž v podobe stresu. Napríklad rhodiola znižuje úroveň stresu i únavy a ashwagandha je takisto dobrá na elimináciu stresu.  Techniky učenia saTo, ako sa najlepšie učiť, závisí i od zvolenej techniky učenia. Určite ťa neprekvapí, že týchto techník je niekoľko a máš príležitosť vybrať si tú, ktorá ti najviac vyhovuje. Aké máš možnosti?  • Písanie poznámok pomôže vybrať si z výkladu či odborného textu najdôležitejšie veci a zapamätať si ich.  • Alternatívou klasického písania poznámok sú myšlienkové mapy.  • Obľúbené je aj podčiarkovanie a zvýrazňovanie v materiáloch na učenie.  • Za vyskúšanie stojí aj opakovanie prečítaného textu vlastnými slovami tak, aby si si zapamätal podstatu.  • Používa sa aj vytváranie obrazov, teda vizualizácia.  • Populárna je metóda kartičiek podľa témy.  • Učiť sa dá i pomocou skúšobných testov.  Technika pomodoro zvýši efektivitu a eliminuje prokrastináciu Technika pomodoro je pre teba riešením, ako sa učiť rýchlejšie, ak je tvojím problémom napríklad prokrastinácia. Avšak túto techniku ocenia všetci, ktorí chcú popri učení stihnúť aj niečo iné. V čom spočíva jej podstata?  • Najskôr si priprav časovač, papier a pero.  • Následne si nastav časovač napríklad na 20 minút a pusti sa do intenzívneho učenia.  • Po uplynutí tohto intervalu si na papier nakresli paradajku a urob si prestávku v trvaní do 5 minút.  • Tento postup opakuj niekoľkokrát. Akonáhle máš na papieri 4 paradajky, urob si prestávku v trvaní 20 až 30 minút.  • Následne sa môžeš pustiť do ďalšieho kola.  [Technika pomodoro] Ďalšie užitočné tipy, ako sa ľahko učiť Tipov, rád a návodov, ako sa ľahko učiť, nájdeš na internete neúrekom. Okrem vyššie spomenutého nezabúdaj ani na tieto skutočnosti:  • Opakovanie je matkou múdrosti. Ideálne je, ak si prebrané učivo zopakuješ večer pred spaním.  • K učeniu patria aj pravidelné prestávky, inak sa znižuje koncentrácia, dochádza k vzniku únavy i frustrácie.  • Nepodceňuj dĺžku a kvalitu spánku. Dospelý človek potrebuje 7 až 9 hodín spánku v tichej, tmavej a chladnej miestnosti bez moderných technológií. Ak chceš podporiť kvalitu spánku, vyhni sa dve hodiny pred spaním modrému svetlu.  • Pozor aj na dodržiavanie pitného režimu. Smäd je príznakom dehydratácie, ktorá sa spája s poruchami koncentrácie, únavou, podráždenosťou i bolesťami hlavy.  • K skúškam sa postav zodpovedne, no zároveň mysli na to, že keď nejde o život, nejde o nič 🙂.  Ak sa chceš o učení dozvedieť viac, alebo potrebuješ vedieť niečo o psychológii učenia sa jazykov, dávame ti do pozornosti kurz Psychológia učenia sa jazykov.
Modálne slovesá v angličtine: ktoré to sú a kedy ich používame
Vzdelávanie
22.07.2023
Tím Skillmea

Modálne slovesá v angličtine: ktoré to sú a kedy ich používame

V angličtine existuje skupina slovies, ktorú nazývame modálne slovesá. Ich pochopenie je rozhodujúcim faktorom pri budovaní si bezchybnej a fluentnej angličtiny.  Ak ste začiatočník a tieto slovesá sú pre Vás španielskou dedinou, nezúfajte! V tomto článku Vám odhalíme tajomstvá gramatiky a používania týchto slovies.  Čo sú to tie “modálne slovesá”? Modálne slovesá majú úžasnú schopnosť meniť význam iných slov. Ide o pomocné slovesá, ktorými vyjadrujeme schopnosť, možnosť, povinnosť či povolenie. Ich správne používanie Vám umožní sa lepšie prispôsobiť rôznym situáciám ako aj zlepší Vašu schopnosť porozumieť anglicky hovoriacim osobám.  Základné pravidlá gramatiky pre modálne slovesá 1. Po modálnych slovesách nasledujú slovesá v infinitíve bez “to” - napr. “I CAN swim.”, nie “I CAN TO swim.” 2. V tretej osobe jednotného čísla nemajú koncovku -s - napr. “He can swim.”, nie “He cans swim.” 3. Modálne slovesá nemenia svoju tvar v závislosti od času - napr. veta “You can buy me a dinner.” môže referovať ako na prítomnosť, tak i na budúcnosť  4. Pri otázkach a záporoch nie je nutné používať pomocné sloveso “do” - napr. “Can you swim?”, nie “Do you can swim?” [Zdroj: Pexels] Použitie modálnych slovies vo vetáchV angličtine poznáme desať hlavných modálnych slovies. Ide o: 1. Can 2. Could 3. Must 4. May a Might  5. Will  6. Would 7. Shall 8. Should and Ought to  Poďme sa spolu pozrieť na ich jednotlivé použitie: 1. Can   Toto sloveso vyjadruje určitú schopnosť (napr. I can play the piano.) 2. Could Modálne sloveso could vyjadruje možnosť, minulú schopnosť alebo požiadavku (napr. Could I use your car?) 3. Must  Vyjadruje povinnosť alebo nutnosť (napr. You must study for the exam.) 4. May a Might   Vyjadrujú možnosť alebo pravdepodobnosť (napr. It might/may rain.) 5. Will Keď použijeme toto modálne sloveso, znamená to, že určitý dej sa určite uskutoční (napr. I will pay for your dinner.) 6. Would  Toto sloveso používame jednak pre minulosť, jednak pri podmienkových vetách (napr. If I had money, I would buy a yacht.) 7. Shall  Toto modálne sloveso sa často používa v otázkach (napr. Shall we go?) 8. Should alebo Ought to  Ide o slovesá s podobným významom, ktoré vyjadrujú radu alebo odporúčanie (napr. You should exercise more.)  Modálne slovesá sú dôležitou súčasťou anglického jazyka. Ich gramatika má svoje vlastné pravidlá, ktoré je potrebné ovládať, nakoľko sú relatívne stabilné a nezmenia sa v závislosti od času, osoby alebo čísla.  Hoci sa môžu zdať na prvý pohľad zložité, s pravidelným cvičením a porozumením základných pravidiel sa stanú Vašimi spojencami pri komunikácií v anglickom jazyku.  Pamätajte si, že ovládanie modálnych slovies je proces, ktorý si vyžaduje najmä trpezlivosť a cvičenie. 
Playwright vs Selenium vs Cypress: Ktorý nástroj je najlepší pre automatizované testovanie?
Vzdelávanie
18.07.2023
Skillmea

Playwright vs Selenium vs Cypress: Ktorý nástroj je najlepší pre automatizované testovanie?

Automatizované testovanie môže ušetriť čas a zvýšiť efektivitu, ale len v prípade, že používate správny nástroj. Jeho výber môže byť v dnešnej dobe mnohých nástrojov zložitý. V tomto článku sa pokúsim porovnať Playwright, Selenium a Cypress, aby som vám pomohol získať prehľad a zvoliť si ten najlepší testovací nástroj pre vaše potreby. Predstavenie Playwright, Selenium a CypressSelenium Webdriver je z tejto trojice najstarším a je jedným z najpopulárnejších nástrojov na automatizované testovanie webových aplikácií. Je to open source projekt a ponúka kompatibility s rôznymi programovacími jazykmi (Java, Javascript, C#, Python, …). Selenium komunikuje s prehliadačom pomocou WebDriver protokolu čo je W3C štandard, ktorý prijali všetky prehliadače. Na testovanie sa pomocou proxy servera využívajú skutočné prehliadače. Vďaka tomu, že je Selenium na trhu už tak dlho, má rozsiahlu komunitu používateľov a množstvo návodov a tutoriálov. Preto je s ním ľahšie začať. Selenium je skvelý nástroj, ktorý sa za tie roky podarilo vyladiť. Napriek tomu má však niekoľko nevýhod, medzi ktoré patrí napríklad pomalšie spúšťanie testov, inštalácia a nastavenie, nestabilita. V Selenium taktiež neexistuje automatické čakanie ako v prípade Cypress a Playwright. Cypress je ďalší moderný open source nástroj na automatizované testovanie webových aplikácií, ktorý sa zameriava na používateľsky príjemné rozhranie. Je navrhnutý tak, aby bol jednoduchý na používanie, čo znamená, že noví používatelia môžu rýchlo začať s testovaním bez veľkého úsilia. Namiesto použitia WebDriver protokolu komunikuje s prehliadačom prostredníctvom volaní Javascriptu v prehliadači. Pri spúšťaní testov Cypress otvorí okno prehliadača, ktoré pred očami vizuálne vykonáva test. Cypress je v podstate webová aplikácia, ktorá testuje webové aplikácie. Využívať ho vieš aj na integračné či API testovanie. Narozdiel od Playwrightu, nepodporuje testovanie vo viacerých taboch prehliadača a je obmedzený len na používanie jedného programovacieho jazyka, a to JavaScriptu (TypeScriptu). Nevýhodou je taktiež to, že niektoré pokročilejšie funkcie sú platené. Playwright je moderný open source nástroj na automatizované testovanie, ktorý bol vyvinutý spoločnosťou Microsoft. Tá na ňom neustále pracuje a vylepšuje na základe spätnej väzby od užívateľov. Playwright komunikuje s prehliadačmi prostredníctvom debug protokolov (DevTools protokol pre Chrome a vlastné protokoly pre ostatné prehliadače). To robí z Playwrightu najrýchlejší testovací framework z tejto trojice.  Playwright má jedinečný prístup k prehliadačom čo znamená, že namiesto testovania plnohodnotných prehliadačov ako sú Chrome, Firefox a Safari testuje príslušné jadrá prehliadačov: Chromium, Firefox (Gecko) a WebKit. A Chromium nie je to isté ako Chrome. To, že sa netestuje na totožných prehliadačoch aké majú na svojich počítačoch užívatelia môže byť pre niekoho nevýhodou. Tak ako v Cypresse, aj v Playwrighte vieš testovať API a podobne ako Selenium ponúka možnosť písať testy v rôznych programovacích jazykoch, takže užívatelia nie sú obmedzený len na jeden programovací jazyk, ako je to v prípade Cypressu. Medzi prednosti Playwrightu patria hlavne jeho rýchlosť a jednoduchá inštalácia a používanie. Medzi jeho najlepšie funkcie patria integrované vizuálne testovanie, paralelná exekúcia testov, generátor testov, trace viewer či najnovší UI mód - ten umožňuje preskúmať, spúšťať a ladiť testy pomocou cestovania v čase. To že je Playwright z tejto trojice nástrojov najmladší môže znamenať, že má najmenšiu používateľskú základňu a človek sa ťažko dopátra k riešeniu nejakých problémov. Je to však naopak. Dokumentácia na oficiálnej stránke je prehľadná a podrobná. Microsoft po každom väčšom release pripraví YouTube video, kde zhrnie najnovšie funkcie spolu s krátkou demo ukážkou. A čo sa týka komunity, tá je na Discorde už dosť veľká a v prípade nejakých problémov alebo nejasností sa stačí opýtať a ostatní užívatelia s radosťou poradia. ZhrnutieSelenium je klasika, open source nástroj, s ktorým kedysi začínal každý tester. Podporuje všetky hlavné prehliadače a niekoľko programovacích jazykov. Chýbajú mu však mnohé vychytávky, ktoré zvyšné dva moderné frameworky ponúkajú. Cypress je obľúbený open source testovací framework. Je stabilný a jednoduchý na používanie s podporou všetkých hlavných prehliadačov. Ponúka však možnosť písať testy iba v Javascripte. Playwright je najnovší open source testovací framework z tejto trojice. Rýchlo si získava obľubu pre svoju rýchlosť a inovácie. Obsahuje všetky moderné funkcie Cypress s viacjazykovou podporou ako Selenium. Ktorý nástroj si vybrať?Zhrnuli sme si všetky tri momentálne najpoužívanejšie testovacie nástroje. Ktorý z nich si vybrať? Najlepší nástroj na testovanie webových aplikácii závisí predovšetkým od vašich potrieb a preferencií. Všetky tri nástroje sú skvelé, s výhodami aj nevýhodami. V každom prípade, automatizované testovanie je dôležitou súčasťou vývoja webových aplikácií a zvolenie správneho nástroja môže mať zásadný vplyv na efektivitu a spoľahlivosť testov. Najlepšie je si všetky tri nástroje vyskúšať, a rozhodnúť sa na základe vlastných skúseností a požiadaviek. Autorom článku je Michal Drajna.

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách