Späť na blog
Vzdelávanie

Content marketing: Čo to je a kde sa dá využiť?

Tím Skillmea
02.06.2024
11 minút čítania
Content marketing: Čo to je a kde sa dá využiť?
Ak chcete vytvoriť silnú identitu značky, zvýšiť organickú návštevnosť, prilákať potenciálnych zákazníkov a budovať dôveru s tými existujúcimi, content marketing je životne dôležitou stratégiou pre vaše podnikanie. 

Tvorbou a publikáciou kvalitného obsahu, ktorý je v súlade s cieľovou skupinou, získate oveľa viac, ako je napríklad skvalitnenie prítomnosti v online svete, zvýšenie lojality či autority alebo vyššia návratnosť investícií. Môžete zažiť úspech v podnikaní napriek tomu, že v digitálnom prostredí je obrovská konkurencia. 

Čo je content marketing

Zaujíma vás, čo je content marketing? Existuje množstvo definícií, ale pokojne si môžeme toto slovné spojenie rozmeniť na drobné, kde content znamená obsah. Význam slova marketing výstižne definuje “starý otec” moderného marketingu Peter Drucker, podľa ktorého: “cieľom marketingu je čo najlepšie spoznať zákazníka a porozumieť mu, aby sa produkty alebo služby predávali sami.” 

To znamená, že content marketing je strategický marketingový prístup, ktorý sa sústreďuje na plánovanie, tvorbu, distribúciu, zdieľanie či publikovanie kvalitného, relevantného a pravidelného obsahu s cieľom prilákať potenciálnych zákazníkov a udržať si vzťahy s tými existujúcimi, čo prirodzene vedie k zvýšeniu tržieb a zisku. 

Cieľom content marketingu je vybudovať si silný vzťah s cieľovou skupinou tým, že firma jej poskytuje užitočné a zaujímavé informácie. Ide o dlhodobú stratégiu, ktorá je zameraná nielen na propagáciu produktov a služieb, ale predovšetkým na poskytovanie hodnôt publiku v podobe obsahu, ktorý sa sústreďuje na jeho potreby, záujmy či problémy.

Náš tip: Ak si chcete doplniť vedomosti z oblasti marketingu, dávame vám do pozornosti naše online kurzy s odborníkmi. Môžete sa dozvedieť niečo o influencer marketingu, autentickom marketingu, copywritingu, brandingu a mnohých ďalších zaujímavých oblastiach marketingu. 

Najčastejšie formy content marketingu v praxi 

Content marketing pomáha budovať silnú identitu značky, podporuje dôveru a lojalitu medzi firmou a zákazníkmi. Content marketing by mal byť zameraný na vytvorenie a poskytovanie hodnotného obsahu, ktorý vás pasuje do role odborníka, čím narastá pravdepodobnosť, že si zákazníci vyberú vaše produkty. Zároveň dávate prostredníctvom obsahu zákazníkom najavo, že vám na nich naozaj záleží. 

Existuje niekoľko foriem content marketingu, ktoré môžete začleniť do content marketingovej stratégie. Ide o: 

 • webové stránky,
 • blogové príspevky, 
 • články, 
 • videá, 
 • infografiky, 
 • ebooky, 
 • podcasty,
 • tlačové správy,
 • emaily,  
 • príspevky na sociálnych sieťach a
 • mnohé ďalšie.  

Prečo je content marketing dôležitý a aké sú jeho výhody 

Content marketing je pre získavanie zákazníkov kľúčový. Ak ho porovnáme napríklad s PPC reklamou, tá síce prináša návštevnosť a výnosy, avšak iba obsahový marketing má potenciál dosiahnuť rôznorodé marketingové ciele a môže byť použitý v celom procese od získavania zákazníkov až po predaj a používanie produktu zákazníkmi. 

Ak sa pozrieme na relevantné štatistiky, tak spoločnosti, ktoré majú blogy, získavajú až o 67 percent potenciálnych zákazníkov viac ako ostatné. Podľa ďalších údajov až 88 percent ľudí pripisuje videám značky, že ich presvedčili ku kúpe produktu alebo služby.  Faktom je aj to, že zákazníci uprednostňujú kvalitný obsah pred reklamami. Podľa dostupných informácií až 290 miliónov ľudí používa blokátory reklám vo svojich počítačových zariadeniach.  

Výhody content marketingu v kocke 

Efektivny content marketing prináša nasledovné výhody: 
 • Zvyšuje prítomnosť vašej značky v online svete – ľudia neustále hľadajú informácie o tom, čo ich zaujíma a vy im ich prostredníctvom content marketingu dokážete poskytnúť ako profesionál. 
 • Láka viac potenciálnych zákazníkov, čiže zvyšuje povedomie o značke. 
 • Rozvíja vzťahy s existujúcimi zákazníkmi, pretože obsahový marketing buduje dôveru a pasuje vás do role odborníka v danej oblasti. 
 • Podieľa sa na budovaní lojality, pretože konkurencia je obrovská. Čím sú zákazníci lojálnejší k vašej značke, tým, spravidla, viac nakupujú. To znamená vyššie tržby a zisk. 
 • Pomáha šetriť náklady – napríklad reklama v médiách je nákladnejšia ako obsahový marketing. 

Ako funguje content marketing 

Ak chcete naplno čerpať vyššie spomenuté výhody content marketingu, musíte sa sústrediť na tvorbu a distribúciu hodnotného obsahu vo všetkých fázach predajného cyklu. To znamená zabezpečiť relevantný obsah pre potenciálnych i existujúcich zákazníkov.

Fungovanie content marketingu sa dá zjednodušene rozdeliť do troch fáz: 
 • Fáza informovanosti (vzdelávacia fáza), v rámci ktorej sa zameriate na problémy vašej cieľovej skupiny, na ktoré poskytnete riešenia v podobe cenných a overených informácií prostredníctvom článkov, blogových príspevkov, e-bookov, videí či podcastov. 
 • Fáza uvažovania je založená na poskytovaní informácií, ktoré vedú zákazníkov k uvažovaniu o tom, na aké vlastnosti či funkcie daného riešenia svojho problému sa majú sústrediť, aby boli naplnené ich potreby, resp. vyriešený konkrétny problém. Vhodné sú prípadové štúdie, infografiky či blogy v podobe návodov. 
 • Záverečná (rozhodovacia) fáza sa sústreďuje na zákazníkov, ktorí chcú produkt či službu kúpiť. Je potrebné komunikovať im vašu odbornosť, znalosti i výhody v porovnaní s konkurenciou. Ponúknite publiku obsah vytvorený používateľmi, vytvorte príručky pre kupujúcich alebo video o produkte, teda obsah, ktorý ich presvedčí ku kúpe.
Zdroj: Freepik
Zdroj: Freepik
 

Čo si treba definovať pred tvorbou content marketingu? 

Tvorba content marketingu sa nezaobíde bez obsahovej marketingovej stratégie. Tá je vlastne odpoveďou na otázky, prečo tvoríte obsah, komu ním chcete pomáhať a akým spôsobom to máte urobiť, aby ste to zrealizovali originálne, teda tak, ako to konkurencia nedokáže. 

Zjednodušene povedané, je to plán na tvorbu, zverejňovanie a distribúciu kvalitného, relevantného a pravidelného obsahu, ktorý informuje, vzdeláva, inšpiruje i zabáva s cieľom získať nových zákazníkov, budovať dôveru s tými existujúcimi a dosiahnuť stanovené ciele.  

Tipy, ako začať s content marketingom 

 1. Nastavte si konkrétne, reálne dosiahnuteľné, merateľné, relevantné a časovo ohraničené ciele, pretože tie sú pre content marketingovú stratégiu kľúčové. Môže ísť, napríklad o zvýšenie organickej návštevnosti webu, zvýšený počet odberateľov e-mailov a pod. 

 2. Preskúmajte cieľovú skupinu, jej potreby, problémy, zvyky, životný štýl a podobne, pretože práve tomu prispôsobíte obsah. Pokojne si vytvorte personu, teda fiktívny profil človeka s reálnymi údajmi, vlastnosťami, príbehom, vzdelaním atď. 

 3. Vžite sa do nákupného procesu svojich zákazníkov a snažte sa ich pochopiť od okamihu, ako majú nejakú potrebu, snažia sa ju uspokojiť a hľadajú konkrétne produkty, ktoré to dokážu najlepšie, až po nákup vášho produktu a jeho používanie.

 4. Dbajte na to, aby bol obsah konzistentný s hlasom značky, teda bol v súlade s jej hodnotami, názormi a postojmi. 

 5. Snažte sa o zosúladenie content marketingu s príbehom značky. 

 6. Nepodceňte dôkladnú analýzu konkurencie, pozrite sa na jej silné a slabé stránky a rovnako konkretizujte aj tie vaše. 

 7. Investujte do vytvorenia silnej stratégie kľúčových slov, ktoré budete používať pri tvorbe obsahu. 

 8. Vytvorte si publikačný plán, ktorého sa budete pri tvorbe contentu držať. 

 9. Nájdite spoľahlivých a kreatívnych ľudí, ktorí sa budú tvorbe obsahu venovať. 

 10. Pravidelne vyhodnocujte nastavenú content marketingovú stratégiu, vykonávajte audit obsahu a na základe zistených údajov implementujte potrebné zmeny. 

Náš tip: Máte pocit, že sa v content marketingu strácate? Dávame vám do pozornosti náš online kurz
Úspešný content marketing, kde sa naučíte, napríklad ako content marketing zapadá do celkovej digitálnej stratégie, súvisí s tvorbou značky, SEO, analytikou a správaním dnešných užívateľov. Naučíte sa zostaviť a dodržiavať redakčný plán a písať články, ktoré zaujmú.

Rýchle tipy ku content marketingu, ktoré sa zídu 

Content marketing a vytváranie užitočného obsahu sú dôležité, ale to vám samo o sebe nezabezpečí najlepšie priečky vo vyhľadávaní. Podľa prieskumu z minulého roka viac ako 96 percent obsahu nezaznamenáva žiadnu návštevnosť z organického vyhľadávania služby Google. To znamená, že je nevyhnutné SEO, čiže optimalizácia webu pre vyhľadávače. Na čo by ste mali myslieť? 

 • Zamerajte sa v rámci content marketingu na SEO. 
 • Preskúmajte, na aké témy sa sústreďuje vaša konkurencia. 
 • Optimalizujte podľa zámeru vyhľadávania. 
 • Venujte pozornosť tvorbe publikačného kalendára, kde sú prehľadne uvedené témy, kľúčové slová, rozsah, autor, dátum dodania atď. 
 • Propagujte svoj obsah všetkými dostupnými kanálmi. 
 • Dlhšie príspevky neznamenajú vyššiu organickú návštevnosť. Podľa štúdie príspevok s 10 000 slovami má nižšiu návštevnosť ako ten s 2 000 slovami. 
 • Udržiavajte obsah neustále aktuálny. 
 • Pri tvorbe obsahu stavte na autenticitu a originalitu a nebojte sa vynikať, prísť s niečím výnimočným a povedzte svoj názor. 
 • Oslovte ešte viac ľudí pomocou videí, podcastov a prehľadných infografík
 • Robte content marketing so srdcom na správnom mieste a úspech vás neminie! 
Tím Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by ťa zaujímať

Ako sa učiť rýchlejšie a efektívnejšie: tipy z neurovedy
Vzdelávanie
20.05.2024
Skillmea

Ako sa učiť rýchlejšie a efektívnejšie: tipy z neurovedy

V dobe, keď je neustále vzdelávanie kľúčom k osobnému aj profesionálnemu rastu, mnohí z nás hľadajú spôsoby, ako sa učiť rýchlejšie a efektívnejšie. Vďaka pokroku v neurovede máme dnes lepšie pochopenie toho, ako náš mozog pracuje a ako môžeme optimalizovať proces učenia. Prinášame vám kľúčové poznatky z neurovedy, odporúčania od významných autorov a praktické tipy, ktoré vám pomôžu zlepšiť študijné schopnosti. Neuroveda ako pomoc učeniuNeuroplasticita je jedným z najdôležitejších konceptov v neurovede. Táto schopnosť mozgu meniť sa a prispôsobovať sa na základe skúseností znamená, že sa môžeme učiť nové veci a zlepšovať svoje schopnosti počas celého života. Vedci zistili, že aj v dospelosti môže mozog vytvárať nové neurónové spojenia, čo je základom pre efektívne učenie. Štúdie ukázali, že rôzne typy cvičení, ako napríklad učenie sa nového jazyka alebo hudobného nástroja, môžu podporiť neuroplasticitu a zlepšiť kognitívne funkcie. Dr. Michael Merzenich, známy neurovedec, zdôrazňuje, že naše mozgy sú schopné adaptovať sa a zlepšovať sa aj v pokročilom veku, čo je základom celoživotného vzdelávania. [Neuroplasticita mozgu] Správna dávka stresu môže byť pri učení prospešná. Profesorka Amy Arnsten z Yale Univerzity vysvetľuje, že mierny stres aktivizuje mozog a zlepšuje jeho schopnosť vytvárať nové spojenia. Tento jav, nazývaný eustres, môže zvýšiť výkonnosť a podporiť efektívne učenie, zatiaľ čo nadmerný stres môže byť škodlivý. Výskumy ukazujú, že kontrolovaný stres zvyšuje hladiny neurotransmiterov, ako je dopamín a norepinefrín, ktoré podporujú pozornosť a motiváciu. Napríklad, krátke obdobia intenzívneho sústredenia a mierneho tlaku, ako pri príprave na skúšku, môžu zvýšiť schopnosť učenia a zapamätania. Spánok a konsolidácia pamäte sú ďalšími kľúčovými faktormi pre efektívne učenie. Matthew Walker, autor knihy Why We Sleep, zdôrazňuje, že spánok je nevyhnutný pre konsolidáciu pamäte. Počas spánku mozog reorganizuje a upevňuje informácie získané počas dňa, čo zlepšuje dlhodobú pamäť a schopnosť učenia. Spánok teda nie je len obdobím nečinnosti, ale aktívnym procesom, ktorý je nevyhnutný pre efektívne učenie. Rady od expertovCal Newport vo svojej knihe Deep Work hovorí o význame sústredenej, hlbokej práce. Newport zdôrazňuje, že schopnosť sústrediť sa na náročné úlohy bez vyrušovania je kľúčová pre efektívne učenie. Odporúča vytvárať bloky času pre hlbokú prácu a minimalizovať rušivé vplyvy. Barbara Oakley, autorka kurzu a knihy Learning How to Learn, odporúča striedanie režimov sústredenej a difúznej pozornosti. Tento prístup umožňuje mozgu spracovať a spojiť informácie efektívnejšie. Okrem toho Oakley zdôrazňuje význam aktívneho pripomínania si naučeného materiálu, čo posilňuje pamäťové stopy a zlepšuje dlhodobé uchovanie informácií. [Ako sa učiť efektívne] Praktické tipy pre efektívne učenieTechnika Pomodoro je jednou z najpopulárnejších metód pre udržanie vysokého sústredenia a efektivity. Spočíva v práci v krátkych, intenzívnych intervaloch (zvyčajne 25 minút) nasledovaných krátkymi prestávkami (5 minút). Tento prístup pomáha znižovať mentálnu únavu a udržať si vysokú úroveň produktivity. Myšlienkové mapy sú skvelým nástrojom na vizuálne usporiadanie informácií. Tvorba myšlienkových máp podporuje kreatívne myslenie a pomáha vidieť súvislosti medzi rôznymi konceptmi, čo uľahčuje pochopenie a zapamätanie informácií. Aktívne pripomínanie je technika, pri ktorej si pravidelne testujete svoje vedomosti. Napríklad, namiesto pasívneho čítania poznámok môžete vytvárať kvízy alebo sa skúšať s priateľmi. Tento spôsob posilňuje pamäť a umožňuje efektívnejšie zapamätanie informácií. Zameranie sa na praktické aplikácie je ďalším dôležitým aspektom efektívneho učenia. Skúste nájsť spôsoby, ako aplikovať nové poznatky v reálnom svete. Ak sa napríklad učíte nový jazyk, hovorte s rodenými hovorcami alebo píšte denník v tomto jazyku. Praktické aplikácie posilňujú učenie a robia ho relevantnejším. Fyzická aktivita má tiež pozitívny vplyv na kognitívne funkcie a učenie. Výskumy ukazujú, že cvičenie môže zlepšiť pamäť a schopnosť sústrediť sa. Skúste zahrnúť pravidelný pohyb do svojho denného režimu, aby ste podporili svoje mentálne zdravie a učenie. ZáverUčenie sa rýchlejšie a efektívnejšie nie je len o tvrdšej práci, ale aj o správne zvolenom prístupe. Využitie poznatkov z neurovedy a techník odporúčaných odborníkmi vám môže pomôcť optimalizovať vaše učenie a dosiahnuť lepšie výsledky. Experimentujte s rôznymi metódami a nájdite tie, ktoré vám najviac vyhovujú.
Digitálny stres a ako mu predchádzať
Vzdelávanie
15.05.2024
Marián Kristeľ

Digitálny stres a ako mu predchádzať

V dnešnej dobe sme neustále obklopení digitálnymi technológiami. Smartfóny, počítače, tablety a ďalšie zariadenia sú neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Avšak s tým prichádza aj riziko digitálneho stresu, ktorý môže mať negatívny vplyv na naše fyzické a duševné zdravie.  Podľa štúdie zverejnenej v Harvard Business Review, 78% respondentov uviedlo, že ich práca je ovplyvnená digitálnym stresom, čo naznačuje, že tento problém je rozšírený a ovplyvňuje mnoho ľudí. V tomto blogovom príspevku sa pozrieme na to, čo je digitálny stres, aké sú jeho príčiny a najmä ako mu predchádzať. Príčiny digitálneho stresuDigitálny stres môže vzniknúť z mnohých faktorov, vrátane neustáleho pripojenia na internet, nekonečného prúdu notifikácií, tlaku byť neustále online a mnohých ďalších. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až 264 miliónov ľudí trpí úzkosťou spojenou s používaním digitálnych technológií, čo je alarmujúce číslo. Aplikácie na minimalizáciu digitálneho stresuExistuje niekoľko aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť minimalizovať digitálny stres a nájsť rovnováhu medzi online a offline svetom. Jednou z nich je aplikácia Forest, ktorá vám pomôže udržať si koncentráciu tým, že vám umožní pestovať virtuálny strom, kým neodoláte pokušeniu skontrolovať svoj telefón. Ďalšou užitočnou aplikáciou je Headspace, ktorá ponúka meditačné cvičenia a techniky na zvládanie stresu spojeného s digitálnymi technológiami. [Digitálny stres môže vzniknúť z mnohých faktorov, vrátane neustáleho pripojenia na internet a nekonečného prúdu notifikácií. Zdroj: Freepik] Ako predchádzať digitálnemu stresu1. Stanovte si hraniceJedným z najdôležitejších krokov je stanoviť si hranice. Naučte sa vypnúť notifikácie v určitých časoch, napríklad počas spánku alebo počas rodinnej večere. Dôležité je tiež stanoviť si časové limity pre používanie digitálnych zariadení a dodržiavať ich. Aplikácie ako Moment alebo Screen Time vám môžu pomôcť sledovať čas strávený na vašich zariadeniach a nastaviť si limity. 2. Relaxujte bez digitálnych zariadeníNájdite si čas na prechádzky v prírode, cvičenie, čítanie kníh alebo iné aktivity, ktoré vás dokážu oddeliť od digitálneho sveta. Aplikácie ako Calm alebo Headspace vám môžu pomôcť s meditáciou a relaxáciou, čím vám umožnia nájsť vnútorný pokoj a oddýchnuť si od digitálnych podnetov. [So stratégiami pre budovanie zdravých digitálnych návykov sa posuniete k optimálnemu duševnému a fyzickému blahobytu v digitálnom prostredí. Zdroj: Freepik] 3. Rozlišujte medzi dôležitými a nepodstatnými notifikáciamiNie všetky notifikácie sú naliehavé. Naučte sa rozlišovať medzi dôležitými a nepodstatnými notifikáciami a nebojte sa ignorovať tie, ktoré nie sú prioritou. Aplikácie ako Unroll.Me vám môžu pomôcť zorganizovať a minimalizovať notifikácie e-mailov, čím vám umožnia lepšie riadiť tok informácií. 4. Diskutujte o svojich pocitochAk sa cítite preťažení digitálnym svetom, neváhajte sa porozprávať so svojimi blízkymi alebo vyhľadať profesionálnu pomoc. Diskutujte o svojich pocitoch a hľadajte spôsoby, ako zmeniť svoje správanie a nájsť rovnováhu medzi online a offline svetom. Digitálny stres je reálnym problémom, ale s novým kurzom Digitálny wellbeing nájdeme spôsoby, ako ho účinne zvládať. Kurz vás naučí nastaviť si hranice medzi pracovným a súkromným životom, a ponúkne vám inšpiráciu na zastavenie a zamyslenie sa nad vašimi digitálnymi návykmi.  Stanovenie hraníc, relaxácia bez digitálnych zariadení, a rozlišovanie medzi dôležitými a nepodstatnými notifikáciami sú len niektoré z krokov, ktoré vám pomôžu udržať digitálnu rovnováhu. 
Cudzie jazyky: Ako sa efektívne naučiť cudzí jazyk aj doma
Vzdelávanie
08.05.2024
Tím Skillmea

Cudzie jazyky: Ako sa efektívne naučiť cudzí jazyk aj doma

Hovorí sa, že koľko cudzích jazykov ovládate, toľkokrát ste človekom. Máte v tomto smere medzery? Pozrite sa spolu s nami na to, ako sa učiť cudzí jazyk rýchlo, ľahko a jednoducho.  Najrozšírenejšie cudzie jazykyPod pojmom najrozšírenejšie cudzie jazyky môžeme chápať tie, ktorými hovorí najviac rodených hovoriacich, alebo sú populárne kvôli významnému medzinárodnému vplyvu, svetovému dosahu či užitočnosti v priemysle, obchode, vede, politike či diplomacii.  Ak sa na cudzí jazyk pozrieme podľa počtu rodených hovoriacich, tak potom vedie čínština, konkrétne mandarínčtina. Tento jazyk má ako rodný okolo 918 miliónov ľudí. Po čínštine nasleduje španielčina so 460 miliónmi rodených hovoriacich a až potom angličtina s 375 miliónmi rodených hovoriacich. Na ďalších priečkach tohto rebríčka sú hindčina, arabčina, bengálsky jazyk, portugalština, ruština a japončina.  Z hľadiska popularity a globálneho vplyvu je svetovým jazykom angličtina, ktorou sa hovorí vo Veľkej Británii a Spojených štátoch amerických. Anglický jazyk dominuje aj v medzinárodnom obchode, vede, diplomacii, podnikaní, vzdelávaní či výpočtovej technike. Podnikanie na rýchlo rastúcom čínskom trhu môže motivovať aj k učeniu mandarínčiny a cestovanie po Latinskej Amerike zasa nabáda k osvojeniu si španielčiny.  Dôvody, pre ktoré by sa mal každý učiť cudzie jazykyÚspešné učenie cudzieho jazyka ide ruka v ruke s motiváciou a dôvodmi, prečo sa vlastne učíte cudzí jazyk. Je dobré vopred si ich ujasniť a zapísať na viditeľné miesto, pretože vám pomôžu v čase, keď bude vaša motivácia učenia cudzích jazykov pokrivkávať. Prečo sa učiť cudzí jazyk?  • Otvára vám dvere do sveta a prináša príležitosť spoznávať nové kultúry a zvyklosti, čo pomáha budovať rešpekt k iným a, naopak, eliminuje nedôveru, predsudky a strach z nepoznaného.  • Rozširuje komunikačné schopnosti a zručnosti, čo je dôležité pre získanie atraktívneho zamestnania alebo podnikanie na zahraničných trhoch. Tí, ktorí vedia cudzie jazyky, majú k dispozícii viac pracovných ponúk z rôznych oblastí.  • Zlepšuje pamäťové a analytické schopnosti, počúvanie i kreativitu pri riešení problémov v iných oblastiach.  • Učenie sa cudzích jazykov vedie k väčšiemu záujmu i porozumeniu umenia, hudby, filmu, vedy či filozofie.  • Je spojené s možnosťou spoznať nových a zaujímavých ľudí.  • Zvyšuje sebadôveru, ktorá je kľúčovým aspektom naplneného a spokojného osobného, rodinného i pracovného života.  • Skvalitňuje úroveň znalosti vlastného jazyka zvyšovaním slovnej zásoby.  • Umožňuje vám učiť sa ďalšie cudzie jazyky ľahšie aj v budúcnosti.  • Je zábavné, pretože prináša do vzdelávania ako takého pestrosť a rozmanitosť.  Najčastejšie chyby, ktorým by sme sa pri učení cudzích jazykov mali vyvarovaťEfektívne učenie cudzieho jazyka sa nezaobíde bez omylov. Je dôležité nebáť sa robiť chyby, pretože vďaka nim sa cudzí jazyk naučíte naozaj dobre. V tomto prípade platí, že vždy je lepšie povedať niečo, aj keď nie stopercentne správne, ako zostať ticho. Okrem toho existujú chyby v spôsobe učenia sa cudzieho jazyka, ktorým je lepšie vyhýbať sa. Ktoré sú to?  • Implementácia jazykových štruktúr (skladba viet, gramatika…) z rodného jazyka do cudzieho jazyka.  • Nesprávna výslovnosť, ktorej sa dá vyhnúť počúvaním rozprávok, filmov či videí v cudzom jazyku.  • Gramatické chyby, ktoré sa dajú eliminovať študovaním gramatických pravidiel, ale aj ich výnimiek a neustálym precvičovaním.  • Nevhodné používanie slovnej zásoby v danom kontexte alebo obmedzená slovná zásoba.  • Nerovnomerné rozvíjanie zručností, ako je čítanie, písanie, rozprávanie a počúvanie cudzieho jazyka.  Opomenúť nemožno ani chyby v metóde učenia sa cudzieho jazyka, kde patria:  • výber nesprávneho jazyka,  • nedostatočná motivácia,  • nerealistické očakávania a deficit trpezlivosti,  • obrovský finančný alebo časový záväzok,  • frustrácia zo stretnutia s rodeným hovoriacim spôsobená napríklad nedostatočným precvičovaním rečových schopností,  • nevhodne vybraný spôsob či metóda učenia sa cudzieho jazyka, ako napríklad spoliehanie sa iba na učebnice,  • nedodržiavanie konzistentného rozvrhu vzdelávania sa či strach z robenia chýb.  [Osvoj si efektívne metódy na učenie cudzích jazykov Zdroj: Freepik] 8 efektívnych metód, ako sa naučiť cudzí jazyk aj z domu Zaujíma vás, aká je osvedčená metóda, ako sa naučiť cudzí jazyk? Existuje ich niekoľko, ale žiadna z nich nie je univerzálna pre každého. Sme originály a musíme si vybrať takú, ktorá nám vyhovuje najviac.  Ak chcete vedieť, ako sa naučiť cudzí jazyk doma, vyberte si jednu či viaceré z nasledovných metód.  1.Nájdite si online lektora či online kurz angličtiny Medzi overené spôsoby učenia sa cudzieho jazyka patrí učenie sa s lektorom online alebo online kurzy cudzieho jazyka. Hoci existujú bezplatné aplikácie, investícia v tomto smere sa oplatí.  Skúsený lektor vám vie pomôcť s efektívnym osvojením si cudzieho jazyka, upozorní na chyby, pomôže vám rozvinúť si slovnú zásobu a komunikáciu. Ak hľadáte jazykové kurzy s profesionálmi, pozrite si ponuku našich online jazykových kurzov pre začiatočníkov i pokročilých. Osvojíte si francúštinu na cesty, nemčinu pre začiatočníkov, anglickú gramatiku i obchodnú nemčinu.  2. Vytvorte si priestor na pozeranie filmov a videíZačleňte si do svojho rozvrhu učenia sa cudzieho jazyka pozeranie filmov, seriálov či videí s titulkami aspoň raz či dvakrát do týždňa, ideálne každý deň. Ak ste úplný začiatočník, môžete začať detskými rozprávkami a postupne presedlať  na filmy a seriály, ktoré máte radi.  Týmto spôsobom si osvojíte zaužívané frázy i správnu výslovnosť. Alternatívou tohto spôsobu môže byť počúvanie hudby, podcastov alebo rádií, čo sa dá aj pri cestovaní či vykonávaní domácich prác.  3. Čítajte dvojjazyčné knihy Pri hľadaní spôsobu, ako sa rýchlo naučiť cudzí jazyk, nezabúdajte ani na čítanie. Vhodnou voľbou môžu byť dvojjazyčné knihy, kde máte aj preklad v rodnom jazyku. Sú dostupné pre začiatočníkov i pokročilejších v rôznych žánroch. Pokiaľ máte možnosť, čítajte si z času na čas aj nahlas.  4. Prepašujte cudzí jazyk do každodenného života Existuje mnoho spôsobov, ako používať cudzí jazyk v každodennom živote. Môžete si predstavovať konverzáciu v cudzom jazyku na konkrétnu tému vo svojej mysli, ale aj pripraviť si nákupný zoznam či denný plán úloh v cudzom jazyku.  Užitočné je zmeniť si nastavenia v telefóne, aplikáciách, sociálnych sieťach či televízii na cudzí jazyk. Ak si trúfate, píšte si denník v cudzom jazyku. Fantázii sa v tomto smere medze naozaj nekladú.  5. Využite možnosť chatovať v cudzom jazyku Nájdite si človeka či skupinu na sociálnych sieťach, v ktorej môžete chatovať v cudzom jazyku. Bavte sa o svojich záľubách, koníčkoch či denných aktivitách a pýtajte si spätnú väzbu. Týmto spôsobom si vycibríte najmä písomný prejav.  6. Každý deň si osvojte 5 nových slov Výborný spôsob, ako sa naučiť cudzí jazyk doma a rozšíriť si slovnú zásobu, je osvojiť si každý deň 5 nových slov. Ako na to? Otvorte si slovník cudzích slov alebo knihu na hociktorej strane a vyberte si 5 slov, ktoré si napíšete a naučíte sa ich význam.  7.“Označkujte” svoju domácnosť farebnými štítkami Na rozšírenie slovnej zásoby môžete použiť aj metódu používania farebných štítkov, na ktoré napíšete slovíčka, ktoré sa potrebujete naučiť. Označte nimi napríklad predmety v domácnosti. Tento spôsob sa dá aplikovať aj na učenie gramatiky. Pravidlá si napíšete na štítky a dáte na miesta, kde trávite čas, pokojne na chladničku či toaletu.  8. Majte poruke aplikácie na preklad Ak sa snažíte v cudzom jazyku myslieť, venujete sa čítaniu, počúvaniu i komunikácii, majte vždy poruke spoľahlivú aplikáciu na preklad. Vďaka nej rýchlo nájdete preklad slovíčka či vety, ktorú potrebujete. Ideálne je, keď si ju rovno napíšete do vreckového slovníka.  Učenie cudzích jazykov je beh na dlhú trať Učenie sa cudzích jazykov je výzva. Je potrebné obrniť sa trpezlivosťou a nevzdávať sa, keď veci nejdú úplne podľa vašich predstáv. Prekážky sú aj v tomto prípade neodmysliteľnou súčasťou cesty do cieľa. Pozrite si aj naše tipy, ako zvládať stres počas skúšok a efektívne sa učiť.  Na záver pridávame niekoľko pravidiel, ktoré sa vám na tejto ceste plnej výziev zídu:  • Vytvorte z učenia sa jazyka pravidelnú rutinu, ideálne každodennú, ktorej venujete aspoň niekoľko minút.  • Dajte si konkrétne, reálne a časovo ohraničené ciele a určite si spôsob, ako ich chcete dosiahnuť.  • Nesústreďujte sa iba na jednu metódu učenia sa jazyka, pretože čím komplexnejší prístup zvolíte, tým lepšie a rýchlejšie si cudzí jazyk osvojíte.  • Neberte sa príliš vážne a nebojte sa robiť chyby v komunikácii, pretože práve tie vás posúvajú vpred.  • Pripravte sa na to, že prídu aj náročnejšie obdobia, keď to budete chcieť vzdať. Vtedy si pripomeňte svoje “prečo”, teda dôvody, pre ktoré sa učíte cudzí jazyk.  • Nezačínajte od pondelka, nového mesiaca či roka, ale hneď teraz! Výhovorky ešte nikdy nikomu nepomohli naučiť sa cudzí jazyk. 

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách