AKCIA! CELOŽIVOTNÉ predplatné so zľavou 50%, nezmeškaj to!
00 dni
00 hod.
00 min.
Zisti viac
Späť na blog
Rozhovory

Predstavujeme Borisa Mičeka - lektora kurzu Visual Design v Trnave

Skillmea
20.01.2016
9 minút čítania
Predstavujeme Borisa Mičeka - lektora kurzu Visual Design v Trnave
Boris začínal ako grafik pred asi 8 rokmi pri jednoduchej online grafike a postupne sa preorientoval aj na offline a DTP. Tieto formáty sú mu sympatickejšie a páči sa mu, že výstupom práce je niečo hmatateľné. Čoskoro to budú dva roky, čo zarezáva v trnavskom grafickom štúdiu Provocation Bureau, kde sa primárne venuje tvorbe tlačových materiálov a corporate identity. Venuje sa aj webovej grafike a bude vašim lektorom kurzu Visual Design v Trnave.
Aké sú tvoje skúsenosti s grafickým dizajnom?
Napriek tomu, že sa grafike venujem asi 8 rokov, najviac skúseností som mal možnosť získať za posledné 2 roky v Provocation Bureau. Dovtedy som bol viac-menej samouk a učil sa veci za behu. Až v PB som získal aj mentorov, vďaka ktorým sa moja práca hlavne čo sa DTP týka posunula o niekoľko levelov vyššie. Ešte stále si búcham hlavu, keď si spomeniem, ako som niektoré veci zvykol robiť a aké jednoduché riešenia existujú a stále objavujem nové a nové. Vždy sú to také príjemné obavy a človek má pocit progresu. Za tých 6 alebo 7 rokov, čo ma grafika aj živí, som mal možnosť pracovať pre rôzne značky či už do veľkosti alebo odvetvia. Také, čo mi najviac utkveli v hlave a sú známejšie napr. Billa, Avon, HP, Pribináček, VW Slovakia, Nafta, Chemolak a mnoho ďalších. V podstate každý projekt ma niečo naučil a pokiaľ mám viac času, rád riešim s reálnym zadaním aj alternatívny spôsob riešenia pomocou techniky, ktorú neovládam, aby som sa niečo naučil.
Ako si sa stal grafickým dizajnérom?
Ono to bola v podstate náhoda. Keď som skončil ako programátor a s kamarátmi sme zabŕdali do gastro priemyslu, prišla možnosť riešiť veci, ktoré ma ku grafike dostali. Mal som už našťastie základy, keďže môj vtedajší spolubývajúci bol grafik, tak som sa pri ňom niečo naučil po večeroch. Začalo to vizitkami, navigačnými tabuľami a postupne sa to už začalo nabaľovať. Prišli prvé letáky, postery, brožúry atď. Tu som už pochopil, že to je niečo, čomu by som sa chcel venovať a ostal som pri tom doteraz. Stále to ale neberiem ako prácu, ale skôr šťastie, pretože žijem z toho, čo ma teší a to je super pocit.
Odkiaľ čerpáš inšpiráciu pre svoje dizajny?
To je rôzne. Ale asi zo sveta :) Určite je primárnym zdrojom internet, behance, dribbble. Častokrát je to ale zavádzajúce, po inšpiračnej seanse mám víziu v hlave, začnem to robiť a väčšinou som s tým nie spokojný. Prvý nástrel beriem ako povinnú jazdu, ktorá je odpadová, ale už počas toho rozmýšľam, ako by to mohlo byť, prípadne čo z toho čo som spravil, by som vedel recyklovať. Odložím si to vzadu niekde v hlave a vytiahnem pri inom projekte. Okrem toho rád pozerám okolo seba v offline svete, tam sú hlavnou inšpiráciou knihy, časopisy a mám tiež veľmi rád architektúru, ktorá je pre mňa tiež veľkou inšpiráciou.
Môžeš nám v skratke povedať, ako vyzerá tvoj normálny pracovný deň?
Ako kedy, záleží od toho, v ktorej časti roku sa nachádzam. Väčšinou sa snažím tak okolo pol ôsmej vyliezť z postele. Očlovečiť sa, ak doma niečo nájdem, tak to zjem, ale väčšinou nie. Potom sa presuniem do práce, to je tak do 8:30. Najneskôr do 9:00 sme tam všetci a ideme si prejsť úlohy na daný deň. Potom väčšinou riešim prioritné veci. Ak sa niečo nestihlo, alebo treba poslať obratom. Ako každý aj ja milujem klientsku klasiku "Včera bolo neskoro". Nakoľko som pravdepodobne neraňajkoval, už okolo 11 klepem a burcujem na obed. Okolo druhej sa dostávam k tomu, čo som chcel robiť ráno. Väčšinou sa mi podarí medzi piatou a siedmou ísť domov. Večer doma ak mám chuť pozriem ešte nejaké tutoriály, prípadne telka a xbox. Samozrejme, sú niektoré mesiace, keď do práce odchádzam skôr a domov idem v noci. Ale to pozná asi každý, kto pracuje v agentúre.
Máš nejaké obľúbené nástroje a tooly, ktoré ti uľahčujú prácu?
Asi nič špeciálne. Väčšinou si vystačím s balíkom Adobe - InDesign, Photoshop a Illustrator. Snažím sa teraz zabŕdať do After Effects a Premiere, prípadne Blender. Keď potrebujem poradiť s farbami, idem na colourlovers.com. A keď sa mi nechce vymýšľať koleso, tak na Shutterstock, prípadne nejake freestock. Neprežil by som určite bez Dropboxu, keď pracujem z domu a potrebujem zdieľať súbory. Čo sa týka hardwaru, tak v práci aj doma mám iMac.
Čo by si poradil začínajúcim grafikom (dizajnérom), ako môžu naštartovať svoju kariéru?
Super vec je vymýšľať si vlastné projekty, na ktorých sa môžu učiť. Hlavne nepreceňovať svoje schopnosti a možnosti pri prvých realizáciách pre klientov, ale triezvy pohľad na svoju prácu. Za mňa by bola ideálna juniorská pozícia v agentúre, kde sa môžu veľa naučiť pracovným návykom a majú sa  od koho učiť, čo je viac ako rôzne články alebo videotutoriály. Feedback na prácu je tam okamžitý a posunie vás rýchlejšie vpred. Pokiaľ by chcel ísť niekto cestou freelancovania, tak určite portfólio, aby vedel osloviť klientov. Zo začiatku je možné robiť pre rodinu, kamarátov a známych alebo pro bono. Určite by ste narazili na neziskovku, ktorá by vašu pomoc ocenila. Samozrejme univerzálna rada neexistuje, pretože nie je grafik ako grafik. Je iné sa venovať retuši, iné ilustrátor a iné online grafik. Je dobré si vybrať, čo vlastne chcete robiť a tomu sa venovať naplno, samozrejme ovládať aj iné smery je len výhoda. Celé to však stojí na kvalite práce, nemusí byť hneď dokonalá, malo by však v nej cítiť napredovanie.
Ak by si si mal vybrať, na ktoré svoje dielo si najviac hrdý a prečo?
Hrdý je skôr nepresný výraz, čo cítim pri niektorých projektoch. Nazval by som to, že ma niektoré projekty tešia viac ako iné. Mám taký svoj bucket list grafických prác, ktoré by som chcel absolvovať. Jedným z takýchto klientov je aj Chemolak, pre ktorého som mal možnosť navrhovať dizajn obalov produktov. Je to značka, ktorú som začal vnímať už dlho predtým, než som vedel, čo budem robiť a ich produkty využíval pri prácach na chate s otcom, takže môj pohľad na značku má aj iný podtón. Veľmi ma bavila práca pre Nafta a.s., ktorej sme navrhovali stolnú hru, poprípade ešte logo hokejového mužstva, ktoré má VW Slovakia. Ale ak by bola jedna vec, na ktorú som naozaj hrdý, je náš team v Provocation Bureau a naši klienti. Pretože žiadnu z mojich prác by som v podstate neodovzdal v takej podobe bez spoločných konzultácií so snahou odovzdať čo najlepší výsledok.
Chceš sa Borisa niečo opýtať? Napíš svoju otázku do komentára. Ak sa chceš prihlásiť na kurz Visual Design, klikni sem.
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by ťa zaujímať

Martin Pechovský - inštruktor Web Designer kurzu v Banskej Bystrici
Rozhovory
07.10.2015
Skillmea

Martin Pechovský - inštruktor Web Designer kurzu v Banskej Bystrici

Martin už programuje viac než 11 rokov, je naším lektorom kurzu Web Designer v Banskej Bystrici. V poslednom čase sa zaoberal manažovaním vlastnej firmy na vývoj webov a portálov a momentálne ho zaujímajú startupy. Na pár startupoch sám dokonca participuje. Naučí ťa ako si urobiť webstránku s prvkami, bez ktorých to dnes nie je ono.[Image] Aké boli tvoje začiatky s programovaním? Čo bolo pre teba v začiatkoch najťažšie? Začínal som ako 15 ročný chalan s HTML a CSS. Vtedy sa ešte používal Microsoft FrontPage na tvorbu webstránok. Začiatky boli také začiatkovské, vtedy všetko bolo v začiatkoch. Internet fičal na dial-up, mali sme CRT monitory a môj prvý stroj bol skladačka s AMD Duron 800MHz a 512MB RAM, na tú dobu to bolo TOP! Pamätá sa ako som kódil v posteli, keď som bol chorý, crtčko na vankúši :D  Logiku programovania som sa však začal učiť pomocou základného programu, ktorý sa na vyučovanie logiky a syntaxe vtedy používal. Uhádnete, ktorý to bol? (TurboPascal) Áno, presne ten. Na výške som v ňom naprogramoval jednoduché účtovníctvo s konverziou na euro menu. Najťažšie v začiatkoch bolo určite vyhľadávanie informácií o jazyku a problematike, neprístupné školenia, malá komunita, čo je dnes menším problémom, no paradoxne osobne pociťujeme ešte stále veľký nedostatok programátorov. Aké technológie si zvolil a čo najradšej robíš? Frontend alebo backend? Vždy som sa hýbal v rámci technológií a teda konkrétne jazykov HTML, CSS, PHP, MySQL, JavaScript a vlastne celej tej skupiny jazykov určenej na tvorbu webov. Najradšej robím backend a vylaďujem dopyty, ošetrujem a fixujem. Frontend je tiež dôležitý a viem ako sa robí a aj to UI sem tam dobre urobím :D, no som skôr analytický typ človeka a preto mám radšej backend.  Ako vyzerá pracovný deň programátora? Fúúú. Teraz som sa zamyslel. Z mojej pozície CEO programátorskej spoločnosti by som mal skôr povedať ako by mal vyzerať deň programátora, ale keďže som dosť často súčasťou tímu tak to približne opíšem. Programátor ráno vstáva a vyčistí si cache. Potom upgradne nejaký ten tool na kódenie, naštartuje debuggery, compilery a nejaký ten git na lokáli. Analyzuje úlohy z nejakého trackera, či taskera, odkonzultuje, zvolí stratégiu akou bude dané riešenie implementovať a koná. Keď začne konať, teda programovať nemalo by ho nič navôkol vyrušovať. Vtedy sa jeho mozgové závity a vnútorné pamäte využívajú ako vyrovnávacia pamäť a malé vyrušenie môže viesť k pádu pamäte, čo môže spôsobiť chybu v kóde a v konečnom dôsledku fatal error. Zaujímavé môžu byť ženy programátorky, pretože ženy vraj dokážu robiť viacero činností naraz. Čiže si alt+tab prepnú sem tam aj Facebook. Pred koncom svojej práce si urobí logické testy, prekontroluje a commitne na server, či cloud. Potom by sa mal venovať športu alebo nejakej pohybovej činnosti, keďže cca 8 hodín sedel. Budeš učiť kurz Web Designer, čo máš najradšej na tvorbe webstránok? To, čo asi každý, kto ich robí. Challenge! Proste vždy tú výzvu urobiť niečo nové, niečo čo bude nie len funkčné, ale aj prospešné a in. Mám rád tie zákulisné veci aby všetko klapalo a potom mám rád ešte detaily. Málokto myslí na to, ako sa tá daná stránka zobrazí na Facebooku a že tam sú potrebné nejaké ogčka či twitter meta tagy a pod. Môžeš nám povedať niečo bližšie o obsahu kurzu? Aké kľúčové znalosti si študenti odnesú? Keď som začal učiť, priznám sa, nešiel som hneď podľa predpripraveného obsahu, no keď som si to uvedomil a pozrel som sa spätne na obsah bol som presne v ňom. Jednoducho začíname vždy základmi od HTML tagov cez CSS atribúty až po triedy, boxíky, layouty, animácie a parralax a galériu. Tak asi najkľúčovejšia vedomosť je, že si po kurze dokáže urobiť celý, vlastný, prezentačný web. Niektorí si na kurze validujú svoje rozhodnutie stať sa prgoramátorom, čo je taktiež veľmi dobré a správne, lebo ak nie na kurze kde máte všetko vysvetlené tak kde inde. Aká je tvoja rada pre každého, kto sa snaží naučiť programovať? Moja jediná rada: úzko sa špecializovať. Vyskúšajte si X jazykov a foriem a frameworkov a pod., ale nakoniec sa špecializujte na jednu oblasť, v ktorej sa budete hýbať ako ryba vo vode a budete chcieť byť najlepšími. Informatika alebo programovanie samotné ak chcete má tých oblastí a podoblastí asi tak, no a potom ešte, no proste veľa. Samozrejme môžete si pomôcť trhovým dopytom, ale ak sa raz naučím PHP na 99% a budem v ňom expert mám o prácu postarané, ale ak sa naučím 20% z PHP, 20% z .NET a pod., nebudem nič poriadne vedieť a budem blúdiť a fakeovať veci, budem pendľovať od zamestania k zamestnaniu.   Martin, ďakujem Martin za rozhovor. Ak by ste mali nejaké ďalšie otázky na Martina, napíšte ich do komentárov. Pokiaľ sa chcete zúčastniť kurzu Web Designer v Banskej Bystrici, prihláste sa na tomto linku.
Martin Hvizdoš - lektor košického kurzu Visual Design
Rozhovory
02.10.2015
Skillmea

Martin Hvizdoš - lektor košického kurzu Visual Design

Martin je zanietený do sveta dizajnu už od svojich 14 rokov. Ako čas plynul, začal tvoriť dizajny s dôrazom, aby neboli chutné len pre oko, ale aby boli taktiež funkčné a prinášali klientom len a len kladné čísla. Zaujíma sa hlavne o grafiku v digitálnej podobe, čiže webdesign a design mobilných aplikácií, no rád si zgustne aj na printovej grafike a celkovej corporate identity firiem. Ako organizátor Startup Weekendu v Košiciach a člen realizačného tímu Košického start-up centra Eastcubator je taktiež naklonený start-upom. Martin dnes pôsobí ako hlavný designer pre národný rozvojový projekt AZU a tatkiež ako designer na voľnej nohe.[Image] Aké sú tvoje skúsenosti s grafickým dizajnom? Skúsenosti s grafikou siahajú do mojich krásnych pubertiackych čias, kedy som sa ku grafike dostal  čírou náhodou cez nikdy nestarnúcu “onlajnofku” Counter Strike 1.6.  Práve v tomto období som začal experimentovať s rodinkou programov od Adobe, kedže bolo treba tvoriť clanové logá, stránky, banery a pod.  Ako čas plynul pribúdali mi už aj skúseností s komerčnou grafikou, či už išlo o printové veci alebo web design. Momentálne popri škole pôsobím ako freelancer, no taktiež pracujem ako dizajnér projektu AZU.sk, kde tvoríme vždy nové veci a dáva mi to väčší rozhľad v tomto rychlorastúcom grafickom odvetví. Väčšinou sedím v Košickom co-workingovom centre Eastcubator, kde sa okrem príjemnej pracovnej atmosféry stretávam s ľuďmi, ktorí mi vedia poradiť a dať ten správny feedback.[Image] Ako si sa stal grafickým dizajnérom? Neviem, či sa dá presne určiť, kedy som prekročil prah titulu “grafický dizajnér”, no už od malička ma to ťahalo na kreatívne činnosti. Neskôr po prvých tutoriáloch a výtvoroch vo Photoshope a Flashi ma začal napĺňať pocit, že niečo po vás ostane, a teda vidieť nejaký výsledok vašich odpracovaných hodín hneď, tak som pri tomto pocite zostal. Odkiaľ čerpáš inšpiráciu pre svoje dizajny?  Väčšinou sú to už známe grafické portály ako Behance, Dribbble, Deviantart, no taktiež sa veľa inšpirujem na bežných prechádzkach, či už je to v zahraničí alebo na Slovensku, kedy si všímam rôzne grafiky a v hlave sa mi premieta workflow, ako to dotyčný dizajnér urobil, na čo chcel poukázať a čo by sa dalo vylepšiť. [Image] Môžeš nám v skratke opísať, ako vyzerá tvoj normálny pracovný deň? Ako som už vyššie spomínal, som ešte študentom VŠ, čiže môj pracovný deň nie je nejako presne definovateľný, no čas na prácu si vždy nájdem, resp. vždy musím nájsť, či už je to medzi rozvrhom cez deň alebo potom až v neskorých večerných hodinách, čo preferujem viac. :) V mojom prípade je základ je mať dopredu spísaný  to-do list a rozvrhnúť si to tak, aby som sa nezbláznil od sedenia za PC a stresu z  deadlinov. :)   Máš nejaké obľúbené nástroje a tooly, ktoré ti uľahčujú prácu?  Nejakých jasných favoritov nemám, ale zopár tipov sa vždy nájde. Tak napr. Kuler, ktorý mi vždy uľahčí prácu s farbami vďaka gigantickej knižnici farebných kombinácií. Určite by som spomenul taktiež známy Evernote, kde si píšem všetko, či už je to to-do list, motá, rôzne poznámky a pod. Možno by som ešte spomenul ActivityTimer, ktorý by som odporúčal hlavne freelancerom, aby si vedeli kontrolovať svoj čas. :) Čo by si poradil začínajúcim grafikom (dizajnérom), ako môžu naštartovať svoju kariéru? Aby sa videli v tom, čo robia a aby to nebolo len o vízii s dobre platenou prácou, ale hlavne o radosti z vykonanej práce. Ďalej aby na sebe makali, navštevovali grafické portály dennodenne, nikdy nestagnovali a neprokrastinovali, lebo je to velikánsky krok späť. A taktiež netreba zabúdať na to, že túto robotu si treba odsedieť a keď vám horí “pod zadkom”, tak niekedy aj ponocovať. :) A ešte si musíte veriť a byť na svoju prácu pyšní (zdravo!!!), aj keď sa niekedy iným nepáči. No vždy buďte otvorení zdravej a konštruktívnej kritike. [Image] Ak by si mal vybrať, na ktoré svoje dielo si najviac pyšný a prečo? Myslím si, že pre viacerých dizajnérov je to veľmi ťažká otázka, a teda, že konkrétne jedno dielo nie je len tak ľahko vybrať. No určite do zložky “my favourite” patria skoro všetky grafické práce pre projekt AZU.sk, nie len kvôli vizuálnej stránke, ale z väčšieho percenta práve podstatou tohto projektu pre študentov robiť niečo navyše popri škole a nebyť len ďalšia “blúdna” ovečka, ktorou zamestnávateľom bude Úrad práce. :)  Zaujal ťa rozhovor s Martinom a máš nejaké otázky? Napíš ich do komentárov. Ak ťa baví dizajn a grafika, ale nevieš ako na to, prihlás sa na kurz Visual Design v Košiciach, ktorého lektorom je práve Martin.
Interview s Martinom Hartiníkom
Rozhovory
08.09.2015
Skillmea

Interview s Martinom Hartiníkom

Lektor kurzu Visual Design v Žiline, Martin sa venuje vizuálnej tvorbe odkedy vedel chytiť ceruzku do rúk a plynulo prešiel na grafický dizajn, ktorému sa venuje dodnes. Po štúdiách na umeleckých školách nabral skúsenosti v reklamných agentúrach, hlavne ako webdizajnér a grafický dizajnér. Momentálne sa venuje vlastnému ateliéru a externe spolupracuje s firmami zameranými na marketing. Rád vás prevedie aktuálnymi trendami v dizajne a ich aplikáciou do praxe. Kladie dôraz na modernú vizuálnu estetiku a efektivitu pri tvorbe.[Image] Aké sú tvoje skúsenosti s grafickým dizajnom?Na strednej a vysokej škole sme mali niekoľko predmetov, ktoré sa otierali, alebo priamo týkali grafického dizajnu a dali mi solídne základy. Pravé skúsenosti som nabral, ako to býva, až priamo v praxi. V mojom prípade to bola reklamná agentúra. Prinútilo ma to osvojiť si programy a posunúť moje znalosti ďalej. Momentálne mám ateliér, kde sa venujem aj grafickému dizajnu. Mnoho som si tiež vyskúšal sám ako samouk - experimentovaním, ktoré mám veľmi rád. Často sa mi podarilo prísť na efektívny postup alebo zaujímavý vizuálny efekt práve vďaka voľnej tvorbe.  Ako si sa stal grafickým dizajnérom?Išlo to postupne prirodzenou cestou, nemal som na začiatku jasne vytýčený cieľ. Počítače a ich schopnosť vygenerovať vizuálne objekty ma fascinovali natoľko, že postupne som sa začal vyjadrovať hlavne v tomto médiu. Odkiaľ čerpáš inšpiráciu pre svoje dizajny?Inšpirácia na mňa číha za každým rohom. :) V prvom rade pozorujem okolitý svet. Neustále sledujem iné vizuálne diela, vrátane reklamných plôch. Napríklad aj obyčajné billboardy potravinových reťazcov. Sem – tam si uchmatnem a odložím do pamäte zaujímavý prvok či nápad. Všetko to potom pri grafickom zadaní povyťahujem, a bum, ide to samo.[Image] Sieťotlač  Môžeš nám v skratke opísať, ako vyzerá tvoj normálny pracovný deň? Vypnutie budíka päsťou, bežné ranné úkony, presun do práce (mám to iba 5 minút, takže niekedy idem aj v papučiach). A prichádza práca, ktorú zasadne nenazývam robota, lebo v podstate sa jedná o hobby. Niektoré dni sú menej uvoľnené a dosť hektické, ale väčšinou ma projekty zamestnajú tak, že si ani nevšimnem, že už je po pracovnej dobe. Stimuly ako káva nesmú chýbať a v kombinácií s kolegami je o kreatívne prostredie postarané. Máš nejaké obľúbené nástroje a tooly, ktoré ti uľahčujú prácu? Existuje veľa cheatov/uľahčení, ktoré spríjemňujú prácu a dajú sa aj dobre dohľadať na internete (tak neváhajte, a googlite, je ich tam dosť a sú fakt efektívne). Aby som bol konkrétny, tak programy od Adobe – Photoshop, Illustrator, Indesign, Flash, Premiere, jednoducho klasika. Tiež rád využívam Neat image, Font creator a online convertory. Rád by som vypichol jeden dobrý nástroj, ktorý nie je programom v pc, a to pravidelné krátke pauzy počas ťažkých projektov. Prečítanie zábavného článku na internete alebo aj šport priamo na pracovisku (bedminton či šípky s uleteným kolegom) vedia perfektne odreagovať a uvoľniť atmosféru. Následne sa projekt zdá jasný a jednoduchý, i keď sa predtým javil náročný. Čo by si poradil začínajúcim grafikom (dizajnérom), ako môžu naštartovať svoju kariéru?Ísť na to systematicky. Za prvé, vybrať si, čo chcem dosiahnuť. Chcem pracovať na významných projektoch vo veľkej firme? Chcem viesť vlastné grafické štúdio? Podľa toho si treba zistiť, čo sa kde vyžaduje a začať na sebe pracovať. Začínajúci grafici majú výhodu, na rozdiel od iných povolaní, že sa môžu zdokonaľovať hocikedy a hocikde, stačí mať so sebou počítač... Za druhé, určite nestagnovať! Neuspokojiť sa s tým, že viem urobiť toto alebo tamto. Z mojich (aj mojich známych) skúseností viem, že nie je dobré byť príliš dlho ako freelancer. Človek má tendenciu rýchlo spohodlnieť a začne obrastať machom. Myslím si, že cesta ohňom je niekedy pre profesionálny rast najlepšia, čiže taká práca, kde je mnoho rôznych projektov. Potom prichádza stav, kedy zistíte, že viete viac ako ostatní a otvoria sa vám možnosti, kde si už vyberáte práve vy. Ak by si mal vybrať, na ktoré tvoje dielo si najviac pyšný a prečo?Ťažký výber, ale asi na niektorú z prác, ktorú som si vyrobil pre seba ako nekomerčnú tvorbu. Tie ma tešia najviac a som s nimi spokojný. Spomeniem napríklad vizualizáciu mesta z vtáčej perspektívy. Grafiku som vyrobil v počítači a následne ju vytlačil technikou sieťotlače na sériu zrkadiel, ktoré vytvárajú viacnásobný optický efekt. Mám ich zavesené na stene v pracovni a pohľad na ne mi stále robí radosť. Ďakujeme pekne za rozhovor. Ak by ste mali otázky na Martina, kľudne ich napíšte do komentárov. 

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách