Design Patterns

4h 10m 18s
Čas
25
Kapitol
759
Študentov
4.4
Hodnotenie
Mierne pokročilý
Level
český
Jazyk kurzu

Design Patterns / Návrhové vzory

Už ako malému ti hovorili, ako sa máš správať. Uprav si posteľ, pozdrav susedov, keď ich stretneš, že si máš upratovať v izbe, alebo že v reštaurácii sa máš správať slušne. Niečo ti teraz prezradím. Presne toto boli návrhové vzory. V tomto prípade skôr vzory správania sa, ale chápeme sa 😉

Lenže aby si sa mohol nejaký návrhový vzor naučiť, tak si najskôr musel porozumieť tomu, čo po tebe rodičia a učitelia chcú, takže si sa najskôr musel naučiť hovoriť, chodiť a ovládať svoje telo. To isté je aj s Design Patterns v programovaní. Takže ak si ešte programovací zelenáč, tak najskôr skoč po kurzoch od Yablka a to vrátane základov programovania a OOP.

Dobre, takže teraz už vieš chodiť a hovoriť. No pustíme sa do toho. Snáď si sa stretol s rôznymi pojmami, ako je Factory, Event a pod. A hovoril si si, prečo to robíme tak zložito? Ty si nakódil ten formulár za 10 minút v jednej funkcii a si šťastný a my na to musíme tvoriť nejaké komponenty, šablóny, továrne a celý prales. 

Áno, máš pravdu, ale ver, že všetko to má zmysel. Ono totiž je jednoduché nasekať to tam tak, aby to nejako bežalo. No problém je mať to tak, aby tomu každý rozumel a dalo sa to jednoducho upravovať. Nechceš po niekom prevziať kód a blúdiť v ňom ako v džungli. A od toho sú návrhové vzory. Umožnia lepšiu orientáciu v kóde, znovupoužiteľnosť, rozšíriteľnosť a podobne. 

No a o tom sú návrhové vzory, na ktoré sa teraz vrhneme. Tak na čo čakáš? Choď do TOHO! Áno, a všetko si skúšaj. Ideálne na svojich vlastných projektoch / príkladoch. A keby ti nebolo niečo jasné, tak píš do diskusie. Je lepšie sa opýtať, ako sa 10 hodín trápiť vymýšľaním, ako na to.

Čo sa naučíš?

Návrhový vzor predstavuje všeobecné riešenie problému, ktoré sa využíva pri návrhu IT riešení. Návrhový vzor nie je časťou zdrojového kódu, ktorá by sa dala priamo vložiť do nášho programu. Ide skôr o popis riešenia problému alebo šablónu, ktorá môže byť použitá v rôznych situáciách.

Čo všetko dostaneš

  • 25 kapitol online kurzu,
  • certifikát o absolvovaní online kurzu,
  • garancia vrátenia peňazí do 14 dní v prípade, že s kurzom nebudeš spokojný,
  • moderované diskusné fórum.
Online kurz Design Patterns je možné

Zoznam kapitol

Intro
Vzory tvorby
Factory
Singleton
Prototype
Builder
Vzory chovania
Observer
Strategy
Template method
State
Memento
Interpreter
Mediator
Iterator
Chain of responsibility
Vzory štruktúry
Adapter
Facade
Decorator
Composite
Proxy
Bridge
Flyweight
Vzory mimo GOF
Immutable objects
Method chaining
Dependency injection
Outro
Záver kurzu

Hodnotenia kurzu

Ivan J.
Martin B.

Pozri aj tieto kurzy