Späť na blog
Vzdelávanie

Využitie 3D modelov a 3D modelovania

Skillmea
26.01.2024
9 minút čítania
Využitie 3D modelov a 3D modelovania
Zaujíma vás, čo je 3D tlač, ako funguje 3D tlačiareň a samotné 3D modelovanie? Chcete vedieť, ktorý program na 3D modelovanie je ten pravý? V tom prípade čítajte ďalej. 

3D tlač má pomerne krátku históriu, pretože za otca 3D tlače možno pokladať Charlesa Hulla. Ten v roku 1986 patentoval stereolitografiu, založenú na využití UV lasera a tekutého fotopolyméru. Išlo teda o prvú “3D tlačiareň”. Na základe nej postupne vznikali 3D tlačiarne v podobách, ako ich poznáme dnes. 

Vývoj 3D tlače je nezastaviteľný. Používa sa v mnohých priemyselných odvetviach, ako sú strojárstvo, stavebníctvo či automobilky, ale aj v medicíne, letectve i kreatívnych profesiách. Na nezaplatenie je aj pre vyrábaní praktických pomôcok, dekorácií či súčiastok v pohodlí domova, pretože samotná cena 3D tlačiarne už dnes nie je taká vysoká ako kedysi.
Charles Hull Zdroj: theguardian.com
Charles Hull Zdroj: theguardian.com

Úvod do 3D tlače

Vynájdenie 3D tlače možno považovať za obrovský míľnik v dejinách ľudstva. Dokonca existuje skupina odborníkov, ktorí tento vynález pokladajú za štart tretej priemyselnej revolúcie. 

Čo je 3D tlač? 3D tlač sa nazýva aj aditívna (prídavná) produkcia alebo výroba, ktorá na základe postupného vrstvenia (nanášania a spájania materiálu) vytvára trojrozmerné objekty so žiadnym, alebo iba minimálnym odpadom. 3D tlač teda umožňuje z digitálnej predlohy vytvoriť fyzický 3D model.

Ako funguje 3D tlač

Zaujíma vás, ako 3D tlačiareň funguje? Prečítajte si o nej zopár skutočností. 
 • 3D model sa najskôr nareže v softvéri, vďaka ktorému dôjde k jeho rozdeleniu na tenké vrstvy tvoriace celý objekt. 
 • Platí, že čím sú vrstvy tenšie, tým je 3D tlač precíznejšia. 
 • Tlač štartuje na podložke, na ktorú sa postupne nanáša materiál vo vrstvách, pričom kľúčová je precíznosť. 
 • Najskôr dochádza k nanášaniu materiálu v 2D priestore, po horizontálnom posune o ďalšiu vrstvu vzniká 3D model. 
 • Existuje viacero spôsobov 3D tlače, ktoré sa od seba líšia. 
 • 3D modelovanie sa často nazýva aj “obrábanie naopak”, pretože 3D predmet sa vytvára vrstvením, nie uberaním materiálu. 
 • Na 3D modelovanie sa využívajú rôzne materiály, ako napríklad PLA (polymliečna kyselina), HIPS, nylon, polykarbonát, materiál imitujúci drevo, vlákna s prímesou kovu a flexibilné filamenty. 

Aké je využitie 3D tlače?

Využitie 3D tlače je naozaj pestré. Uplatnenie má v mnohých priemyselných odvetviach, kreatívnych profesiách a využívajú ho aj domáci majstri. Kde všade sa využíva 3D tlač? 

 • V medicíne, konkrétne v odboroch, ako sú kardiológia, stomatológia, ortopédia, traumatológia, oftalmológia, rehabilitácia, neurochirurgia a tak ďalej. 
 • V automobilovom a leteckom priemysle na tlač prototypov a náhradných dielov. 
 • Na výrobu školských pomôcok, funkčných zariadení a kovových dielov. 
 • Na zhotovenie dizajnových výrobkov, v umení a módnom odvetví, ale aj v domácom prostredí. 

Ako si pripraviť 3D predlohu - 3D modelovanie

Pri príprave 3D predlohy zohráva kľúčovú rolu program na 3D modelovanie, pričom sú dostupné rôzne softvéry, materiály, tlačiarne a technológie tlače. Kľúčové je, aby model pre 3D tlač bol schopný prechodu z virtuálneho do fyzického prostredia. 

Virtuálny 3D model sa dá vytvoriť:

 • v rôznych programoch, 
 • manuálne sochárskou technikou, pričom je potrebné, aby technik objekt namodeloval, poprípade naskenoval v 3D skeneri a
 • stiahnutím hotového 3D modelu z free a spoplatnených databáz. 

Modelovanie pre 3D tlač pre začiatočníkov

Začiatočníci ocenia príležitosť stiahnuť si hotové 3D modely z databáz, ktoré sú k dispozícii na použitie, zvyčajne okrem komerčného. To znamená, že vždy si treba pozrieť licenciu. Využiť môžete voľné i spoplatnené databázy, ako napríklad:

Programy pre 3D tlač pre začiatočníkov i pokročilých 

Ak hľadáte jednoduchý program pre 3D tlač, pretože ste úplný začiatočník, vyskúšajte napríklad:

Potrebujete sa v tomto smere posunúť trochu ďalej? Využite 3D tlačiareň software, ako napríklad OpenSCAD, FreeCAD, SketchUp, Blender či Maya. Základmi niektorých z týchto programov pre 3D tlač vás prevedieme aj v našich Skillmea kurzoch: 

Čo potrebujete na 3D tlač okrem 3D predlohy? 

Už viete, kde a akým spôsobom získať 3D predlohu. Keď to zhrnieme, tak na vytvorenie 3D modelu potrebujete: 

 • 3D predlohu,
 • 3D tlačiareň, 
 • počítač, 
 • slicer (softvér 3D tlač), 
 • stavebný materiál (filament) a
 • náradie (napríklad pinzetu, skrutkovač či brúsny papier). 

Neodmysliteľnou súčasťou 3D modelovania je 3D tlačiareň, ktorej sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch. 

Aké existujú 3D tlačiarne?

3D tlačiarne sa rozdeľujú podľa technológie tlače do dvoch hlavných kategórií: 
 • FDM/FFF 3D technológia tlače je založená na natavovaní materiálu, pričom zvolený filament je umiestnený na cievke v 3D tlačiarni a ten postupne tlačová hlava vrství na podložku. 3D model sa vyhotovuje na základe predlohy v počítači alebo aplikácii. Fungovanie je podobné ako pri atramentových tlačiarňach. Cena tohto typu tlačiarne je nízka a dostupná aj pre domácnosti. Ak teda premýšľate nad tým, akú 3D tlačiareň kúpiť, na hobby použitie stačí FDM/FFF stolová 3D tlačiareň. 
 • SLA 3D technológia tlače sa od tej predchádzajúcej líši kvalitou a presnosťou tlače. Princíp jej fungovania spočíva vo využívaní LED diód alebo UV lúčov na vytvrdzovanie polymérovej živice podľa 3D predlohy. Jednou z nevýhod tohto typu 3D tlačiarne je vysoká cena a robustnosť. 

Ideálne 3D tlačiarne pre začiatočníkov

Ak premýšľate akú 3D tlačiareň kúpiť, ak ste v 3D modelovaní začiatočník, odporúčame siahnuť po univerzálnej technológii FDM/FFF, pretože je pomerne kvalitná, cenovo dostupná a má ľahkú konštrukciu.

Vhodné je voliť značky, ktoré disponujú intuitívnym ovládaním a je k nim zrozumiteľný návod. Neopomeňte si posvietiť na rozmer tlačovej podložky, pretože ak máte v pláne tlačiť veľké modely, môžete pri 3D modelovaní naraziť na problém. 

Aké existujú náplne do 3D tlačiarní

Náplň do 3D sa vyrába z rôznych materiálov, ako je spomenuté vyššie. Medzi používané patria, napríklad: 
 • PETG filamenty je skratka pre polyetyléntereftalát, ktorý patrí medzi polyestery. Vlastnosťami je podobný akrylátu a odolnosťou polykarbonátu. 
 • TPE filamenty disponujú odolnosťou a pri tlači väčších 3D modelov sa vyznačujú nižšou hmotnosťou. 
 • ABS filamenty, teda akrylonitrilbutadiénstyrén, sú dostupné v rôznych farbách a hrúbkach.  

Aká je cena 3D tlače?

Cena 3D tlače sa odvíja od viacerých parametrov. Cena samotnej služby sa pohybuje od 3,5 do 7 eur 3D tlače na hodinu, pričom čas sa odvíja výšky vrstvy a výplne 3D modelu. K nej je však potrebné pripočítať cenu materiálu. Medzi tie lacnejšie patria PLA, ABS a PET, pri ktorých sa cena pohybuje okolo 0,1 eura za gram. Nylon či resin sú drahšie. 
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by ťa zaujímať

Vyhorenie: Ako odhaliť príznaky vyhorenia?
Vzdelávanie
19.12.2023
Skillmea

Vyhorenie: Ako odhaliť príznaky vyhorenia?

Vyhorenie nie je len o neschopnosti pracovať, ale prenáša sa do všetkých oblastí života, vrátane spoločenského, partnerského a rodinného. Samozrejme, ovplyvňuje aj zdravie na fyzickej úrovni, čo sa môže prejaviť, napríklad oslabenou imunitou a väčšou náchylnosťou na respiračné ochorenia.  Vyhorenie je na vzostupne aj v roku 2023. Vo svete sa realizovalo niekoľko zisťovaní, ktoré túto skutočnosť potvrdzujú. Za zmienku stoja aspoň niektoré z nich. Americká psychologická asociácia ešte v roku 2021 urobila prieskum, na základe ktorého prišla s tým, že 3 z 5 pracovníkov pociťujú negatívne dopady na fyzické a duševné zdravie v dôsledku stresu v práci.  Zaujímavé sú aj zistenia spoločnosti McKinsey Health. Tá v minulom roku zisťovala v 15-tich krajinách sveta medzi 15 000 pracovníkmi, koľko z nich má príznaky vyhorenia. Výsledok nebol potešujúci, pretože až štvrtina zamestnancov disponovala symptómami syndrómu vyhorenia.  [Zdroj: mckinsey.com] Zaujíma ťa, čo je syndróm vyhorenia, aké sú jeho príznaky, ako túto náročnú situáciu riešiť a aká je účinná prevencia? V tom prípade čítaj ďalej.  Čo je to syndróm vyhorenia? Syndróm vyhorenia možno označiť za stav, pri ktorom človek pociťuje emocionálne vyčerpanie v dôsledku stresu a tlaku v práci, ktoré sa vymklo spod kontroly a nevie sa ho zbaviť. Emocionálne vyčerpanie sa zvyčajne prejavuje nechuťou k práci a tráveniu času v zamestnaní, nízkou efektivitou i narušenými vzťahmi s ostatnými.  To však nie je všetko. Keďže telo, myseľ a duša človeka sú prepojené, syndróm vyhorenia sa prejavuje aj na fyzickej úrovni, napríklad nespavosťou, tráviacimi ťažkosťami, nechutenstvom či zníženou obranyschopnosťou.  Svetová zdravotnícka organizácia považuje syndróm vyhorenia za fenomén súvisiaci s prácou, a nie za chorobu. Týka sa ľudí v uponáhľanom a stresujúcom prostredí, ktorí pociťujú vyčerpanie, stratu energie a nedostatok motivácie. Definuje ho ako: “stav emocionálneho, duševného a fyzického vyčerpania spôsobeného chronickým stresom na pracovisku, ktorý sa nepodarilo úspešne zvládnuť”.  Vyhorenie je teda spojené s pocitmi vyčerpania a nedostatku energie, negativizmom a cynizmom súvisiacim s prácou, zníženým sebavedomím, nízkou profesionálnou efektivitou a odstupom od kolegov a klientov.  Prečo vzniká vyhorenie? Ľudské telo je dokonalé. Ak však ideme proti sebe, dáva nám signály, že máme spomaliť a niečo vo svojom živote zmeniť. V tomto prípade to znamená, napríklad vyvážiť rýchle pracovné tempo adekvátnym odpočinkom.  Syndróm vyhorenia teda nevznikne zo dňa na deň. Najprv sa vyskytuje preťaženie, emocionálne vyčerpanie a znížená efektívnosť pri plnení úloh. Ak stres pokračuje a nevieš ho zvládať, postupne strácaš motiváciu pracovať. Produktivita neustále klesá, znásobuje sa únava a nedostatok energie. Pridávajú sa pocity beznádeje, cynizmu a rozhorčenia. To sú zároveň najčastejšie prejavy vyhorenia.  Prečo vzniká vyhorenie? Za hlavnú príčinu možno považovať nerešpektovanie signálov svojho tela a pokračovanie v stresujúcom spôsobe života, ktoré nakoniec vyústi do syndrómu vyhorenia. Pokojne môžeme povedať že vyhorenie je stav, keď nám telo povie, že už nevládze.  Príčiny syndrómu vyhorenia môžeme rozdeliť do troch kategórií:  • Sú to tie, ktoré priamo súvisia s prácou (nedostatok uznania, nízke finančné ohodnotenie, monotónna, alebo náročná práca, veľký tlak…). • Avšak rolu zohráva aj životný štýl (nedostatok oddychu, absencia kvalitných vzťahov, neschopnosť povedať nie, nedostatok spánku). • Opomenúť nemožno osobnostné črty (perfekcionizmus, pesimizmus, pocit nadmernej kontroly a neochota delegovať povinnosti).  Ako vzniká vyhorenie? Ako je uvedené vyššie, symptómy syndrómu vyhorenia nevzniknú zo dňa na deň. Ak na sebe spozoruješ viaceré z nasledovných prejavov, mal by si zbystriť pozornosť. Odpovedz si na tieto otázky:  • Máš pocit, že v tvojom živote je viac zlých dní ako tých dobrých?  • Pociťuješ nechuť starať sa o svoj pracovný, partnerský, rodinný či spoločenský život?  • Bývaš často unavený a podráždený a k tomu sa pridávajú problémy so spánkom?  • Považuješ väčšinu úloh, ktorým sa venuješ, za zbytočné či nudné, teda nevidíš v nich zmysel? • Cítiš sa byť zbytočný či nedocenený?  Ak si na väčšinu otázok odpovedal kladne, ber to ako upozornenie.  Takisto pri hľadaní odpovede na otázku, ako vzniká vyhorenie, si posvieť na faktory zodpovedné za tento stav. Aké sú hlavné príčiny syndrómu vyhorenia?  • nadmerný pracovný tlak,  • negatívne medziľudské vzťahy, • neschopnosť zvládať úlohy, • nadmerný pocit zodpovednosti, • dlhý pracovný čas a  • chronický emocionálny stres. [Symptómy syndrómu vyhorenia nevzniknú zo dňa na deň. Zdroj: Pexels] Príznaky vyhorenia Príznaky vyhorenia môžeme rozdeliť do nasledovných troch kategórií:  • Emocionálne príznaky zahŕňajú pocity stresu, vyčerpania, nedostatok nadšenia, smútok, skľúčenosť, beznádej, podráždenosť, nespokojnosť, absencia cieľov, nechuť chodiť do práce. Čo sa týka postoja k životu, ide o pesimizmus, obviňovanie druhých, narušené vzťahy, vyhýbanie sa problémom, nízka sebadôvera. • Behaviorálne prejavy zahŕňajú, napríklad preferovanie samoty, paranoja vo vzťahu k druhým (domýšľanie si), zmeny nálad, impulzívne správanie, nedostatok koncentrácie.  • Fyzické príznaky stavu vyhorenia sú, napríklad problémy so spánkom, priberanie alebo chudnutie, znížená imunita, sklon k nadmernému pitiu alkoholu, únava, nedostatok energie, bolesti hlavy a svalov.  Okrem toho môžu medzi príznaky vyhorenia patriť aj prokrastinácia, zlý time management, meškanie do práce či nechuť ráno vstať a ísť do práce.   Chceš sa dozvedieť o syndróme vyhorenia viac? Dávame ti do pozornosti náš online kurz Syndróm vyhorenia. Dozvieš sa v ňom všetko od varovných príznakov, cez prevenciu až po samotné riešenie problému.  Stav vyhorenia a jeho prejavyPrejavy stavu vyhorenia už poznáš. Patria sem, napríklad:  • emocionálne vyčerpanie,  • depersonalizácia a  • nízka sebaúcta.  Okrem toho by si mal vedieť, že syndróm vyhorenia má 5 fáz, ktoré s týmito symptómami súvisia. Ktoré sú to?  • Fáza medových týždňov je obdobie, keď zvládaš pracovný tlak. Väčšinou ide o obdobie nástupu do novej práce, keď si ochotný makať a snažíš sa robiť maximum preto, aby si zapadol do kolektívu.  • Fáza prebúdzania nastáva vtedy, keď máš očakávania, avšak tie nie sú naplnené. Uvedomuješ si, že v tvojej práci je nerovnováha medzi výkonom a odmenou, resp. uznaním. Objavujú sa aj pocity viny, že to nezvládaš.  • Fáza vyhorenia je považovaná za prvé štádium syndrómu vyhorenia. Vtedy si podráždený, držíš si odstup od ostatných, sťažuješ sa a máš sklony ku kritike.  • Úplné vyhorenie nastane vtedy, keď si totálne vyčerpaný, cítiš beznádej, sebavedomie máš na bode mrazu. Máš pocit, že absolútne nič nezvládaš. Chýba ti nadšenie pre čokoľvek.  • Fenomén Phoenix je fáza, ktorá je o tom, že hľadáš riešenie svojho problému, oddychuješ, učíš sa zvládať stres a hlavne hľadáš rovnováhu medzi pracovným a osobným životom.  Ako predísť vyhoreniu? Aj v tomto prípade platí, že najlepšou prevenciou je počúvať svoju intuíciu a brať do úvahy signály svojho tela. Ak zistíš, že ti práca prerastá cez hlavu, vždy máš viacero možností, ako tento problém riešiť. Ktoré sú to?  • Prediskutuj svoj problém s nadriadeným i kolegami, nezostávaj ticho. Požiadaj ich, napríklad o rovnomernejšie rozdelenie úloh.  • Porozprávaj sa o svojich problémoch s človekom, ktorému dôveruješ. Môže ísť o rodinného príslušníka, dobrého priateľa, kouča či psychológa.  • Dopraj si viac aktívneho oddychu. Výbornou voľbou je pravidelné cvičenie na čerstvom vzduchu. • Urob všetko preto, aby si mal denne 30 minút iba pre seba, ktoré venuješ ranným či večerným rituálom, čítaniu kníh či iným relaxačným aktivitám.  • Snaž sa, aby si mal kvalitný spánok v trvaní 7 až 8 hodín. Ak máš problémy so zaspávaním, alebo sa v noci budíš, choď sa pred spánkom prejsť, daj si bylinkový čaj na dobrý spánok, medituj alebo rob relaxačné techniky.  • Osvoj si všímavosť, teda sa snaž žiť tu a teraz, aby si si hlavu nezaťažoval tým, čo bolo, alebo bude. Pomôže ti aj náš online kurz Mindfulness v práci.  • Stanov si životné priority. Mysli na to, že život je príliš krátky na to, aby si ho trávil najmä v práci na úkor svojho osobného života.  • Nepodceňuj zloženie svojho jedálnička, pretože to, čo ješ, sa odzrkadľuje aj na tvojom psychickom rozpoložení.  Ako bojovať proti vyhoreniu? Syndróm vyhorenia je kľúčové včas rozpoznať, aby si nespadol do tej najhoršej fázy. Čím skôr sa ti to podarí, tým lepšie. Ak včas prídeš na to, že máš problém, môžeš hľadať riešenie, napríklad si vziať voľno, požiadať o menej pracovných úloh či kratší pracovný čas. Nemenej dôležité je aj naučiť sa zvládať stres, starať sa o svoje fyzické a duševné zdravie.  Aktívny život a oddych: Ako nájsť rovnováhu? Žijeme v dobe, keď je kladený dôraz na výkon. Túžime po úspechu, luxusnom bývaní či najmodernejšom aute. Neraz nás tieto túžby dovedú k zdravotným problémom, ktorými nám naše telo hovorí NIE. V tých chvíľach si uvedomíme, že to, na čom naozaj záleží je zdravie a kvalitné vzťahy.  Ako nájsť rovnováhu v živote? Azda tým prvým krokom je prekopanie životných priorít a uvedomenie si toho, že sme smrteľní. Nikto z nás tu nebude večne a život plynie neuveriteľne rýchlo, a preto by sme ho mali naozaj ŽIŤ a nenaháňať sa za tým, čo nám skutočné šťastie neprinesie.  Akonáhle si uvedomíš, aké sú tvoje priority, prispôsobíš im svoj život, začnú sa v ňom diať zázraky. Zistíš, aké úžasné je tešiť sa z maličkostí a prežívať každú jednu chvíľu naplno.  Zároveň nezabúdaj, že jedným zo spôsobov, ako žiť šťastne a predchádzať syndrómu vyhorenia, je sebarozvoj. Veľa zaujímavých kurzov z tejto oblasti nájdeš aj v našej ponuke.
Novinky v Java 18
Vzdelávanie
06.12.2023
Tím Skillmea

Novinky v Java 18

V tomto článku sa pozrieme na zmeny, ktoré priniesla Java 18. Kódovanie textovV prvom rade sa zmenilo základné nastavenie kódovania. Ak si doteraz pracoval na Windowse a vytváral si súbor napríklad cez FileWriter tak kódovanie textu bolo uložené vo formáte Windows-1252. Ak si vytváral súbor na Linuxe alebo Macu tak dáta boli uložené vo formáte UTF-8. Teraz aj keď si na Windowse, tak základné kódovanie je nastavené na UTF-8. Jedoduchý web serverJava 18 predstavila príkaz jwebserver v príkazovom riadku. Tento príkaz spustí minimalistický webový server pre jednoduché testovanie. Tento server sa dá vytvoriť aj programovo použitím metódy SimpleFileServer.createFileServer. Pattern matching v switchVo verzii 18 je stále v preview fáze. Táto funkcia umožňuje použiť switch flexibilnejšie, najmä s prácou s typmi v case príkaze. Tu sú ďalšie príklady na ilustráciu: Switch nad, ktorý pracuje s rôznymi typmi objektov: switch (obj) { case Integer i -> System.out.println("Integer: " + i); case String s -> System.out.println("String: " + s); case null -> System.out.println("It's null!"); default -> System.out.println("Unknown type"); } Switch, ktorý pracuje s objektami a s takzvanými guards, čo sú ďalšie logické požiadavky: switch (obj) { case String s && s.length() > 5 -> System.out.println("Long string: " + s); case String s -> System.out.println("Short string: " + s); case Integer i && i > 10 -> System.out.println("Large integer: " + i); default -> System.out.println("Other"); }  V tomto príklade riadok, ktorý sleduje, či je dĺžka stringu väčšia ako 5 dominuje nad druhým casom, ktorý rieši len či je s String.  Ak by som ich vymenil switch (obj) { case String s -> System.out.println("Short string: " + s); case String s && s.length() > 5 -> System.out.println("Long string: " + s); case Integer i && i > 10 -> System.out.println("Large integer: " + i); default -> System.out.println("Other"); } tak druhý riadok by bol chybový a hláška znie: Label is dominated by a preceding case label 'String s' Switch, ktorý pracuje so sealed triedami: sealed interface Shape permits Circle, Rectangle {} final class Circle implements Shape { } final class Rectangle implements Shape { } A switch, ktorý môže pracovať so špecifickými subtypmi triedy Shape: Shape shape = new Circle(); switch (shape) { case Circle c -> System.out.println("It's a circle"); case Rectangle r -> System.out.println("It's a rectangle"); }
Podmienkové vety v angličtine
Vzdelávanie
29.11.2023
Tím Skillmea

Podmienkové vety v angličtine

Ak ste sa začali učiť angličtinu, určite ste narazili na tzv. podmienkové vety. Tieto gramatické konštrukcie majú v anglickom jazyku dôležitú úlohu. V učebniciach by sme ich mohli nájsť aj pod názvami ako sú kondicionály či podmieňovací spôsob. Tento typ súvetí nám pomáha vyjadriť rôzne druhy podmienok, predpokladov či dôsledkov.  Podmieňovací spôsob nám dáva v angličtine možnosť špekulovať o tom čo sa stane, čo sa mohlo stať a čo by sme si priali, aby sa stalo. Ide o typ súvetí, ktoré v drvivej väčšine obsahujú slovíčko “if”. Kondicionály poznáme štyri: nultý, prvý, druhý a tretí. Každý z nich vyjadruje iný význam a používa sa v rozličných situáciách.  Začiatočníkom však budú stačiť prvé tri. 🙂 Nultý kondicionál Nultý kondicionál sa skladá z dvoch častí: podmienky a dôsledku. Tento typ kondicionálu sa používa na vyjadrenie všeobecných faktov.  Príklad:  If you heat ice, it melts.  V uvedenej vete si treba všimnúť hneď niekoľko vecí. V prvom rade ide o 100 % fakt, ktorý je vedecky potvrdený. V takomto prípade je použitie nultého kondicionálu tou správnou voľbou. V druhom rade ide o gramatiku. Pri použití nultého kondicionálu je správnym časom v oboch vetách jednoduchý prítomný čas (present simple). Častou chybou mnohých študentov je použitie budúceho času.  Prvý kondicionálĎalej prejdime k prvej podmienkovej vete.  Príklad: If it rains tomorrow, I will stay at home.  Pri tomto type podmienkovej vety je v hre pravdepodobnosť a náhoda. Výsledok už nemusí byť stopercentný ako pri nultom kondicionáli.  Prvá podmienková veta sa tvorí tak, že v podmienkovej časti vety (if) sa použije prítomný jednoduchý čas (present simple) a v dôsledkovej časti vety sa použije budúci čas (will).  Druhý kondicionál Tento kondicionál, resp. podmienkovú vetu používame na vyjadrenie našich predstáv, túžob a bohužiaľ ich častého nenaplnenia sa.  Príklad: If I won the lottery, I would be a millionaire.  Podmienková časť obsahuje if a nasleduje za ňou minulý jednoduchý čas (past simple). Dôsledková časť vety je vyjadrená pomocným slovesom would, po ktorom nasleduje sloveso v základnom tvare.  Tipy na záver V tomto článku sme spolu preskúmali rôzne podmienkové vety a naučili sa, ako ich správne používať.  Podmienkové vety sú neoddeliteľnou súčasťou anglického jazyka. Výhodou ich používania v hovorovej reči je presnejšie a jasnejšie vyjadrenie našich predpokladov a možných budúcich scenárov.  V angličtine totižto platí iba jediné pravidlo - neprestávať na sebe pracovať! V tom Vám môžu pomôcť aj naše online kurzy. 

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách