Späť na blog
Success stories

Success story: fullstack webdeveloper Roman

Skillmea
09.09.2018
13 minút čítania
Success story: fullstack webdeveloper Roman
Roman Podskuba študoval na FRIčke Žilinskej univerzity a počas písania diplomovky si uvedomil, že práve weby sú oblasť, ktorá ho baví. Rozhodol sa tomu venovať maximum, absolvoval náš 3-mesačný kurz Web Designer a potom ešte vzdelávací program Azet akadémia. A teraz už zarezáva v tíme Bistro.sk ako full-stack webdeveloper. Prečítaj si jeho príbeh, programátorské začiatky a rady, ktoré dáva začínajúcim kóderom.

Začnime tvojou aktuálnou prácou. Čo presne robíš, aká je tvoja pozícia?
Pracujem ako webdeveloper v Ringier Axel Springer SK. Pre niekoho bude firma možno známejšia pod značkou Azet. Dostal som sa do tímu Bistra, takže mojou úlohou je podieľať sa na vývoji bistro.sk. Okrem toho vyvíjame aj platformu pre zákaznícky servis a spravujeme aj Azeťácky katalóg, či slovník. Všetci webdeveloperi v tíme sme fullstack, takže pracujeme ako na frontende, tak aj na backende. Nastúpil som len koncom júla 2018, takže momentálne sa viac rozhliadam, ako robím :D
Roman Podskuba - fullstack webdeveloper
Ako si k tejto pozícii dostal? 
Vždy som chcel robiť niečo, kde budem môcť používať hlavu a bude ma to aj baviť. Po strednej škole som skúsil ísť študovať informatiku. Tam ma to občas bavilo a občas nie. Až pri diplomovej práci som sa dostal k tvorbe webov a začal som tušiť, že to by mohlo byť niečo, o čo by som sa mal zaujímať. Po škole som šiel na trojmesačný kurz do Žiliny a po ňom som mal už jasno, že toto bude tá správna cesta pre mňa.

Máš nejaký vzor, ktorý ťa inšpiruje? Osobu, ktorá je pre teba motivátorom?
Momentálne som obklopený ľuďmi, ktorí toho vedia niekoľko násobne viac ako ja. Takže o inšpiratívnych ľudí núdzu nemám. Spomenul by som však jedno meno - Ernest Sawyer - chalan, ktorý viedol kurz v Žiline. On bol asi prvá osoba, vďaka ktorej som si povedal, že to so mnou nemusí byť až také márne, ako som si niekedy myslel. Dal mi presne to, čo som vtedy potreboval - ukázal mi, že len tým, že budem kódiť stránky, sa naučím kódiť stránky. Vďaka nemu som cítil, že každým týždňom robím pokroky. Jeho prístup bol fantastický.

Motivuje ma najmä priateľka a najbližšia rodina. Prešli si so mnou od obdobia, keď som bol na úrade práce až doteraz. Vždy som cítil ich podporu a veľmi sa zaujímajú o to ako sa mám v práci a čo tam vlastne robím. Vďaka nim sa cítim vnútorne v pohode a to ma dobíja energiou.

Kde berieš inšpiráciu pre svoju prácu? Máš nejaké tipy, ktoré zaručene fungujú?
Od kolegov. Dostal som sa do tímu, kde je 10 programátorov a ešte kopec ďalších ľudí, ktorí sa o bistro.sk starajú. Pri toľkých ľuďoch sa každý deň dozviem niečo nové. Na internete je kopec článkov, stránok, tutoriálov, fór a pod., ale nič nie je lepšie ako osobný kontakt s ľuďmi, ktorí sa vo veciach vyznajú do hĺbky.

V tejto oblasti je potrebné sledovať aktuálne trendy, inovácie. Ako si na tom ty? Stíhaš to všetko popri práci?
Musím sa priznať, že ak sa v osobnom čase venujem nejakým veciam, tak sú to veci, ktoré nemusia byť “trendové”, ale pomôžu mi v práci. Momentálne však v práci ešte doznieva Azet akadémia a mávame raz týždenne workshopy na rôzne témy, kde sa vždy riešia aj aktuálne trendy. Takže tieto veci sa mi dostávajú v práci a vo voľnom čase sa tak môžem venovať najmä veciam mimo IT.

Čím všetkým si si musel prejsť, pokiaľ si sa vypracoval na túto pozíciu?
Mám vyštudované počítačové inžinierstvo na fakulte riadenia a informatiky na Žilinskej univerzite. Odbor bol zameraný skôr do oblasti hardvéru, robotiky a podobných vecí. Tvorbu webov tento odbor nepokrýva. Mne sa našťastie podarilo dostať sa k diplomke, kde som mal robiť webovú aplikáciu pre zobrazovanie stavu senzorov na platforme Yrobot. Pri tvorbe aplikácie som sa dostal ku kurzu Webrebel 1, pozeral som videá a popri tom využil to, čo sa mi hodilo do mojej práce. Tu som si uvedomil, že web by mohla byť cesta a preto som po ukončení školy išiel na prezenčný kurz od Learn2Code, ktorý viedol Ernest Sawyer. Tu som sa naučil veľmi veľa. Keby som sa učil tieto veci sám, ešte teraz by som určite nebol tam, kde som bol po kurze. Kurz mi dal základy, na ktorých som mohol neskôr stavať. Po kurze som pomáhal pri dvoch projektoch s HTMLkom a CSSkom Námestovskej firme Neonus, kde som sa tiež veľa naučil. A potom som sa výrazným krokom posunul k mojej terajšej pozícii. Prihlásil som sa na Azet Akadémiu, kde som sa takmer 3 mesiace učil na rôznych cvičných projektoch. Väčšina vecí bola zameraná na PHP, ale vyskytli sa tam samozrejme aj HTML a CSS. Okrem toho aj niečo z JavaScriptu či mysql. Počas týchto troch mesiacov som dal do toho veľa úsilia aj vo voľnom čase, čo mi v konečnom dôsledku dosť pomohlo. Pri štúdiu pomimo akadémie, ale aj v nej, som zas využíval kurzy od Learn2Code - Webrebel 1 a 2, Sass, Git a databázy. No, a po akadémii som sa už dostal do tímu Bistra :)
Účastníci Web Designer kurzu v Žiline (Roman v strede :))
Čo ťa najviac baví na tvojej práci? Máš nejaký obľúbený task, ktorý robíš najradšej?
Zatiaľ ma baví všetko. Uvidím, ako to bude vyzerať, keď opadne to úvodné nadšenie :) No úplne najviac ma bavia veci, kde môžem použiť doteraz naučené veci a postupne k tomu pridávať nejaké nové poznatky. Momentálne dostávam v práci tasky, ktoré nie sú príliš zložité a sú založené na tom, že každým jedným sa naučím niečo nové, takže na takmer každom tasku si nájdem niečo, čo ma zaujme. Keby však mám vypichnúť jednu vec, tak veľmi rád špekulujem s CSSkom. Na kurze som dostal výborné základy, na ktoré sa mi pomerne ľahko nabaľujú nové veci.

Dnes je obrovský dopyt po programátoroch a dizajnéroch. Čo by si poradil všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti, ale chceli by nejako začať?
Aby sa nebáli a začali. Strach bol mojou asi najväčšou prekážkou. Ešte donedávna som mal pocit, že keď niečo neviem aspoň na 110%, tak nemá význam s tým niečo riešiť, ale treba sa ešte učiť. Postupom času mi však došlo, že takto sa nikam nedostanem.
Kódil som si nejaké weby sám pre seba, čo mi určite niečo dalo, ale nič ma neposúvalo vpred tak, ako keď som bol medzi ľuďmi, ktorí veciam rozumejú a mohol som sa ich pýtať.

Jednoznačne treba hľadať nové výzvy a skúšať. Každý, kto má snahu, je v tomto odvetví vítaný a časom si určite nájde to, čo ho bude baviť.

Takže najdôležitejšie, teda aspoň u mňa, je mať odvahu skočiť do neprebádaných vôd a snažiť sa naučiť plávať.

Čo je podľa teba najväčšou výhodou práce v IT odvetví?
Je to odvetvie, ktoré ponúka nespočetné množstvo možností. Stále je priestor na učenie sa a zlepšovanie a úlohy väčšinou nie sú stereotypné. Mnohým ľuďom, vrátane mňa, určite musí vyhovovať to, že práca v IT odvetví si vo veľa prípadoch nevyžaduje fixný pracovný čas. Výhod je mnoho, každý si určite nájde tú svoju. Úplne najväčšou výhodou pre mňa je však to, že ma to baví. A to je podľa mňa najdôležitejšie, aby ľudia robili to, čo ich baví a mali z práce radosť.

Mal si niekedy pocit, že to nezvládneš? Bolo obdobie, kedy si chcel skončiť a robiť niečo úplne iné?
Počas kurzu sa nič také nestalo, tam som pomaly prichádzal na to, že toto je to čo chcem určite robiť a v čom môžem byť dobrý. Až v Azet akadémii som mal občas pocit, že je niečo nad moje sily. Začínalo nás 12 a vedeli sme, že prácu dostanú len niektorí. To mi občas tlačilo do hlavy myšlienky, že práve ja by som mohol byť ten, kto pôjde ďalší deň domov. Ale nikdy som si nepovedal, že chcem robiť niečo úplne iné a vždy, keď sa už k tomu mohlo schyľovať, som zapol aj vo voľnom čase a dal tomu trošku viac, ako by sa možno odo mňa očakávalo.
Účastníci Azet academy
Aké sú tvoje plány do budúcnosti?
Som človek, ktorý uprednostňuje stabilitu pred častými veľkými zmenami. Čo sa týka práce, tak kým ma to bude baviť, budem napredovať a budem celkovo spokojný, tak by som rád ostal v Azete. Keďže momentálne toto všetko práca v tíme Bistra spĺňa, nemám dôvod čo i len uvažovať nad zmenou. Skôr mám nejaké plány v osobnom živote, keďže nová práca mi ponúkla aj nové možnosti :)

Máš nejakú radu, ktorú by si chcel zdieľať so študentami, ktorí len začínajú s dizajnom, tvorbou web stránok a programovaním alebo so svojím vzdelávaním v IT oblasti?
Každý človek je iný. Každý potrebuje niečo iné. Niekomu vyhovuje ísť do toho po hlave a učiť sa od rána do večera. Niekomu zas nabaľovať znalosti v menších dávkach. Jednu vec si však musí uvedomiť každý jeden človek, ktorý chce začať (a nie len začať). Ak niekto čaká, že mu niekto naleje vedomosti do hlavy, tak by sa mal nad tým zamyslieť alebo pouvažovať o inom zameraní. IT oblasť si vyžaduje veľa úsilia, ktoré vychádza od človeka, ktorý sa touto cestou rozhodol ísť. Okrem toho je fajn byť trpezlivý - na začiatku idú veci pomaly a to je občas frustrujúce. Ale s dostatočnou dávkou trpezlivosti má každý šancu na to, aby sa uplatnil v tom, čo ho baví.

Romanovi ďakujeme za super rozhovor a parádnu motiváciu aj pre ostatných začínajúcich programátorov. 

Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by ťa zaujímať

Success story: Barbora prerazila ako grafička v známej reklamke
Success stories
28.12.2017
Skillmea

Success story: Barbora prerazila ako grafička v známej reklamke

Barbora už od malička inklinovala k umeniu, túto svoju záľubu však nerozvíjala. Rozhodla sa to však zmeniť, absolvovala kurz grafiky Visual Design v Košiciach koncom roka 2016 a potom na sebe aj ďalej makala a podarilo sa jej cez stáž zamestnať vo vychytenej reklamke a neskôr v ďalšej. O svoj príbeh sa teraz podelí aj s tebou, povie o svojich začiatkoch a o tom, aká bola jej cesta "from zero to hero". Čítaj rozhovor.[Barbora Šofranková] Začnime tvojou aktuálnou prácou. Čo presne robíš, aká je tvoja pozícia? Som Junior Grafik v reklamnej agentúre Made By Vaculik. Robím na online a prevažne pripravujem posty na facebook a iné sociálne siete pre rôznych klientov. Podľa potreby fotím a následne fotky upravujem. Naposledy to boli veci na microsite s vianočným receptom. Ako si k tejto pozícii dostala? Absolvovala som kurz Visual Design cez Learn2Code. Naučila som sa základy práce s Photoshopom a Illustratorom a to mi pomohlo sa nebáť zapnúť počítač a tieto programy začať používať viac profesionálne. Vždy som inklinovala k umeniu a už od malička som si kreslila, maľovala a fotila, takže práca grafického dizajnéra mi pripadala ako prirodzená voľba. Máš nejaký vzor, ktorý ťa inšpiruje? Osobu, ktorá je pre teba motivátorom? Inšpirujú ma asi obyčajné veci, ľudia a knihy alebo časopisy. Konkrétnu osobu v rámci grafického dizajnu nemám, sú to skôr ľudia z môjho okolia, alebo kolegovia, ktorí mi vedia poradiť alebo ma nasmerovať. Viac ako konkrétnych grafických dizajnérov sledujem fotografov, mojim najobľúbenejším je Peter Lindbergh. Kde berieš inšpiráciu pre svoju prácu? Máš nejaké tipy, ktoré zaručene fungujú? Ako som už spomenula, inšpirujú ma úplne obyčajné veci, ľudia, knihy alebo časopisy. Dobrou inšpiráciou je pre mňa Behance, Pinterest a internet všeobecne, kde sa dá nájsť kopec zaujímavých vecí. Pri práci je dôležité si dať na chvíľu pauzu, aby som si udržala odstup a nadhľad. Takisto, keď robím mávam zapnutú hudbu :).[Ukážka práce Barbory] V tejto oblasti je potrebné sledovať aktuálne trendy, inovácie. Ako si na tom ty? Stíhaš to všetko popri práci? Nesledujem trendy, asi ani neviem ako sa to robí, skôr si všímam pekné a zaujímavé veci. Ak je niečo trend tak to sledovať veľmi netreba, ono sa to k nám pretlačí samo. Radšej mám veci, ktoré sú iné ako ostatné. Nemyslím iné za každú cenu. Čím všetkým si si musela prejsť, pokiaľ si sa vypracovala na túto pozíciu? Najprv som absolvovala kurz, ktorý som navštevovala v priebehu cca 6 týždňov, spravila si malé portfólio, ktoré som rozoslala do rôznych agentúr. Išla som na stáž do digitálnej agentúry Core4. Po stáži ma zobrali do reklamky Mark BBDO a z nej som išla do Vaculika. Presťahovala som sa z Prahy do Bratislavy a teraz tu žijem už skoro rok. Čo ťa najviac baví na tvojej práci? Máš nejaké obľúbené nástroje alebo software, ktoré používaš? Najradšej mám, ak mám niečo odfotiť a spraviť z toho post. V rámci úprav fotografie existuje plug-in, s ktorým pracujem veľmi často a volá sa Nik Collection od Google.  Dnes je obrovský dopyt po programátoroch a dizajnéroch. Čo by si poradila všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti, ale chceli by nejako začať? Asi najlepším spôsobom ako začať a otestovať si svoje zručnosti je trochu sa prehrabať internetom a nájsť stránky, kde sa môžete zaregistrovať a pre niekoho na začiatok vyrobíte napríklad logo.[Ukážka práce Barbory] Čo je podľa teba najväčšou výhodou práce v IT odvetví? Časom, keď sa vypracujete, môžete robiť z domu, alebo prakticky odkiaľkoľvek. Dobré býva v tomto odvetví aj finančné ohodnotenie. Takže si viete zarobiť niečím čo vás baví a zároveň niečo vytvárate - myslím ako dizajnér alebo kreatívec. Mala si niekedy pocit, že to nezvládneš? Bolo obdobie, kedy si chcela skončiť a robiť niečo úplne iné? Určite mala, dokonca to mávam doteraz a myslím si, že veľa ľudí sa hľadá a zisťuje čo je pre nich zmysluplná náplň života. Určite je ale dobré sa pre niečo rozhodnúť a venovať sa tomu určitú dobu a potom uvidíte :). Vždy treba počítať s tým, že sa pravdepodobne pri každej práci dostanete do nejakého bodu zlomu, alebo krízy, kedy s tým budete chcieť seknúť. Je na vás ako to vyhodnotíte a ako sa ďalej rozhodnete. Rozhodne by ste sa nemali znásilňovať a ostávať pri niečom, čo vás vôbec nenapĺňa. Mne minule povedal jeden človek, že nato proste nemám, ale ja som mu neuverila :). Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Chcem veľa cestovať a skúsiť freelance a venovať sa viac fotografii. Máš nejakú radu, ktorú by si chcela zdieľať so študentmi, ktorí len začínajú s dizajnom a grafikou alebo so svojím vzdelávaním v IT oblasti? Aj keď vám niekto povie, že nato nemáte, nenechajte sa odradiť. Na mňa to väčšinou máva opačný efekt a pridám a dokážem všetkým, hlavne sebe, že na to mám. Nebojte sa povedať čo chcete nahlas, a takisto sa naučte prezentovať svoje nápady. Nezabúdať pri tom, že nič sa nestane zo dňa na deň a že je potrebné byť trpezlivý. Pokiaľ ťa z rozhovoru niečo zaujalo alebo máš na Barboru otázku, neváhaj napísať komentár.
Success story: Tomáš je úspešný frontenďák v nemeckom start-upe
Success stories
07.10.2017
Marián Kristeľ

Success story: Tomáš je úspešný frontenďák v nemeckom start-upe

V našom novom blog poste predstavujeme Tomáša Michalicu, ktorý okrem toho, že študuje na STU v Bratislave, pracuje ako frontend developer v nemeckom startupe. V dnešnom rozhovore ti prezradí, ako sa dostal k programovaniu, odkiaľ čerpá inšpiráciu a čo plánuje do budúcnosti. Poď na to, prečítaj si celý rozhovor. Začnime tvojou aktuálnou prácou. Čo presne robíš, aká je tvoja pozícia? Momentálne  pracujem / stážujem ako front-end developer v startupe v Hamburgu, kde momentálne aj bývam. Start-up sa venuje predaju pernamentiek do fintness centier po celom Nemecku. Predtým som rok stážoval v digitálnej marketingovej agentúre v Bratislave. [Image] Frontenďák Tomáš Michalica A ako si k tomuto dostal? Čo ťa k tomu viedlo?Po pravde, chcel som ísť na Erasmus štúdium, na ktoré som si bohužiaľ nestihol podať prihlášku. Preto som sa rozhodol ísť na stáž, čo momentálne vôbec neľutujem, práve naopak. Hamburg je skvelé mesto, veľa tech eventov, množstvo startupov v kombinácii so super pracovným kolektívom vytvára pre mňa naozaj motivujúce prostredie. Máš nejaký vzor, ktorý ťa inšpiruje? Osobu, ktorá je pre teba motivátorom?Určite áno a nie jeden. Ich mená vám ale neprezradím. Je dobré mať nejaký vzor, určite si niekoho nájdite a nechajte sa ním inšpirovať. Kde berieš inšpiráciu pre svoju prácu? Máš nejaké tipy, ktoré zaručene fungujú?Inšpirácie je na internete veľmi veľa. Stačí poriadne hľadať, pozerať čo funguje a čo nie. Čo sa týka template-ov pre frontend, sem-tam sa pozriem alebo kúpim niečo na https://themeforest.net/. Zo zahraničných magazínov by som odporučil https://medium.com/.[Image] V tejto oblasti je potrebné sledovať aktuálne trendy, inovácie. Ako si na tom ty? Stíhaš to všetko popri práci?Okrem práce študujem na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave na Fakulte elektrotechniky a informatiky, takže času je naozaj málo, ale parkrát za týždeň si vždy nájdem čas na prečítanie článku alebo nejakých noviniek zo sveta IT. Čím všetkým si si musel prejsť, pokiaľ si sa vypracoval na túto pozíciu?Musel som sa naučiť programovať :D ako taký základ mi dala univerzita a nejaké kurzy, ktoré som absolvoval počas štúdia - jeden z nich bol aj online kurz z dielne Learn2Code. Ďalej to bola stáž v reklamnej agentúre a nejaké vlastné bočné projekty - napríklad aj moja bakalárska práca. Určite odporúčam mať nejaké "side" projekty, na ktorých sa človek zdokonaľuje a napreduje. Čo ťa najviac baví na tvojej práci? Máš nejaký obľúbený task, ktorý robíš najradšej?Myslím, že nie. Aj keď, radšej sa podieľam na vývoji frontedovej časti, to je aj smer, ktorým sa momentálne uberám. Dnes je obrovský dopyt po programátoroch. Čo by si poradil všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti, ale chceli by nejako začať?Na internete je veľmi veľa dobrých materiálov, videí, návodov, stačí si dobre vybrať. Ak neviete, ktorým jazykom začať (v prípade, že neviete programovať vôbec), vybral by som si JavaScript. Je to veľmi jednoduchý a v dnešnej dobe veľmi žiadaný jazyk, dokonca niektoré svetové univerzity začali uprednostňovať JavaScript pred jazykom C - pre učenie sa základov programovania. Čo je podľa teba najväčšou výhodou práce v IT odvetví?Jednoznačne sloboda. Programátor môže robiť odkiaľkoľvek a čokoľvek. Môžete precestovať celý svet a popri tom pracovať ako freelancer na svojich projektoch alebo ako externista pre firmu. Tak isto je to neustály a rýchly vývoj technológií a možnosť a nutnosť učiť sa niečo nové. Zároveň je to aj ponuka práce v IT oblasti, ktorá je v dnešnej dobe veľmi veľká. Mal si niekedy pocit, že to nezvládneš? Bolo obdobie, kedy si chcel skončiť a robiť niečo úplne iné?Áno viac krát, ale boli to len chvíľkové stavy :D Aké sú tvoje plány do budúcnosti?Zatiaľ neviem, neplánujem. Určite chcem dokončiť univerzitu a popri tom pracovať na nejakých zaujímavých projektoch. Máš nejakú radu, ktorú by si chcel zdieľať so študentmi, ktorí len začínajú s tvorbou web stránok a programovaním alebo so svojím vzdelávaním v IT oblasti?Sledujte aktuálne trendy, hlavne na sociálnych sieťach ako Twitter, LinkedIn, ale aj Facebook. Sledujte na nich tých správnych ľudí. Čítajte zahraničné blogposty a články a hlavne, nebojte sa skúšať nové veci. Tomášovi veľmi pekne ďakujem za rozhovor. Ak máš na Tomáša nejaké otázky, napíš ich do komentára dole! Tešíme sa na ďalšie super úspešné príbehy absolventov Learn2Code kurzov.
Byť freelancerom na Slovensku nemusí byť vôbec ťažké
Success stories
17.06.2017
Martina Baumann

Byť freelancerom na Slovensku nemusí byť vôbec ťažké

Freelancer Tomáš Radič dlhé roky pracoval v korporáte, aj keď v podvedomí stále cítil, že to nie je to pravé orechové a lákalo ho programovanie. Až si nakoniec dal pauzu, urobil si kurzy a dnes je pánom svojho času. K práci sa vrátil zo zábavy, pretavil to zároveň do svojich projektov, ktoré robí na voľnej nohe. Pracuje pre úspešný slovenský startup, kde píše kvalitný kód. Porozprával nám aj o tom, ako sa môže niekto stať kóderom. Podľa neho je dôležité, aby človeka programovanie zaujímalo, musí mať chuť sa neustále vŕtať v kóde, dizajnovať riešenie, učiť sa nové veci.  Tomáš prezradil niečo o projektoch, na ktorých participuje. Pozrime sa na to! Mercudo  Je to projekt, zatiaľ jedinečný a je zameraný na úplnu správu predaja majetku z konkurzných konaní na Slovensku. Je to prvý web, ktorý umožňuje správcom konkurznej podstaty manažovať predaj a zverejňovať predávaný majetok z konkurzov na webe, čím sa tieto predaje stávajú verejné a transparentné.  Orderlord Na tomto projekte pracuje Tomáš takmer rok. Je to startup, ktorý funguje v reštauračnom biznise približne tri roky a hlavné zameranie je optimalizácia a tracking rozvozu objednaných jedál zákazníkom s viacerými zaujímavými funkciami. Napríklad na základe požiadaviek zákazníkov (doručenie jedla na určitú adresu s určitým presným časom) dokážu použiť algoritmus na automatické naplánovanie rozvozov - ktoré balíky, do ktorého auta, kedy vyrazia a aká bude ich trasa. Vyvinuli tiež vlastný pokladničný systém, Tomáš kóduje backendovú serverovú časť v Railsoch a tá komunikuje s Android-based apkou umiestnenou v reštaurácii, ktorú si tiež vyvíjajú sami.  Krátke predstavenie Tomáša nájdeš aj v tomto videu: Ahoj Tomáš. Na začiatok nám prezraď, ako si sa vôbec dostal k programovaniu? Čo ťa k tomu viedlo? V 18-tich som ozaj nevedel, že na akú školu ísť, čomu sa chcem venovať. Vybral som si tak trochu „random“, ale aspoň technickú školu. Už v 1. ročníku ma začali baviť veci spojené s počítačmi, dokonca sme ich svojpomocne skladali z dielov a začal som sa učiť programovať sám, vtedy vo Visual Basic 6.0. Hneď po úvodnej etape som prešiel na C/C++, pri čom som potom ostal dosť dlho. Neskôr som sa naučil ďalšie jazyky, ale C/C++ ma naučilo trochu „vidieť pod povrch“, je to výborný štart, keď má človek na to čas. Máš nejaký vzor, ktorý ťa inšpiruje? Osobu, ktorá je pre teba motivátorom? Ak áno, prečo práve on/ona? Nemám nejaký konkrétny „idol“. To, čo robím, by som robil aj tak, no musím povedať, že odkedy som začal takto freelancovať na projektoch, stretám sa často s naozaj mimoriadne schopnými ľuďmi, ktorí ma majú čo naučiť a kam ma posunúť. Som za to naozaj veľmi vďačný a keby som ich mal aj menovať, tak sú tam dvaja ľudia, ktorí sú pre mňa zvlášť obdivuhodní aj svojimi úžasnými schopnosťami, ale hlavne takou skromnosťou, cieľavedomosťou a nezávislosťou. Kde berieš inšpiráciu pre svoju prácu? Máš nejaké tipy, ktoré zaručene fungujú? Som presvedčený, že kódovanie sa nedá robiť pre peniaze. V skutočnosti sa tomu môžete venovať naozaj len vtedy, keď človeka baví sa vŕtať v kóde, dizajnovať riešenie, učiť sa nové veci, učiť sa to robiť dobre, samovoľne si o tom čítať, pozerať videá, zlepšovať sa neustále. Myslím si, že sa pri tom nedá vydržať, keď to človeka prirodzene nebaví.  Všeobecne ľudia vnímajú oblasť informačných technológií ako výhradne mužský svet. Čo si o tom myslíš ty?Je asi bežnejšie, že hemisféra zodpovedná za analytiku a logiku je bližšia skôr chalanom, ale stretol som v živote ženy, ktoré toto robiť vedeli, jedna z nich aj na veľmi vysokej úrovni. Pokiaľ to aj babu baví, tak sa to vie naučiť a vie to robiť. Myslím si, že každý z nás má nejaké limity, ktoré ak na sebe maká, dokáže ich prekonávať. V tejto oblasti je potrebné sledovať aktuálne trendy, inovácie. Ako si na tom ty? Stíhaš to všetko popri práci? Ja nejako zvlášť nerozlišujem prácu a „popri práci“. V mojom prípade je  práca skôr môj koníček. Viem, klišé ... ale je to tak. Preto sa prirodzene zaujímam o všetko, s čím prídem do styku a som si vedomý mnohých ďalších vecí, ktoré napr. ja už nepokrývam, len ich registrujem. Mám jasno v tom, čo chcem robiť, čo rozvíjať a myslím si, že najdôležitejšie je nájsť sa v niečom, čo človek potom dokáže povedať, že zastrešuje od-do a nech je to nejaká ucelená oblasť. Čo ťa najviac baví na tvojej práci? Máš nejaký obľúbený task, ktorý robíš najradšej? Baví ma navrhovať technické riešenie nejakého problému, byť pri tom, keď treba vymyslieť „mechanizmus“ pre nejaký účel, baví ma potom písať konkrétny kód, mám o tom svoje predstavy, ktoré principiálne uplatňujem. Baví ma učiť sa nové súvisiace veci, venujem sa aj svojmu vlastnému projektu, ktorý mi ide neskutočne pomaly teraz. Baví ma napr. už len taká práca s konzolou – príkazovým riadkom, či už je to Rails prostredie, alebo git, celkovo komunikácia s počítačom ma baví. Tiež ma zaujímajú algoritmické úlohy, cez vianoce som sa napríklad slušne vyhral s codility.com – môžem len  odporúčiť, aj keď je to už trochu pre fanatikov. Dnes je kvalitných programátorov, kóderov stále málo. Čo by si poradil všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti, ale chceli by nejako začať? Každý sa musí v prvom rade rozhodnúť, ktorej oblasti sa chce venovať, pretože nie je možné tu byť odborníkom na všetko, tzn. potom vybrať si súvisiace technológie, jazyky a frameworky a odporúčam youtube, tutoriály, kurzy a hlavne dôležitý je vlastný sample projekt. Nejaký na konkrétny účel, na ktorom sa potom dá aplikovať všetko naučené. No a pokiaľ má niekto čas, ja si vždy myslím, že nech je zámer akýkoľvek, jazyk C/C++ umožňuje pochopiť takú tú nejakú technickú prapodstatu. Tá potom pomôže rozumieť rôznym, povedzme “záhadným” problémom aj v iných jazykoch a prostrediach. IT je všeobecne vnímané ako veľmi špecifická oblasť. Aký je tvoj názor? Špecifické je celé inžinierstvo ako také, pretože celý náš moderný svet stojí na ľuďoch, ktorí sa venujú rozvoju svojho odboru. Určite navrhovať mechanizmy, alebo stavebné postupy nie je o nič jednoduchšie. Mne na vývoji softvéru veľmi vyhovuje aj to, že je to nesmierne kreatívne, že každá myšlienka sa dá hneď realizovať bez nejakých nákladov. Na vývoj v iných odvetviach je potrebné mať drahé vybavenie, laboratóriá, pričom v IT stačí mať nadšenie, predpoklady a notebook. Môže byť podľa teba programátorom každý? Určite nie, žiaľ nie. Okrem teda nejakých základných mentálnych predpokladov je tu nutný taký ten prirodzený záujem, čo je skôr dar. Pokiaľ niekoho prirodzene neláka vedieť, ako má byť ten kód/skript správne napísaný, ako a prečo je dobré veci urobiť tak a tak, potom veľmi skoro a veľmi často príde prekážka, ktorá dotyčného odradí. Poďme späť k tebe a teda tvojej práci. Ako si sa k nej vôbec dostal a aká je tvoja pozícia? Teraz pracujem pre jeden slovenský, úspešný a dobre rozbehnutý startup a ja tam robím development, to znamená teda hlavne technickú implementáciu nových nápadov a funkcií. Píšem teda kód a zúčastňujem sa aj dizajnovania novej funkcionality, celkovo všetkého, čo s tým súvisí. Čím všetkým si si musel prejsť, pokiaľ si sa vypracoval na túto pozíciu?Pracoval som najprv dlhé roky pre veľkú korporáciu v súvislosti s vývojom softvéru, no tam som sa nejako nevedel nájsť a motivovať, boli to také „roky spania“, to som však pochopil až neskôr. Potom som si dal voľno a dosť dlhý čas na to, aby som sa začal venovať tomu, čo som pociťoval ako pre mňa stále najzaujímavejšie, niekde to vo mne stále bolo. Využil som kurzy a potom aj personálne kontakty, aby som si za tým išiel a robil som to s nadšením, keďže ma to veľmi bavilo. Keď som v tom už neskôr vedel plniť svoje vlastné predstavy a úlohy, bola to taká trochu šťastná náhoda a jeden môj, teraz už, kamarát, s ktorým spolupracujem. Aj teraz ma napríklad zavolal pracovať na projekte, ktorý rieši on. Potom prišli ďalšie ponuky už cez referencie, tá freelance komunita zase taká veľká na Slovensku nie je a celkom o sebe vieme. Projekt sa dá nájsť aj cez internet na rôznych market place-och. Mám veľmi pozitívne skúsenosti už aj s takým typom spolupráce. Mal si niekedy pocit, že to nezvládneš? Bolo obdobie, kedy si chcel skončiť a robiť niečo úplne iné? Zažil som nejakú takú opustenosť a demotiváciu, keď som predtým pracoval v spomínanej korporátnej firme. Vôbec som nevedel, čo chcem, len som cítil, že môj predchádzajúci záujem o kódovanie a softvér nebola náhoda,  len som sa tam jednoducho nevedel nájsť. Tá skutočná motivácia prišla až potom, keď som tam skončil a vrátil som sa k tomu zo zábavy a keď som to začal pretavovať do práce na projektoch takto na voľnej nohe. Keby si mal tromi slovami opísať to, čo ti tvoja práca dáva, čo by si vyzdvihol? Uplatnenie, slobodu a kreativitu. Cítiš na Slovensku silnú konkurenciu  v tom, čo robíš ? Musíš mať „ostré lakte“?Ako som už spomínal, pracovať sa dá aj cross-kontinenty, dnes je veľa takých pozícií, samozrejme sa počíta s dostatočným jazykovým vybavením. Napriek tomu technológia, v ktorej pracujem ja, je tu veľmi minoritná. To síce znamená aj menej projektov v nej, ale zase aj ešte menej ľudí, ktorí by sa v nej vyznali. Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Určite nechcem ísť cestou najvyššej ceny a najvyšších zárobkov, skôr sa snažím orientovať na čo možno najsilnejší sebarozvoj a hlavne je pre mňa dôležité pracovať slobodne a so schopnými, slobodnými a príjemnými ľuďmi. Pretože mne žiadne peniaze na svete nezaplatia tú stratu, ktorú by som mal uväznený v pevnej pracovnej dobe, na pevnom pracovisku a prípadne ešte s ľuďmi, ktorí povedzme nie sú prínosom pre biznis. Často sa to, hlavne vo väčších a zabehnutých firmách, stáva. Tomáš, ďakujem za rozhovor. Páčil sa ti rozhovor? Venuj mu 👍  Ak máš na Tomáša nejakú otázku, napíš ju dole do komentára 👇  

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách