Späť na blog
Success stories

Byť freelancerom na Slovensku nemusí byť vôbec ťažké

Martina Baumann
17.06.2017
13 minút čítania
Byť freelancerom na Slovensku nemusí byť vôbec ťažké
Freelancer Tomáš Radič dlhé roky pracoval v korporáte, aj keď v podvedomí stále cítil, že to nie je to pravé orechové a lákalo ho programovanie. Až si nakoniec dal pauzu, urobil si kurzy a dnes je pánom svojho času. K práci sa vrátil zo zábavy, pretavil to zároveň do svojich projektov, ktoré robí na voľnej nohe. Pracuje pre úspešný slovenský startup, kde píše kvalitný kód. Porozprával nám aj o tom, ako sa môže niekto stať kóderom. Podľa neho je dôležité, aby človeka programovanie zaujímalo, musí mať chuť sa neustále vŕtať v kóde, dizajnovať riešenie, učiť sa nové veci. 
Tomáš prezradil niečo o projektoch, na ktorých participuje. Pozrime sa na to!
Je to projekt, zatiaľ jedinečný a je zameraný na úplnu správu predaja majetku z konkurzných konaní na Slovensku. Je to prvý web, ktorý umožňuje správcom konkurznej podstaty manažovať predaj a zverejňovať predávaný majetok z konkurzov na webe, čím sa tieto predaje stávajú verejné a transparentné. 
Na tomto projekte pracuje Tomáš takmer rok. Je to startup, ktorý funguje v reštauračnom biznise približne tri roky a hlavné zameranie je optimalizácia a tracking rozvozu objednaných jedál zákazníkom s viacerými zaujímavými funkciami. Napríklad na základe požiadaviek zákazníkov (doručenie jedla na určitú adresu s určitým presným časom) dokážu použiť algoritmus na automatické naplánovanie rozvozov - ktoré balíky, do ktorého auta, kedy vyrazia a aká bude ich trasa. Vyvinuli tiež vlastný pokladničný systém, Tomáš kóduje backendovú serverovú časť v Railsoch a tá komunikuje s Android-based apkou umiestnenou v reštaurácii, ktorú si tiež vyvíjajú sami. 
Krátke predstavenie Tomáša nájdeš aj v tomto videu:

Ahoj Tomáš. Na začiatok nám prezraď, ako si sa vôbec dostal k programovaniu? Čo ťa k tomu viedlo? 

V 18-tich som ozaj nevedel, že na akú školu ísť, čomu sa chcem venovať. Vybral som si tak trochu „random“, ale aspoň technickú školu. Už v 1. ročníku ma začali baviť veci spojené s počítačmi, dokonca sme ich svojpomocne skladali z dielov a začal som sa učiť programovať sám, vtedy vo Visual Basic 6.0. Hneď po úvodnej etape som prešiel na C/C++, pri čom som potom ostal dosť dlho. Neskôr som sa naučil ďalšie jazyky, ale C/C++ ma naučilo trochu „vidieť pod povrch“, je to výborný štart, keď má človek na to čas.

Máš nejaký vzor, ktorý ťa inšpiruje? Osobu, ktorá je pre teba motivátorom? Ak áno, prečo práve on/ona? 

Nemám nejaký konkrétny „idol“. To, čo robím, by som robil aj tak, no musím povedať, že odkedy som začal takto freelancovať na projektoch, stretám sa často s naozaj mimoriadne schopnými ľuďmi, ktorí ma majú čo naučiť a kam ma posunúť. Som za to naozaj veľmi vďačný a keby som ich mal aj menovať, tak sú tam dvaja ľudia, ktorí sú pre mňa zvlášť obdivuhodní aj svojimi úžasnými schopnosťami, ale hlavne takou skromnosťou, cieľavedomosťou a nezávislosťou.

Kde berieš inšpiráciu pre svoju prácu? Máš nejaké tipy, ktoré zaručene fungujú? 

Som presvedčený, že kódovanie sa nedá robiť pre peniaze. V skutočnosti sa tomu môžete venovať naozaj len vtedy, keď človeka baví sa vŕtať v kóde, dizajnovať riešenie, učiť sa nové veci, učiť sa to robiť dobre, samovoľne si o tom čítať, pozerať videá, zlepšovať sa neustále. Myslím si, že sa pri tom nedá vydržať, keď to človeka prirodzene nebaví. 

Všeobecne ľudia vnímajú oblasť informačných technológií ako výhradne mužský svet. Čo si o tom myslíš ty?

Je asi bežnejšie, že hemisféra zodpovedná za analytiku a logiku je bližšia skôr chalanom, ale stretol som v živote ženy, ktoré toto robiť vedeli, jedna z nich aj na veľmi vysokej úrovni. Pokiaľ to aj babu baví, tak sa to vie naučiť a vie to robiť. Myslím si, že každý z nás má nejaké limity, ktoré ak na sebe maká, dokáže ich prekonávať.

V tejto oblasti je potrebné sledovať aktuálne trendy, inovácie. Ako si na tom ty? Stíhaš to všetko popri práci? 

Ja nejako zvlášť nerozlišujem prácu a „popri práci“. V mojom prípade je  práca skôr môj koníček. Viem, klišé ... ale je to tak. Preto sa prirodzene zaujímam o všetko, s čím prídem do styku a som si vedomý mnohých ďalších vecí, ktoré napr. ja už nepokrývam, len ich registrujem. Mám jasno v tom, čo chcem robiť, čo rozvíjať a myslím si, že najdôležitejšie je nájsť sa v niečom, čo človek potom dokáže povedať, že zastrešuje od-do a nech je to nejaká ucelená oblasť.

Čo ťa najviac baví na tvojej práci? Máš nejaký obľúbený task, ktorý robíš najradšej? 

Baví ma navrhovať technické riešenie nejakého problému, byť pri tom, keď treba vymyslieť „mechanizmus“ pre nejaký účel, baví ma potom písať konkrétny kód, mám o tom svoje predstavy, ktoré principiálne uplatňujem. Baví ma učiť sa nové súvisiace veci, venujem sa aj svojmu vlastnému projektu, ktorý mi ide neskutočne pomaly teraz. Baví ma napr. už len taká práca s konzolou – príkazovým riadkom, či už je to Rails prostredie, alebo git, celkovo komunikácia s počítačom ma baví. Tiež ma zaujímajú algoritmické úlohy, cez vianoce som sa napríklad slušne vyhral s codility.com – môžem len  odporúčiť, aj keď je to už trochu pre fanatikov.

Dnes je kvalitných programátorov, kóderov stále málo. Čo by si poradil všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti, ale chceli by nejako začať? 

Každý sa musí v prvom rade rozhodnúť, ktorej oblasti sa chce venovať, pretože nie je možné tu byť odborníkom na všetko, tzn. potom vybrať si súvisiace technológie, jazyky a frameworky a odporúčam youtube, tutoriály, kurzy a hlavne dôležitý je vlastný sample projekt. Nejaký na konkrétny účel, na ktorom sa potom dá aplikovať všetko naučené. No a pokiaľ má niekto čas, ja si vždy myslím, že nech je zámer akýkoľvek, jazyk C/C++ umožňuje pochopiť takú tú nejakú technickú prapodstatu. Tá potom pomôže rozumieť rôznym, povedzme “záhadným” problémom aj v iných jazykoch a prostrediach.

IT je všeobecne vnímané ako veľmi špecifická oblasť. Aký je tvoj názor? 

Špecifické je celé inžinierstvo ako také, pretože celý náš moderný svet stojí na ľuďoch, ktorí sa venujú rozvoju svojho odboru. Určite navrhovať mechanizmy, alebo stavebné postupy nie je o nič jednoduchšie. Mne na vývoji softvéru veľmi vyhovuje aj to, že je to nesmierne kreatívne, že každá myšlienka sa dá hneď realizovať bez nejakých nákladov. Na vývoj v iných odvetviach je potrebné mať drahé vybavenie, laboratóriá, pričom v IT stačí mať nadšenie, predpoklady a notebook.

Môže byť podľa teba programátorom každý? 

Určite nie, žiaľ nie. Okrem teda nejakých základných mentálnych predpokladov je tu nutný taký ten prirodzený záujem, čo je skôr dar. Pokiaľ niekoho prirodzene neláka vedieť, ako má byť ten kód/skript správne napísaný, ako a prečo je dobré veci urobiť tak a tak, potom veľmi skoro a veľmi často príde prekážka, ktorá dotyčného odradí.

Poďme späť k tebe a teda tvojej práci. Ako si sa k nej vôbec dostal a aká je tvoja pozícia? 

Teraz pracujem pre jeden slovenský, úspešný a dobre rozbehnutý startup a ja tam robím development, to znamená teda hlavne technickú implementáciu nových nápadov a funkcií. Píšem teda kód a zúčastňujem sa aj dizajnovania novej funkcionality, celkovo všetkého, čo s tým súvisí.

Čím všetkým si si musel prejsť, pokiaľ si sa vypracoval na túto pozíciu?

Pracoval som najprv dlhé roky pre veľkú korporáciu v súvislosti s vývojom softvéru, no tam som sa nejako nevedel nájsť a motivovať, boli to také „roky spania“, to som však pochopil až neskôr. Potom som si dal voľno a dosť dlhý čas na to, aby som sa začal venovať tomu, čo som pociťoval ako pre mňa stále najzaujímavejšie, niekde to vo mne stále bolo. Využil som kurzy a potom aj personálne kontakty, aby som si za tým išiel a robil som to s nadšením, keďže ma to veľmi bavilo. Keď som v tom už neskôr vedel plniť svoje vlastné predstavy a úlohy, bola to taká trochu šťastná náhoda a jeden môj, teraz už, kamarát, s ktorým spolupracujem. Aj teraz ma napríklad zavolal pracovať na projekte, ktorý rieši on. Potom prišli ďalšie ponuky už cez referencie, tá freelance komunita zase taká veľká na Slovensku nie je a celkom o sebe vieme. Projekt sa dá nájsť aj cez internet na rôznych market place-och. Mám veľmi pozitívne skúsenosti už aj s takým typom spolupráce.

Mal si niekedy pocit, že to nezvládneš? Bolo obdobie, kedy si chcel skončiť a robiť niečo úplne iné? 

Zažil som nejakú takú opustenosť a demotiváciu, keď som predtým pracoval v spomínanej korporátnej firme. Vôbec som nevedel, čo chcem, len som cítil, že môj predchádzajúci záujem o kódovanie a softvér nebola náhoda,  len som sa tam jednoducho nevedel nájsť. Tá skutočná motivácia prišla až potom, keď som tam skončil a vrátil som sa k tomu zo zábavy a keď som to začal pretavovať do práce na projektoch takto na voľnej nohe.

Keby si mal tromi slovami opísať to, čo ti tvoja práca dáva, čo by si vyzdvihol? 

Uplatnenie, slobodu a kreativitu.

Cítiš na Slovensku silnú konkurenciu  v tom, čo robíš ? Musíš mať „ostré lakte“?

Ako som už spomínal, pracovať sa dá aj cross-kontinenty, dnes je veľa takých pozícií, samozrejme sa počíta s dostatočným jazykovým vybavením. Napriek tomu technológia, v ktorej pracujem ja, je tu veľmi minoritná. To síce znamená aj menej projektov v nej, ale zase aj ešte menej ľudí, ktorí by sa v nej vyznali.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? 

Určite nechcem ísť cestou najvyššej ceny a najvyšších zárobkov, skôr sa snažím orientovať na čo možno najsilnejší sebarozvoj a hlavne je pre mňa dôležité pracovať slobodne a so schopnými, slobodnými a príjemnými ľuďmi. Pretože mne žiadne peniaze na svete nezaplatia tú stratu, ktorú by som mal uväznený v pevnej pracovnej dobe, na pevnom pracovisku a prípadne ešte s ľuďmi, ktorí povedzme nie sú prínosom pre biznis. Často sa to, hlavne vo väčších a zabehnutých firmách, stáva.
Tomáš, ďakujem za rozhovor. Páčil sa ti rozhovor? Venuj mu 👍  Ak máš na Tomáša nejakú otázku, napíš ju dole do komentára 👇  
Martina Baumann

Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem. 


Mohlo by ťa zaujímať

JavaScript developer Adam odporúča študovať online
Success stories
20.04.2017
Martina Baumann

JavaScript developer Adam odporúča študovať online

Stretli sme sa na našom prvom meetupe. Adam Ilčišák síce nie je veľký fanúšik networkingových akcií, ale pokecať s nami si prišiel rád. A my sme sa s ním porozprávali, vymenili si skúsenosti a niečo z toho teraz prinášame aj vám. Čítajte v nasledujúcich riadkoch. Na začiatok začnime tvojou prácou. Čo presne robíš, aká je tvoja pozícia?   Som junior JavaScript developer v spoločnosti Accenture. Som tam ešte len tri mesiace, čiže zatiaľ som toho veľa nestihol, ale som na internom projekte, kde vyvíjame aplikáciu vo frameworku Angular 2. A ako si k tomuto vôbec dostal? Čo ťa k tomu viedlo?  Tak, vyštudoval som politológiu. Vždy som mal ale v hlave nejaké svoje business projekty a vždy k tomu bolo treba nejakú appku alebo aspoň web. Tak som sa zháňal po nejakých programátoroch, ale zistil som, že také služby sú dosť drahé. Povedal som si teda, že sa naučím spraviť si web sám. A tak som popri inej práci intenzívne študoval a kódil. Nevytvoril som síce ešte nič, čo by bolo reálne použité, ale chytilo ma to tak, že som si povedal, že kým sa mi nepodarí rozbehnúť niečo svoje, tak toto chcem robiť. Máš nejaký vzor, ktorý ťa inšpiruje? Osobu, ktorá je pre teba motivátorom?  Nemám konkrétnu osobu, ktorá by má inšpirovala, ale mám rád príbehy úspešných ľudí. Myslím, že z každého si môže človek niečo vziať. Kde berieš inšpiráciu pre svoju prácu? Máš nejaké tipy, ktoré zaručene fungujú?  V korporácií tej motivácie zas toľko nepotrebujem. Kódim, čo mi povedia že mám nakódiť :) V tejto oblasti je potrebné sledovať aktuálne trendy, inovácie. Ako si na tom ty? Stíhaš to všetko popri práci?  Ani neviem, či sa to všetko dá reálne stíhať. Som veľmi rád, že dnes sa už programovaniu venujem na full-time a je určite ľahšie sledovať trendy, pretože s tým robím na dennej báze. Popri bývalej práci som to ale vôbec nestíhal a aj teraz mám pocit, že sa to všetko mení veľmi rýchlo. Mám taký hrubý prehľad, ale detailne sa zameriavam iba na to, s čím aktuálne robím - momentálne teda na frontend a Angular. Čo ťa najviac baví na tvojej práci? Máš nejaký obľúbený task, ktorý robíš najradšej?  Najviac sa mi páči, že sa učím veľa praktických veci, ktoré sa dajú reálne použiť aj na vlastné projekty. Zároveň ma práca ako taká veľmi baví, pretože jej výsledkom je reálny produkt. Dnes je obrovský dopyt po programátoroch. Čo by si poradil všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti, ale chceli by nejako začať?  Poradil by som, aby sa vykašľali na knihy. Ja knihy milujem a je to taký starý zvyk, či model, že keď sa chce človek niečo naučiť, tak potrebuje mať knihy a v nich niečo študovať. Pri programovaní to však podľa mňa neplatí. Ja som začal s knižkou a trápil som sa s notepadom a prepisovaním kódu. Knižka bola stará dva roky, ale pri programovaní sa za dva roky zmení dosť veľa vecí. Online je obrovská komunita ľudí, ktorí radi pomôžu, online nájde človek vždy najnovšie informácie a diskusie k rôznym problémom, tiež množstvo študijných materiálov a videí. IT je všeobecne vnímané ako veľmi špecifická oblasť. Aký je tvoj názor?  Nemyslím si, že je to zase tak špecifická oblasť - v súčasnosti si skôr myslím, že je to už niečo úplne bežné. Mal si niekedy pocit, že to nezvládneš? Bolo obdobie, kedy si chcel skončiť a robiť niečo úplne iné?  Zatiaľ nie. Občas mám pocit, že sa toho musím ešte strašne veľa naučiť a že je predo mnou dlhá cesta, kým budem patriť medzi špičku, ale som pripravený na sebe makať.    Cítiš na Slovensku silnú konkurenciu v tom, čo robíš konkrétne ty? Musíš mať „ostré lakte“?  Zatiaľ nemôžem povedať, že by som cítil silnú konkurenciu. Som začiatočník a s veľmi obmedzenými schopnosťami a vedomosťami som si našiel prácu v tomto odvetví. Takže skôr by som povedal, že cítim dopyt po pracovnej sile.  Aké sú tvoje plány do budúcnosti?  To je tajné.[Image] Vďaka za rozhovor Adam. Páčil sa ti rozhovor? Venuj mu 👍  Ak máš na Adama nejakú otázku, napíš ju dole do komentára 👇  
Success story: Juraj je úspešným programátorom na voľnej nohe
Success stories
08.03.2017
Skillmea

Success story: Juraj je úspešným programátorom na voľnej nohe

Juraj Szelepcsényi študoval Telekomunikácie na Technickej univerzite v Košiciach. Ako väčšina študentov, tak aj on nevedel, čo bude po škole robiť. Začal sa venovať sieťam, čo ho však nebavilo, a tak začal hľadať nový smer. Mal to šťastie, že sa mu to nakoniec podarilo a dnes je z neho úspešný programátor. Jeho vášňou sa stalo programovanie web stránok. Ako sám hovorí, v tomto smere sa našiel, rád sa v ňom ďalej vzdeláva a čo je najdôležitejšie – práca sa pre neho stala skutočnou zábavou. Dôkazom toho je aj to, že pracuje ako freelancer a má stále zákazky. Juraj sa venuje najmä front-endu, ale dokáže urobiť veci v back-ende. Za back-end developera sa však nepovažuje. Momentálne najviac programujem témy na CMR Drupal7/8 a e-shop CMS Prestashop. Programuje v HTML, SASS, jQuery a PHP – smarty/twig. Samozrejme si nájde čas aj na zábavu, rád si zahrá squash, s bratom občas idú na bicykle a s partiou si zas zahrá florbal.[Image] A čím všetkým sa Juraj môže pochváliť? Tu je výber z jeho doterajších prác: http://stimbi.sk/ http://uhorskaves.sk/ http://emi.sk/ http://www.jaslelobelka.sk/ http://www.gasgroup.sk/ http://www.villaflora.sk/ http://www.jasnavj.sk/ http://www.protour.sk/ Čo bolo prvým impulzom, aby si sa naučil robiť web stránky, programovať a začal tak svoju kariéru v tech odvetví? Bol to dopyt po programátoroch. Zároveň je to relatívne jednoduchá práca, dobre ohodnotená a dá sa robiť kdekoľvek. Po dlhšom čase, keď už človek toho vie viac a nemusí lúskať toľko problémov ako na začiatku, je to aj veľmi zábavná a zaujímavá práca. Prečo si sa rozhodol pre kurz Webrebel? Čo ťa presvedčilo? Webrebela som si vybral práve kvôli Yablkovi. Vnímal som ho vo svete webov a chcel som vedieť, ako pracuje už skúsený programátor. Mal som už nejaké základy, ale nikdy mi nik neskontroloval kód ktorý šiel do produkcie. Preto som chcel, aby mi napísal pri zadaniach, čo som urobil dobre prípadne čo zle, lebo iba tak sa vieme učiť. Začiatky bývajú ťažké, človek veľa veciam nemusí rozumieť. Čo bolo pre teba najťažšie? Asi vydržať to, že veľa neviem a musím neustále googliť základné veci, ktoré zaberali veľa času. Momentálne si na voľnej nohe a darí sa ti, dokážeš sa tým uživiť. Povedz nám niečo o tom, ako sa tvoja kariéra vyvíjala od momentu, kedy si sa začal učiť programovať a ako si vôbec tam, kde si? Nezamestnal som sa na plný úväzok, ale dohodol som sa na externej spolupráci. Chcel som ostať žiť na Liptove. Takže riešim front end. Moju prácu najprv kontroloval senior a teraz som už zabehnutý člen tímu. Čo je podľa teba najväčšou výhodou práce v IT odvetví? Vzdelávanie, pohodová nenáročná práca, môžem cestovať a zároveň pracovať a v neposlednom rade finančné ohodnotenie. Čo pre teba znamenal kurz Webrebel, ako ti pomohol v získaní novej práce? Dostal som istotu, prehľad o aktuálnych technológiách a postupoch. Pokiaľ človek nepracuje vo väčších prípadne kvalitnejších firmách, nedostane tento pohľad na programovanie. Máš nejakú radu, ktorú by si chcel zdieľať so študentmi, ktorí len začínajú s tvorbou web stránok a programovaním alebo so svojím vzdelávaním v IT oblasti? Vzdelávať sa a byť trpezlivý. Pokiaľ je človek trpezlivý a problémy rieši a neodflákne ich, nemusí sa báť, že prácu nenájde. Pokiaľ más na Juraja nejaké otázky, napíš ich do komentára. Ak sa tiež chceš začať venovať programovaniu, klikni na https://skillmea.sk a vyber si kurz, ktorý ťa nakopne.
Success story: Stredoškolák, ktorý už pracuje v úspešnej reklamke
Success stories
05.02.2017
Martina Baumann

Success story: Stredoškolák, ktorý už pracuje v úspešnej reklamke

Síce je Attila Mucska ešte len stredoškolák, má už za sebou úspešný štart kariéry. Ati, ako ho známi prezývajú, je študentom 4. ročníka na Strednej odbornej škole polygrafickej v Bratislave. Zároveň pracuje ako externista v reklamnej agentúre TRIAD Advertising ako junior web developer. Na stredoškoláka vôbec nie zlé... Ati je tiež vášnivý futbalista a rád sa zabáva. Programovaniu v programovacom jazyku PHP sa venuje už od 12 rokov. Čím sa môže Ati pochváliť? Je toho skutočne dosť. Toto sú jeho projekty: http://tennischampion.cz/ - frontend,backend http://mirabella.sk/ - navrh webdizajnu, front-end, back-end http://revital-gaming.eu/ - navrh webdizajnu, front-end, back-end http://valson.sk/ - font-end, back-end Čo bolo prvým impulzom, aby si sa naučil robiť webstránky, programovať a začať tak svoju kariéru v tech odvetví? Prvým mojim impulzom bolo asi to, keď som hrával na základnej škole s kamarátmi počítačové hry a mali sme rôzne klany. Povedali sme si, že by bolo dobré vytvoriť webstránku pre náš tím. Začal som vyhľadávať technológie a možnosti, ako urobiť webovú stránku. Samozrejme najprv to boli weby vytvorené prostredníctvom webov ako sú e-stránky. Chcel som tie stránky časom modifikovať až do takej miery, že som zistil, že tieto online web creatory mi nepostačia. Začal som objavovať nové technológie, ako by sa tie stránky mohli urobiť krajšie, lepšie a aby boli viac funkčné. Prečo si si zvolil kurz Webrebel? Kurz Webrebel som si zvolil, lebo ma zaujala obsahová časť kurzu resp. seriály v kurze a hlavne ako podáva informácie. Tým myslím to, že medzi plnými kýblami informácii, ktoré vlieva do hláv, sa ujde miesto aj pre nejaký vtipný obrázok alebo komentár. [Image] Attila na programátorskej súťaži Zenit Čo bolo pre teba v začiatkoch učenia sa programovať najťažšie? Najťažšie asi pre mňa bolo v dvanástich, keď som sa začal venovať programovaciemu jazyku PHP, pochopiť princípy, prečo to tak je a kvôli čomu. Nevedel som si dostatočne predstaviť, ako využijem jednotlivé kódy v praxi, keďže som sa začal učiť z písaných seriálov, kde boli len vysvetlené. Začal som vyhľadávať reálne príklady, kde boli využité dané kódy a postupom času som si uvedomoval, kde a prečo to využiť a čo s tým spravím. Keď sa mám zamerať na nedávnu minulosť, tak to bola určite metodika OOP (Objektovo-orientované programovanie). Zamestnal si sa vo firme TRIAD Advertising ako Junior Webdeveloper. Povedz nám niečo o tom, ako sa tvoja kariéra vyvíjala od momentu, kedy si sa začal učiť programovať a ako si získal prácu v TRIAD-e? Keď som začal chápať princípom PHP, dostal som sa k CZ/SK fóru redakčného systému (ďalej RS) PHP Fusion. Snažil som sa vytvárať témy na tento RS pre ľudí, ktorí písali na fórum, že potrebujú web. Touto formou som sa chcel zdokonaliť. Po čase som si povedal, že prečo by som sa nemohol pokúsiť spraviť si vlastný RS. Medzi tým ma ale oslovila IT firma, ktorá sídli blízko môjho domu, že či by som sa nechcel priučit, získať skúsenosti a vypomáhať s webovými projektmi cez letné prázdniny. Ako 13-ročný zapálený pre tvorbu webov, som mal neskutočnú radosť a s radosťou som to prijal. Po 2 mesačnej stáži vo firme ma chytila druhá vlna a z programovania som prešiel na grafiku. Táto "vlna" hrala hlavnú rolu aj pri výbere strednej školy. [Image] Screenshot z redakčného systému Venoval som sa jej, chodil na súťaže zo školy, tvoril som pre zaujímavé udalosti ako Mladý tvorca. No nenapĺňalo ma to až do takej mieri ako programovanie. Dovtedy som programoval procedurálne a mnohí programátori sa mi smiali, že som zastaralý a je v tom chaos, čo bola pravda, ale bola to ďalšia demotivácia pre mňa vtedy a dôvod prečo začať s grafikou. Objavil som kurz Webrebel OOP a LARAVEL a bola to pre mňa veľká príležitosť vrátiť sa k programovaniu a byť "up-to-date". Vytvoril som so spolužiakom malé štúdio, kde sme ponúkali grafické a programátorské služby. Bral som to tiež ako zdokonaľovanie sa vo frameworku Laravel a vytvoriť si RS na báze spomínaného frameworku. K práci v TRIAD-e som sa dostal cez tvorcu kurzu Webrebel Romana Hrašku, ktorý dal ponuku do FB skupiny, že TRIAD hľadá na výpomoc človeka, ktorý vie robiť v Laraveli. Neváhal som a napísal som im o sebe a poslal pár mojich prác, následne ma pozvali na pohovor a prijali ma, za čo im ďakujem. Pracujem a zdokonaľujem sa u nich zatiaľ externe - kvôli strednej škole, ktorú už tento rok dokončujem. Čo je podľa teba najväčšou výhodou práce v IT odvetví? Každý človek si povie, že ohodnotenie práce. Áno, je to pravda, ale človeku, ktorého baví to, čo robí a robí to, čo ho napĺňa, tak to nevníma ako výhodu. Z hľadiska mojej oblasti IT si myslím, že najväčšou výhodou je možnosť podieľať sa na vývoji zaujímavých a originálnych projektov, či už webových alebo iných. Stretnúť rovnako zapálených ľudí v danej oblasti ako je daný človek a hľadať čo najlepšie možné aj nemožné riešenia pre daný projekt. Čo pre teba znamenal kurz Webrebel, ako ti pomohol v získaní novej práce? Kurz Webrebela presnejšie LARAVEL/OOP mi dal neskutočne veľa a otvoril mi oči, že čo všetko je možné a ako "ľahko". Otvoril mi bránu nových možností ako spraviť web funkčnejší, mohutnejší, plný vychytávok, kód prehľadnejší a čitateľnejší. Ukázal mi, že veci, ktoré som napísal 200 riadkami kódu, sa dajú napísať aj 10 riadkami a ušetrím tým mnoho času. Aj vďaka nemu som sa dostal do celoslovenského kola v súťaži Zenit - programovanie webov a aj vďaka nemu som si našiel prácu v známej reklamnej agentúre. Máš nejakú radu, ktorú by si chcel zdieľať so študentmi, ktorí len začínajú s tvorbou webstránok a programovaním alebo so svojím vzdelávaním v IT oblasti? Nerád dávam rady, keďže som len tiež študent, ktorý v podstate ešte nič nedokázal a ktorý sa snaží napredovať a naberať skúsenosti deň za dňom. Moja "rada", ktorou sa sám riadim, je určite to, aby robili najmä to, čo ich baví a neprestávali sa zdokonaľovať, učiť sa nové veci a hlavne veriť v samých seba. Aby si si mohol každý deň povedať, že som sa naučil niečo nové. Zamerajte sa na seba a nenechajte sa odradiť nikým iným, aj keď to možno nerobíte najsprávnejšie. Sami časom zistíte, že sa to dá aj inak a možno lepšie. Všetko má svoj čas. Každým dňom, týždňom sú vo svete nové trendy a to hlavne v IT oblasti. Sledujte ich a prispôsobujte svoje vedomosti. Niekedy je toto všetko ťažké, ale myslím si, že je to cesta k všeobecnému úspechu a spokojnému životu. Vždy majte na ume - koľko toho neviete a to vás bude posúvať ďalej. Ak máš na Attilu nejké otázky, napíš ich do komentárov. Chceš tiež nakopnúť svoju kariéru v IT, ale nevieš kde začať? Vyskúšaj naše online kurzy, pomocou ktorých sa naučíš robiť webstránky a programovať.

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách