Kurzom iOS Developer vás bude sprevádzať Štefan Ľupták, ktorý sa iOS platforme venuje profesionálne už niekoľko rokov. Má skúsenosti s viacerými programovacími jazykmi, dáva si záležať na čistom objektovom návrhu a preferuje písanie kódu pred klikaním.
Aké boli tvoje začiatky s programovaním a ako si začínal?
Prišlo to tak nejak prirodzene. Môj otec je programátor a ja som popri hraní hier začal byť zvedavý, že čo to vlastne v práci robí a ako to celé funguje. Mal som doma výborné podmienky, vo forme odbornej literatúry, konzultácii a podobne. Zo začiatku, keď som mal cca 12 rokov, som lúskal príklady z knihy o Delphi. To sa mi veľmi páčilo a dodnes, keď si na to spomeniem, považujem Delphi (vtedy verzia 5) za veľmi vydarený nástroj. Následne s nástupom Internetu som ale zatúžil prezentovať sa online a vytvoriť niečo, čo bude môcť vidieť každý. Najprv to bol MS FrontPage, potom statické HTML a postupne aj JavaScript a PHP. Proste taký štandardný scenár. Dostal som sa aj k tvorbe komerčných webových projektov pre lokálne firmy, čo v praxi znamenalo nejaké jednoduché evidencie za pár tisíc korún, ale vo veku 14-15 rokov to bol pre mňa spôsob, ako si relatívne jednoducho a slušne privyrobiť tým, čo ma bavilo. Postupne som ale začal narážať na limity neobjektového PHP a začal objavovať objektové programovanie a iné webové frameworky. V tej dobe sa dvíhala módna vlna Ruby On Rails, na ktorú som naskočil a môj presun do Prahy to len znásobil.
Ako si sa dostal k tvorbe mobilných aplikácií pre iOS?
Už počas gymnázia som presedlal z Windowsu na Linux, čo bol výborný krok a veľa som sa vďaka tomu naučil. Linux ale pre mňa bol dosť ťažkopádny a krehký. S každým updatom nové problémy. V kombinácii s tým, že všetci správni Rails programátori používali Mac, som sa rozhodol, že si ho musím kúpiť aj ja. :-) Tým sa odštartovali moje sympatie k značke Apple. Neskôr v Prahe sme si s jedným kamarátom povedali, že by sme mohli skúsiť naprogramovať nejakú iOS aplikáciu a následne ju predávať. Komerčný úspech z toho nebol, ale mňa skúsenosti, ktoré som počas tohto obdobia získal presvedčili, že toto je cesta, ktorou sa chcem uberať. Keď si na to spätne spomeniem, tak to bolo pre mňa niečo ako odísť z dedinskej autodielne a začať pracovať vo vývojovom centre prémiovej automobilky.
Budeš učiť iOS Developer kurz, čo máš najradšej na platforme iOS a prečo si sa pre ňu rozhodol?
Na platforme iOS mám rád veľa vecí, no najradšej asi to, že má jasnú víziu a pevne dané pravidlá. Tie nevyhovujú každému, ale to je jedine dobre. Vyhovieť každému sa dá jedine s kompromismi a tie majú dopad na kvalitu a tá je to, čo tvorí užívateľský zážitok a nie tabuľkové parametre typu MHz a podobne.
Môžeš nám povedať niečo bližšie o obsahu kurzu? Aké kľúčové znalosti si študenti odnesú?
Chcel by som, aby boli absolventi kurzu po jeho skončení schopní uvažovať v rámci možností, ktoré ponúka jazyk, vývojové prostredie a platforma. Aby si dokázali poradiť aj so zložitejšími výzvami, ktoré im prax prinesie. Nie tým, že budú naspamäť ovládať zoznam dostupných tried a metód, ale schopnosťou analyticky pristúpiť k problému, nájsť dostupné riešenia, učiť sa na vlastných chybách a nebáť sa experimentovať.
Aká je tvoja rada pre každého, kto sa snaží naučiť programovať?
Je to ako so všetkým - hlavne začať. Poznám dosť ľudí, ktorí tvrdia, že by chceli vedieť programovať, ale len minimum z nich pre to reálne niečo urobilo. Tí, ktorí už začali a majú pocit, že to nejde tak, ako by si predstavovali, hlavne nehádžte flintu do žita. Dôležité je venovať sa tomu pravidelne. Kľudne aj chvíľu denne, ale udržiavať sa vo "flow". Tak isto je nevyhnutné samotné programovanie. Čítanie učebníc programovania je fajn, ale až praxou to dostane človek do krvi. A nebáť sa spýtať. Myslím si, že každý kvalitný programátor rád poradí a podelí sa o svoje vedomosti a skúsenosti.