Späť na blog
Rozhovory

Matej Mihalik - lektor kurzu Web Designer

Skillmea
10.10.2016
13 minút čítania
Matej Mihalik - lektor kurzu Web Designer
Matej študoval na FIITke a dnes zarezáva ako front-end developer. V odbore pracoval na profesionálnych klientských web stránkach (napr. pre realitné kancelárie), na interných CRM systémoch pre manažment zákazníckych vzťahov ako aj na webových aplikáciách pre správu kalendárov/udalostí/pripomienok, či kontaktov. V súkromí je veľkým fanúšikom video hier, no nepohrdne ani stolnými hrami, dobrým seriálom, či zaujímavou fatasy/sci-fi knihou.
Aké boli tvoje začiatky s programovaním, front-endom, čo bolo najťažšie?
Nuž, študoval som na FIIT (Fakulta informatiky a informačných technológií), takže základy programovania som získal tam, prípadne môžme brať do úvahy ešte predmet "Informatika" z gymnázia, kde sme programovali rôzne zaujímavé programy ako "Lenivý Jim" v dnes už takmer zabudnutom jazyku (Turbo) Pascal.
K front-endu som sa dostal na vysokej škole, počas predmetu "Databázové systémy", kde sa ako hlavný vyučovací nástroj pre databázy použival program MS Access. Keď prišiel čas vypracovať finálne zadanie z predmetu, viacerí študenti, vrátane mňa, si povedali, že nemá zmysel investovať čas a námahu do učenia sa takmer neznámeho a v podstate nepoužívaného nástroja, akým je MS Access a povedali sme si, že to radšej vypracujeme v niečom, čo sa používa v reálnom svete a čoho znalosti sa nám môžu zísť aj do budúcnosti. Tak som sa dopracoval k databáze MySQL. Výsledky z nej však bolo treba aj v niečom odprezentovať a tak som sa rozhodol, že si pre tieto účely vytvorím svoju prvú web stránku. O web developmente som však toho veľa nevedel, tak som si otvoril www.w3schools.com a začal sa učiť. Prešiel som si HTML, CSS a aj nejaké to PHP. Zabralo to síce väčšinu môjho voľného času v tej dobe, ale výsledok a získané znalosti rozhodne stáli za to.
Prvý väčší test mojich web development znalostí potom prišiel počas práce na bakalárke, kde sme spolu s kolegom pracovali na systéme pre vypĺňanie a vyhodnocovanie online dotazníkov. Tam som už do svojho repertoáru musel zaradiť aj JavaScript. Po ukončení bakalárky som si uvedomil, že web development ma naozaj baví a tak som už pri ňom zostal.
Najťažšie na programovaní, aspoň pre mňa, bola jednoznačne teória. Nie až tak jej obsah, ten je jednoduché sa nabifliť ak treba, ale jej význam. Praktický úvod do programovania bol na škole relatívne krátky a stručný, potom sa to už všetko točilo okolo teórie. Problémom podľa mňa je, že kým človek nenazbiera dostatok skúseností s programovaním, tažko sa mu chápu najrôznejšie teoretické nuansy a nevie si predstaviť ich praktický prínos a teda ani ich význam. V mojom prípade som veľkú časť teórie ocenil až s významným oneskorením, keď som na daný problém sám narazil v praxi a spätne si spomenul na to, čo do nás tlačili v škole.
Pridaná výzva pri front-ende je potom to, že sa jedná o naozaj širokú oblasť. Ak aj obídeme to veľké množstvo technológií, ktoré sa front-endistom v poslednej dobe ponúkajú, len samotné HTML obsahuje obrovské množstvo elementov a CSS umožňuje modifikovať široké portfólio vlastností týchto elementov. Kombinácií je noazaj strašne veľa a najmä zo začiatku nie je jednoduché povedať, ktorá možnosť je v danom prípade najlepšia, nehovoriac o čase potrebnom na oboznámenie sa so všetkými možnosťami. Situácia je podobná aj pri JavaScripte, napr. veľmi obľúbená knižnica jQuery ponúka obrovské množstvo nových a zaujímavých funkcií, takže to chce opäť najmä čas a trpezlivosť.
Aké technológie sú tvoje najobľúbenejšie a prečo?
Hm, to je zložitá otázka. Profesionálne sa venujem front-endu a to jednoducho preto, lebo ma baví. Páči sa mi na tom, že vsetky tri základné technológie (HTML/CSS/JavaScript) sú relatívne nové a stále sa vývíjajú a menia. To isté platí aj pre internetové prehliadače. Navyše v posledných rokoch, keď sa globálne zvyšuje výkon počítačov, telefónov a iných našich obľúbených zariadení a zlepšuje sa aj kvalita internetového pripojenia. Ľudia si začínajú uvedomovať, že internet už nie je iba o obyčajných webstránkach, ale aj o plne funkčných robustných online aplikáciách. To má za následok prísun mnohých knižníc, pluginov, frameworkov atď. Čiže je to veľmi dynamická oblasť vývoja a človek sa rozhodne nenudí :)
Vo všeobecnosti by som ale povedal, že viac než nejakú konkrétnu technológiu mám rád učenie sa nových technológií. Zisťiť čo umožňujú a ako fungujú, porovnávať s inými existujúcimi technológiami, ktoré už poznám. To ma baví na IT ako takom najviac.
Na ktorom projekte, ktorý ťa naozaj bavil, si pracoval v poslednej dobe?
Pred nejakým časom som pracoval na open source projekte "InfCloud", čo je CalDav/CardDav client, slúžiaci na manažment kalendárov, udalostí, pripomienok a kontaktov. Jednalo sa o dosť rozsiahly projekt, ktorý mi pomohol pochopiť JavaScript tak ako žiaden iný projekt predtým.
Mojím obľúbencom je ale moj vlastný mini-projektík "GW2 Monster Hunter". Jedná sa o aplikáciu do game overlay systému "Overwolf", ktorá pomáha hráčom hry "Guild Wars 2" sledovať kedy a kde sa objavia rôzni bossovia a zaznamenávať si, ktorých už v daný deň porazili a ktorí ich ešte len čakajú.
GW2 Monster Hnuter - screenshot
Akú radu by si dal začiatočníkom, ktorí začínajú s tvorbou webstránok alebo programovaním?
Ako som už spomínal, chce to najmä čas a trpezlivosť. HTML a CSS nie su náročné (koniec koncov, nie sú to programovacie jazyky), ale napriek tomu sú dosť rozsiahle. Najdôležitejšia rada podľa mňa ale je: "Google, google, google". Či už si s nejakým problémom neviete rady alebo ste len príliš leniví vymyslieť naň riešenie, je veľká šanca, že eventuálne vygooglite niečo, čo vás nakopne správnym smerom. Obzvášť pre programátorov začiatočníkov, ktorí sa v danej oblasti ešte možno úplne dokonale neorientujú, ide o neoceniteľnú pomôcku.
Aký je tvoj obľúbený nástroj pre webdevelopment?
Povedal by som, že mám dva nástroje, bez ktorých si web development neviem predstaviť.
Pre programovanie ako také nedám dopustiť na Sublime Text (3). Dlho som si nevedel nájsť editor/IDE, s ktorým by som bol spokojný, ale odkedy som vyskúšal Sublime Text, už som ďalej nehĽadal. Jednoduchý, no silný a rozšíriteľný editor so zameraním na klávesové skratky, akému nie páru. A áno, viem že tu je aj vi/vim, ale asi nie som dostatočne hardcore na to, aby som v ňom našiel zaľúbenie :)
Pre web development jednoznačne dev tools / web inspector. To množstvo užitočných informácií, ku ktorým vám dávajú prístup, plus neoceniteľná pomoc pri debugovaní či prototypovaní sú jednoducho na nezaplatenie.
Čo si myslíš, že bude ďalšia veľká zmena vo webdevelopmente v budúcnosti?
Ťažko povedať, ja osobne to na veľké zmeny, aspoň v blízkej budúcnosti, nevidím. HTML/CSS/JavaScript tu sú už dlhé roky a stále sa vývíjajú, reagujú na aktuálnu situáciu vo svete web developmentu, takže ich náhrada nie je nutná. Pred nejakým časom sa však o to pokúsil Google, so svojim projektom Dart, ktorý mal ponúknuť alternatívu k JavaScriptu. Keďže však o ňom málokto vôbec vie, nie to ešte rozpráva, či ho reálne používa, je asi jasné, ako táto snaha dopadla.
Inovácie v oblasti front-endu sa momentálne točia najmä okolo nových knižníc, frameworkov a podobne, takže ak nejaká veľká zmena príde, očakával by som ju v prvom rade tam.
Teoreticky je možné, že niekto príde s nástrojom na tvorbu webstránok pre laikov, ktorý bude tak pokročilý a dobrý, že tradičných web developerov už nebude treba. Čítal som napríklad o jednom nástroji, ktorý generuje web stránky sám a len na základe poskytnutých informácií sa rozhodne, ako by bolo najlepšie dané dáta odprezentovať a vytvorí k tomu aj kompletnú web stránku. Nemyslím si ale, že sa treba báť, už z podstaty takýchto nástrojov vyplýva, že môžu poskytnút iba odmedzenú množinu toho, čo vie vytvoriť reálny programátor. Navyše, automaticky generovaný kód je väčšinou strašne škaredý a neefektívný, aspoň v porovnaní s tým, čo by dokázal vytvoriť skúsený programátor.
Ukážka práce Mateja
Budeš učiť kurz Web Designer, čo máš najradšej na tvorbe webstránok?
Tvorbu webstránok vnímam ako istý druh puzzle, alebo skladačku. Je to tak trochu ako skladať LEGO, akurát že nemáte k dispozicií návod :) Dostanete zadanie, teda nejaký design document od klienta, prípadne screenshot toho, ako má stránka vyzerať. K dispozícií máte rôzne druhy kociek (HTML elementy), ktoré môžete (takmer) ľubovoľne spájať dokopy. Navyše môžete používať CSS, ktoré vám umožní kocky rôzne otáčat, prefarbovať, zmenšovať/zväčšovať atď. Takže je na vás, ako k výsledku dospejete, podstatné je zreprodukovať zadanie. Vnímam to najmä ako hru.
Môžeš nám povedať niečo bližšie o obsahu kurzu? Aké kľúčové znalosti si študenti odnesú?
Kurz je rozdelený na tri časti, každá bude venovaná jednej z troch kľúčových technológií front-endu: HTML, CSS a JavaScript. HTML a CSS sa budeme venovať dosť podrobne, naučíme sa ako spolu tieto dve technológie spolupracujú, implementujeme často používané návrhové vzory, povieme si rôzne tipy a triky. Študenti by si vďaka tomu mali vedieť vytvoriť vlastnú web stránku, úplne podĽa svojich predstáv. Pozrieme sa aj na JavaScript a primárne na jednu z jeho najobľúbenejsích knižníc jQuery, zameriame sa na jej schopnosti manipulácie s DOM stromom. Študenti by vďaka tomu mali vedieť, takpovediac, vdýchnuť život svojim web stránkam, pomocou animácií a interaktívnych elemetov.
Ak máš na Mateja otázku, napíš ju do komentára.
Matejov kurz 12-týždňový kurz Web Designer v Bratislave začína 28.03.2017, takže ak sa chceš naučiť robiť moderné responzívne weby, prihlasuj sa ešte dnes 😉

Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by ťa zaujímať

Lukáš Frantál - nový lektor kurzu Web Designer v Košiciach
Rozhovory
26.09.2016
Skillmea

Lukáš Frantál - nový lektor kurzu Web Designer v Košiciach

Lukáša vždy bavilo programovanie, preto vyštudoval informatiku na FEI a momentálne pracuje pre californský start-up Groupsolver ako front-end developer. Zaujíma sa o dizajn a tvorbu web stránok, pričom obľubuje jednoduché a čisté riešenia. Vo voľnom čase sa najradšej venuje športu. Behá, korčuľuje a rád si zahrá squash alebo futbal. Na kurze Web Designer ťa naučí ako robiť moderné a responzívne webstránky. Aké boli tvoje začiatky s programovaním, front-endom, čo bolo najťažšie?  Najťažšie bolo, keď som sa učil nové veci a musel som sa odtrhnúť od počítača, aj keď som mal niečo rozpracované. Aké technológie sú tvoje najobľúbenejšie a prečo?  Nepreferujem žiadny JS framework. V našej robote treba byť flexibilný a stále sa učiť nové veci. Aktuálne sa venujem vývoju produktu v React.js s reduxom, kde je všetko zbalené a minifikované vo webpacku. Na ktorom projekte, ktorý ťa naozaj bavil, si pracoval v poslednej dobe?  V minulosti som pracoval pre Astound Commerce firmu, ktorá robí webstránky pre rôzne komerčné značky svetového formátu. Najviac ma však baví moja súčasná práca v Californskom start-upe. V ňom vyvíjame náš produkt, niečo celkom nové, čo tu doteraz nebolo! Celý produkt pozostáva z dvoch častí. Jedna časť dokáže spraviť za krátky čas prieskum trhu, presne podľa požiadaviek klienta. V druhej časti aplikácie si klient vie vytvoriť report, na základe ktorého nájde presne tie odpovede, ktoré potrebuje. A ktorý projekt ma baví viac? Jednoznačne náš start-up! [Image] Tím startupu GroupSolver Akú radu by si dal začiatočníkom, ktorí začínajú s tvorbou webstránok alebo programovaním? Určite zozbierať čo najviac informácií a následne ich využívať v praxi. No a samozrejme, nebáť sa robiť chyby, lebo aj tými sa človek učí. Aký je tvoj obľúbený nástroj pre webdevelopment?  Prešiel som si cez PSPad, WebStorm, Sublime Text, aktualne používam Atom a nedá sa povedať, ktorý je ten naj. Ako som už povedal, treba byť flexibilný a vedieť sa prispôsobiť. Čo si myslíš, že bude ďalšia veľká zmena vo webdevelopmente v budúcnosti?  Myslím si, že webové stránky a aplikácie budú v budúcnosti robiť stroje. Už teraz existuje systém s umelou inteligenciou, do ktorého nahádžete obrázky, text a on vám na konci vytvorí hotovú stránku. Budeš učiť kurz Web Designer, čo máš najradšej na tvorbe webstránok?  Na tvorbe webstránok sa mi najviac páči to, že z prakticky z ničoho môžem vytvoriť niečo, čo ľudia budú používať a čo im možno pomôže. [Image] Homepage GroupSolover Môžeš nám povedať niečo bližšie o obsahu kurzu? Aké kľúčové znalosti si študenti odnesú? Na kurze sa naučíme, kde aký HTML tag použiť, tiež si našu webstránku vyfarbíme pomocou CSS.  Ak bude záujem, tak aj nejaký Sass vs. LESS vs. Stylus: Preprocessor na zrýchlenie a uľahčenie práce, k nemu gulp, grunt, aby študenti kurzu vedeli, že existuje takéto niečo. Ukážeme si prefix, že nie každé CSS funguje na každom prehliadači, ako zresponzívniť web, aby sa každá stránka dala pozerať na každej veľkosti monitora a nakoniec ako rozpohybovať stránku pomocou jQuery. To je plán na 12 týždňov kurzu. Ak sa chceš Lukáša niečo opýtať, kľudne napíš svoju otázku do komentára. Lukášov kurz tvorby webstránok pre začiatočníkov Web Designer začína v Košiciach 4.10. o 18:00 v Eastcubatore. Ak sa chceš naučiť robiť weby, na tomto kurze určite nesmieš chýbať.
Ado Juráček - lektor kurzu vizálneho dizajnu v Bratislave
Rozhovory
20.09.2016
Skillmea

Ado Juráček - lektor kurzu vizálneho dizajnu v Bratislave

Ado Juráček  je slovenský designér, který studoval na Katedře vizuální komunikace na VŠVU. Věnuje se tvorbě logotypů a vizuální identity, webových stránek, ale také printovému designu magazínů. Kromě designování se věnuje také hudební tvorbě a píše si písničky, které jsou inspirovány cestováním a lidmi, které na cestách potkal. Ado je lektorem kurzu  vizuálního designu  v Bratislavě, ve kterém tě naučí základní principy grafického designu a efektivně pracovat s Adobe Photoshop a Illustrator. Přečti si krátký rozhovor, ve kterém se dozvíš, jak začínal s grafikou, co doporučuje začátečníkům a také, co rád dělá ve volném čase. Ado, jak ses stal grafickým designérem? Je to tragikomický příběh. Od malička jsem chodil na výtvarnou, kreslil, maloval, modeloval z hlíny. Už tehdy jsem měl nejraději tradiční grafiku, ale vůbec jsem netušil, že existuje něco jako grafický design. Když jsem si vybíral střední školu, jasná byla umělecká. „slupka“. Ta nepřicházela v úvahu, protože můj otec nebyl moc pro. Tak mi nezbývalo nic jiného, ​​než hledat dál až jsem narazil na SOŠ Polygrafickou v Krasňanech, kam jsem se dostal a poprvé setkal s grafickým designem. Jak bys popsal svůj přístup k designu? Kdo nebo co tě nejvíce ovlivnilo nebo ovlivňuje? Můj přístup závisí hlavně na mé aktuální nálady. Někdy mám chuť být minimalistický, jindy mám pocit, že se stále vejde. Během školy jsem se hlavně inspiroval od designérů, o kterých jsme se učili na dějinách. Co to jsem se naučil během konzultací od Pala Bálika a v Milce od Martina Jenče aka Žlutý. Dnes už jsou k dispozici různé inspirační stránky plné neuvěřitelných designů. Člověk se může zbláznit, když si je listuje a stále není u konce. [Image] Ado Juráček - portfolio Co je podle tebe tvou nejsilnější designérskou stránkou a jak jsi tuto dovednost zlepšoval v posledních letech? Mou njasilnější stránkou je rychlost. Většina klientů chce všechno na poslední chvíli. Tuto dovednost jsem si začal trénovat až po škole, protože na škole jsme dělali většinou jeden maximálně dva projekty za semestr. Začal jsem ve studiu Milk, kde jsem setrval půl roku. Nyní si ji tříbím s městem Trnava, pro které dělám každý týden nový vizuál pro jinou kulturní akci. Na jakých projektech nejraději pracuješ? Většina designérů vždy odpoví, že nejraději pracuje na netradičních projektech. Mě však nejvíce naplňují naprosto všední projekty, které můžu uchopit netradičně. Samozřejmě, přesvědčím-li klienta. Ale pokud bych měl zmínit jedno médium, tak by to byla vizuální identita. Mám rád komplexní projekty, kde se můžu naplno projevit a rozvinout ideu. [Image] Ado Juráček - portfolio Jaký je tvůj názor na specializaci vs. zobecňování? Být dobrý ve všem se nedá. Pokud se však cítíte být dostatečně kreativní, doporučuji specifikovat se na grafický design. Tato oblast je nesmírně široká :) Co bys doporučil začínajícím grafikům (designérům), jak mohou nastartovat svoji kariéru? Každým dnem je grafických designérů stále více. Je to populární profese a prosadit se není snadné. Na začátek bych jim doporučil vytvořit si portfolio a najít si prvního klienta, byť zdarma. Ten by mu jako satisfakci napsal pěkné doporučení a zmínil ho mezi svými kolegy a kamarády. A možná se chytí někdo další :) [Image] Ado Juráček - portfolio Co tě ještě nesmírně baví kromě své designérské práce? Baví mě, když můžu být kreativní a je úplně jedno v jaké oblasti. Pár let se snažím psát a hrát vlastní písničky, vařím a peču s manželkou, zařizujeme si vlastní byt, inspirujeme se jinými a snažíme se inspirovat lidi v naší blízkosti. Adův kurz grafiky začíná v Bratislavě v říjnu 2016, takže pokud se chceš věnovat grafice, designovat loga, plakáty a weby, určitě klikni na  náš web , kde najdeš všechny potřebné informace.
Erik Fecko - lektor kurzu Web Developer v Košiciach
Rozhovory
24.08.2016
Skillmea

Erik Fecko - lektor kurzu Web Developer v Košiciach

Kurz tvorby dynamických webstránok v PHP a MySQL Web Developer spúšťame od septembra 2016 už aj v Košiciach. Lektorom tohto kurzu je skúsený webdeveloper Erik Fecko, ktorý sa programovaniu venuje už pekných pár rokov. Čítaj ďalej a dozvieš sa o Erikovi viac. S PHP-čkom prišiel Erik prvýkrát do kontaktu až po vyštudovaní TUKE v roku 2001, keď začal vo svojom voľnom čase študovať základy tohto dodnes veľmi populárneho programovacieho jazyka. Na tomto jazyku Erika upútala predovšetkým možnosť tvorby dynamických webov a čarovný riadok, keď ste namiesto copy-paste napísali 'include' ;) Dodnes stále aktívne pracuje s PHP, ale venuje sa hlavne frontendovým technológiám, ktoré používa pri svojej práci v známej developerskej firme sídliacej v Košiciach, v ktorej pracuje ako Team Lead web developer. Vo voľnom čase rád športuje, najmä bicykluje a v lete hrá plážový volejbal. Erik má rád kvalitné rumy, na ochutnávku ktorých chodí so svojimi kamarátmi. Aké boli tvoje začiatky s programovaním? Čo bolo pre teba v začiatkoch najťažšie? Úplné programové začiatky boli v jazyku BASIC, ešte na 8-bitových kompoch (Atari). PHP som si začal pozerať a skúšať, najprv sám pre seba (na škole sa to neučilo), kde som skúsil vytvoriť webstránku nášho minifutbalového klubu. Pracovne som to potom využil, keď ma priali do firmy, ktorá robila administračné systémy v PHP. Prečo PHP? Čo sa ti na PHP páči najviac? Hlavne veľká komunita okolo toho, a v čase, keď som začínal robiť weby, bolo to už ako free na hostingoch. Čo sa mi na PHP páči aj do dnes je, že sa stále vyvíja (PHP 7! :) ) a pre weby je to podľa mňa stále No.1. Čo by si odporučil záujemcom o webdevelopment? Určite udržovať si trend s technológiami súvisiacimi s webom - css, js, ... Poradil by som len snažiť sa pochopiť koncept a nový prístup, ktoré nové frameworky prinášajú, ale zasa aj nepúšťať sa do každého novovzniknutého frameworku (ktorých dnes pribúda a zaniká týždenne mnoho), lebo vo web technológiách sa to naozaj vyvíja rýchlo.  Na čom si pracoval, alebo aktuálne pracuješ? Momentálne pracujem v teame, ktorý sa podieľa na zavedení nových technológií pre celý náš webdevelopment a popritom vytváram rôzne admin tools, kde už používame práve zvolené technológie, akými sú napr. frontendový tohtoročný hit React.js ;) predtým som pracoval na viacerých projektoch našej firmy, ako frontend team-lead: http://www.soccer.livesport.tv/ http://www.livebasketball.livesport.tv/ http://int.soccerway.com/http://www.footballaustralia.com.au/ [Image] Ukážka webu soccer.livesport.tv  Ešte predtým som pracoval v slovenskej firme, ktorá vlastnila a prevádzkovala rôzne portály, kde som robil čisté PHP - napr. http://www.inzercia.sk/,  http://www.tovar.sk/,  http://www.surf.sk/ Môžeš nám povedať niečo bližšie o obsahu kurzu? Aké kľúčové znalosti si študenti odnesú? Komplexné znalosti, čo sa týka PHP jazyka + praktické aplikácie + navyše prehľad z rôznych technológií mimo PHP, súvisiacich s webdevelopmentom, napr. CSS špecialitky, JS vychytávky, automatické buildovanie projektu a pod. (ak bude záujem samozrejme). Ku kurzu dostanú všetci študenti aj videotutoriály, takže zdrojov a materiálov na štúdium bude dosť. Najšikovnejší študenti určite dostanú šancu ukázať svoje skilly na stáži vo firme, kde momentálne pracujem. Aká je tvoja rada pre každého, kto sa snaží naučiť programovať? Hlavne je dôležité vedieť, rozmýšľať a chápať. To, či niekto nevie naspamäť, ako funguje nejaká funkcia, absolútne nie je dôležité, na to sú doc ;) Vďaka za rozhovor Erik :) Kurz Web Developer s Erikom začína už v septrembri 2016. Na kurze sa naučíš programovať dynamické webové stránky, naučíš sa, ako na stránku pridáš produkt, ako upravíš článok, ako spracovať formulár alebo odoslať z aplikácie email. Ak sa toto všetko a ešte oveľa viac naučiť, určite nesmieš na tomto kurze chýbať ;)

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách