Európsky technologický (softvérový) priemysel rastie 5x rýchlejšie ako zvyšok európskeho hospodárstva z hľadiska hrubej pridanej hodnoty. Očakáva sa, že tempo rastu bude na úrovni 4-5% ročne do roku 2030. Ak chcete vstúpiť na tento prosperujúci trh práce, musíte mať tie správne tvrdé zručnosti (hard skills). Rovnako dôležité je aj naučiť sa, ako ich nechať vyniknúť vo vašom životopise a alebo pri pohovore.
Tvrdé zručnosti sú zručnosti získané školeniami alebo vzdelávaním, ktoré sú potrebné na dokončenie nejakej úlohy alebo zadania. Týmito zručnosťami môžu byť technické znalosti alebo schopnosti, ktoré sú ľahko definované a merateľné.
Medzi príklady najžiadanejších tvrdých zručností patria nasledovné, rozdelené do kategórií:
Medzi tvrdé zručnosti patrí teda aj znalosť technických nástrojov potrebných na splnenie rôznych úloh, ako je programovanie, navrhovanie softvérových riešení alebo používanie technológií, ako sú zariadenia kybernetickej bezpečnosti a nástroje na správu databáz. V tomto článku budeme mať pod pojmom tvrdé zručnosti na mysli najmä rôzne IT a počítačové zručnosti.
Ako ukázať tvrdé zručnosti vo svojom životopise
Ukázanie vašich tvrdých zručností vo vašom životopise musí byť vykonané precízne a s rozvahou. Nechcete len jednoducho vymenovať, čo viete urobiť, pretože to môže znížiť hodnotu vašich schopností. Najlepšie je vložiť svoje tvrdé zručnosti do krátkych vyhlásení alebo fráz, ktoré zvyčajne začínajú slovesami.
Napríklad, do CV nenapíšete "Znalosť JavaScriptu", ale lepšie je napísať "Programovanie nástrojov generujúcich príjmy pomocou JavaScriptu". Týmto spôsobom ukážete svoju zručnosť s JavaScriptom a schopnosť využiť ho v prospech firmy, vášho budúceho zamestnávateľa.
Vo svojom životopise uveďte tvrdé zručnosti v sekcii zručností, ktorá jasne definuje každú zručnosť. V mnohých prípadoch môže byť najlepšie zdôrazniť svoje hard skills vo svojom životopise viackrát. Môžete to dosiahnuť dvoma spôsobmi:
Kľúčové tvrdé zručnosti môžete spomenúť viackrát tak, že ich zakomponujete do opisov práce, ktoré ste robili v iných zamestnaniach alebo pri práci na projektoch vo svojom portfóliu.
Môžete sa rozhodnúť uviesť ich v sekcii „Zručnosti“ vo svojom životopise, čo môže byť užitočné, ak si ho zamestnávateľ rýchlo prečíta.
Do motivačného listu aj životopisu by ste mali zahrnúť svoje relevantné tvrdé zručnosti, aby ste sa uistili, že si ich všimnú potenciálni zamestnávatelia. V motivačnom liste si vyberte dve alebo tri tvrdé zručnosti, ktoré spomeniete a uveďte príklad toho, ako ste každú z nich používali vo svojich predchádzajúcich zamestnaniach.
Keď sa zúčastňujete pohovoru, existuje niekoľko spôsobov, ako môžete preukázať svoje tvrdé zručnosti a ich ovládanie. Jedným zo spôsobov je fyzicky ukázať svoju schopnosť vykonávať tvrdú zručnosť HR pracovníkovi. Napríklad, ak úloha vyžaduje, aby ste napísali určitý počet slov za minútu, môžete byť požiadaní, aby ste sa zúčastnili testu na písanie. Počas procesu pohovoru buďte pripravení preukázať všetky tvrdé zručnosti, ktoré ste uviedli vo svojom životopise. Preto je dobré si ich nevymýšľať.
Okrem toho môžete byť požiadaní, aby ste poskytli podrobnosti o tom, kedy ste v minulosti použili tieto tvrdé zručnosti. Pred pohovorom si premyslite aspoň jeden príklad pre každú relevantnú tvrdú zručnosť, ktorá súvisí s prácou, o ktorú ste sa uchádzali. Počas procesu pohovoru sa vyhnite tomu, aby to znelo, ako keby ste čítali priamo zo svojho životopisu – takže keď diskutujete o svojich tvrdých zručnostiach, popíšte ich prirodzene. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je použiť príklady, ktoré ilustrujú, ako ste ich použili na riešenie kľúčových problémov v predchádzajúcom zamestnaní.
Ako predviesť svoje hard skills počas technického interview
Technický pohovor je skvelou príležitosťou na precvičenie svojich tvrdých zručností, pretože budete mať za úlohu vyriešiť nejaký problém pomocou technológie.
Čo sú technické pohovory?
Technické pohovory sa zvyčajne uskutočňujú po úvodnom pohovore a pre vášho potenciálneho zamestnávateľa je to možnosť, že vás uvidí priamo v akcii pri riešení technického problému aj pri komunikovaní svojich riešení.
Predmetom technického interview môže byť všeobecná úloha, ktorú môžete vyriešiť pomocou výberu nástrojov, alebo to môže byť niečo špecifické týkajúce sa vašej budúcej pracovnej pozície.
Čas ukázať svoje hard skills je ihneď po zverejnení úlohy alebo otázky. Zručnosť, ktorú používate, si môžete zapísať na tabuľu alebo začať tým, že nahlas poviete, aké nástroje by ste použili.
Na našej platforme viete nadobudnúť mnohé tvrdé zručnosti, ktoré vám pomôžu pri získaní nového alebo lepšieho zamestnania. Prihláste sa do kurzov a potom určite choďte s kožou na trh a hláste sa na pozície, choďte na pohovory a nakoniec si nové vytúžené zamestnanie v IT nájdete.
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩