Všetko začalo na začiatku 21. storočia, kedy sa známy americký televízny hlásateľ, rozhlasový moderátor, spisovateľ a blogger Adam Curry začal podieľať na vývoji prvých metód šírenia jednotlivých sád informácií zvukových, audio, či video záznamov, ktorým sa začalo hovoriť podcasty.
Podľa verejne dostupných internetových zdrojov slovo vzniklo spojením slov z prehrávača iPod (Pod = Personal On Demand) firmy Apple s anglickým slovom broadcasting (vysielanie).
Aktuálne sa jedná o jednu z najviac rozšírených foriem zdieľania najrôznejších informácií vzdelávacieho, zábavného, či iného charakteru najčastejšie vo formáte MP3. Podcasty sú tiež často súčasťou webových stránok obsahujúce RSS (Rich Site Summary) zdroj. Vo veľkej miere sa jedná o webové stránky, kde dochádza k neustálej aktualizácii informácií (napríklad spravodajské portály).
Aby sme si zhrnuli podcasty, jedná sa o zdieľanie zvukového obsahu, ktorý sa ľahko nahrá na internet. Vďaka tomu existuje široká škála zdrojov poskytujúcich prístup k podcastom. Význam je, že používateľ nie je obmedzovaný pri počúvaní časom vysielania, môže sa k nahrávke vrátiť a dopočúvať si ju.
Online podcasty sú ideálne pri počúvaní počas varenia, pri behu, počas relaxovanie v posteli, či iných aktivitách. Pre inšpiráciu na konkrétne podcasty si prečítajte text nižšie.
Zaregistrovali ste Aktuality podcasty zdieľané na stránke aktuality.sk? Jedná sa o zvukové nahrávky najnovších správ zo Slovenska a zaujímavé rozhovory, ktoré si môžete pustiť priamo pri článku na webových stránkach.
Medzi najlepšie podcasty sa tiež radia podcasty Denníka N, čo je známy spravodajsko-publistický portál s najaktuálnejšími informáciami z okolitého diania. Jednotlivé epizódy sú dostupné k vypočutiu v aplikáciách Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts či Podbean.
Avšak, ak radšej dávate prednosť rozhovorom, potom sa nezabudnite pozrieť na rozhovory ZKH, čo sú diskusné relácie Zuzany Kovačič Hanzelovej o aktuálnych politických a spoločenských témach. Tieto diskusie spoločne s "dobré ráno podcast", nájdete na stránkach SME.sk.
Okrem informačného - spravodajského charakteru mávajú podcasty často aj edukačné zameranie. Jedným z príkladov môže byť typický ženský podcast: jauuu, PS: to bolelo, ktorý sa zameriava na problematiku vzťahov, riešenie kríz a bolesti srdca. Iným príkladom môže byť Vedátorský podcast, ktorý rieši otázky vzniku života na iných planétach, funkciu sopiek a podobne.
Dávate radšej prednosť oddychu a zábave a nemáte čas počúvať príliš veľa informácií? Potom si vyhľadajte Startitup podcast, zahŕňajúci vtipné diskusie na najrôznejšie témy. Medzi zaujímavé podcasty odporúčam tiež Fitshaker podcast, ktorý vám uľahčí zdravší životný životný štýl a poskytuje rady, ako sa lepšie stravovať.
Pred tvorbou podcastu je dôležité si uvedomiť, že bez odhodlania, motivácie a zápalu to nepôjde.
Energia tvorcu je pre počúvanie dôležitá.
Žiadna tvorba nie je z počiatku ľahká a je potrebné sa s ňou popasovať. Ak by ste si neboli pri tvorbe podcastov istí a radšej sa ešte niečo naučili, pozrite sa na online kurz o tvorbe podcastov na našej stránke, ktorý vám informácie nielen rozšíri, ale aj posunie váš výstup o level vyššie.