Späť na blog
Success stories

Success story: Kurzy vs. nový job. Dnes je Michaela integračnou špecialistkou v Luigi’s Box

Martina Baumann
30.03.2021
8 minút čítania
Success story: Kurzy vs. nový job. Dnes je Michaela integračnou špecialistkou v Luigi’s Box
Úspešná absolventka kurzov z našej dielne nám porozprávala o svojej motivácii a skúsenosti s tým, ako to funguje, keď sa človek rozhodne vzdelávať po svojej osi. Ako dieťa ju vždy bavila matematika a informatika, k IT mala blízko, veď vyštudovala aplikovanú informatiku. Ako sama hovorí, v tej dobe sa ale na škole HTML jazyk vyučoval len veľmi okrajovo, všetko sa učila sama až do chvíle, keď objavila Learn2Code. Predtým pracovala v administratíve, potom ju čakali rodičovské povinnosti a teraz je naspäť v pracovnom kolobehu. Michaela Hargašová dostala po kurzoch novú pracovnú príležitosť. Práve cez Learn2Code sa dozvedela o tom, že v Luigi’s Box hľadajú novú posilu. Už je to niekoľko mesiacov, čo je súčasťou tímu ako integračná špecialistka.
Michaela Hargašová

Prezraď na úvod našim čitateľom, čo si predtým, ako si si urobila kurzy cez Learn2Code, robila. Kde si pracovala?

Po ukončení vysokej školy som pracovala ako asistentka, teda v administratíve a potom som dlhšiu dobu bola na rodičovskej dovolenke.

Ako sme už povedali, tých kurzov cez Learn2Code si si urobila hneď niekoľko. Môžeš nám ale konkrétne povedať, ktoré ťa oslovili, pre ktoré si sa rozhodla?

Začala som s kurzom Webrebel 1: HTML, CSS & JavaScript s Yablkom (Roman Hraška). Vždy ma bavilo programovanie a tvorba web stránok. A keď som sa tomu chcela viac venovať, potrebovala som si zopakovať staré vedomosti a získať ešte veľa nových. Takže to bol skvelý úvod. Potom som vedela, akým smerom sa chcem uberať a prešla som na JavaScript a neskôr aj na WordPress pre programátora.

Posunulo ťa to ďalej, malo to pre teba zmysel?

Samozrejme. Vďaka nim som sa veľa naučila, možno viac ako v škole 🙂, ale hlavne sa môžem teraz naplno venovať tomu, čo ma nesmierne baví.

A predtým si si niekedy už robila podobné kurzy? Zaujímala si sa o túto oblasť?

O tvorbu web stránok sa zaujímam už od vysokej školy. Vyštudovala som Aplikovanú Informatiku a počas štúdia som mala možnosť získať trochu prax a pracovať ako SEO Editor, kde som optimalizovala web stránky pre vyhľadávače. Tu sa to všetko začalo. Z práce sa stala záľuba a zo záľuby práca. Lenže v tej dobe sa na škole HTML jazyk vyučoval len veľmi okrajovo a ani neviem o tom, že by podobné kurzy boli a všetko som sa musela naučiť sama. Až do chvíle keď som objavila Learn2Code a vaše kurzy. 

Viem, že si sa dostala do Luigi’s Box? Čo všetko tomu predchádzalo a ako dlho už si tam?

V podstate za to, že som dostala prácu v Luigi’s Box, vďačím práve Learn2Code. Jedného dňa mi prišiel email od Learn2Code s pracovnou ponukou pre Luigi’s Box. Bolo to skvele načasované 🙂, pretože práve v tom čase som hľadala novú prácu z oblasti tvorby webstránok. S Luigi‘ Box spolupracujem zatiaľ len pár mesiacov, ale môžem len chváliť.

A čo konkrétne tam robíš?

Pracujem na pozícií Integračný špecialista. Vkladám Luigi’s Box našepkávač a vyhľadávač na webové stránky našich klientov na základe spracovaných dát. Každá web stránka, s ktorou pracujem, má svoj vlastný web dizajn a je unikátna. A aby sme sa čo najviac priblížili k dizajnu web stránky, musím k tomu upraviť aj dizajn vyhľadávania. Samozrejme, k práci patrí aj support, alebo teda podpora pre klientov.

Je zaujímavé, že už si vlastne druhá Miška, ktorá sa cez kurzy Learn2Code dostala do Luigi’s Box. Čím to je? Menom alebo kurzami, prezraď nám 🙂. 

Keby to bolo len menom,  je to možno osud 🙂, ale spája nás najmä absolvovanie kurzov cez Learn2Code.

Keď si tam nastúpila, aký to bol pocit. Musela si sa aj s niečím možno aj „popasovať“?

Už pri pohovore na mňa spravil Luigi’s Box skvelý dojem. A keď si ma vybrali spomedzi uchádzačov, bol to skvelý pocit. Získala som skvelú prácu s perfektnými ľuďmi, ktorú som dlho hľadala. Takmer som už stratila nádej. Ale predsa sa podarilo. Zo začiatku to bolo trochu náročné. Samozrejme, musela som sa „popasovať“ s množstvom nových informácií a mnohé sa naučiť. A dá sa povedať, že každý deň sa stále učím niečo nové, a to je na tom skvelé, že môžem na sebe pracovať, zlepšovať sa a získavať nové vedomosti. 

Dalo by sa povedať, že si technický typ? Predsa len robíš to, čo robíš...

Myslím si, že áno. V škole ma vždy najviac bavila matematika a informatika. A baví ma čokoľvek skladať, od puzzle cez Lego až po nábytok. 

Poďme sa trošku pozrieť na aktuálnu situáciu aj vo svete. Rok bojujeme s pandémiou. Tá nám akoby potvrdila, resp. tým, ktorí tomu možno nechceli veriť, aké dôležité sú digitálne technológie a zručnosti v tejto oblasti. Ako to vnímaš ty?

Áno, za posledný rok sa IT technológie dostali veľmi rýchlo do popredia, pretože pandémia ovplyvnila v mnohom náš starý spôsob života. V prvom rade obmedzila možnosti vykonávania práce a donútila viacerých, ktorí túto možnosť majú, pracovať homeoffice. Aj ja tak momentálne pracujem. A tiež sme všetci začali viac nakupovať cez internet. Myslím, že v dnešnej dobe majú obrovskú výhodu tí z nás, ktorí v IT oblasti pracujú, alebo sa aspoň o IT technológie nejakým spôsobom zaujímajú. 

Ak sa teda vrátime k tomu, čo robíš, ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Napriek tomu, že sa nestretávame a každý z nás momentálne pracuje homeoffice, máme pravidelne každý pracovný deň online poradu. Potom začnem so spracovaním nových projektov a ich dát a pripravujem integrácie nášho vyhľadávania pre klientov alebo riešim požiadavky klientov, ktoré prídu k nám na support. 

S akými klientmi u vás vo firme robíte?

Prevažne našimi klientmi sú internetové obchody – eshopy - slovenské, ale aj zahraničné. Samozrejme, sú medzi klientmi aj takí, ktorí potrebujú zlepšiť vyhľadávanie v informáciách.

Máš aj nejaký vlastný projekt, ktorým by si sa mohla pochváliť? 

Nedá sa pochváliť konkrétnym projektom, pretože v Luigi’s Boxe pracujeme ako tím, takže na jednom projekte pracujeme viacerí a každý z nás má nejakú úlohu. Preto je to aj zásluha celého tímu.

Dalo by sa povedať, že si si našla super prácu a čo teraz? Končí pre teba to, že by si sa ďalej išla vzdelávať aj po vlastnej osi? Plánuješ si napríklad robiť ďalšie kurzy, resp. sleduješ trendy?

Určite ešte využijem niektoré kurzy od Learn2Code. Ešte vždy sa mám v čom zlepšovať. Počas rodičovskej dovolenky som nestíhala sledovať nové trendy. Tak teraz sa snažím dobehnúť zameškané.

Máš na Michaelu najaké otázky? Neváhaj ich napísať do komentára 👇

Martina Baumann

Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem. 


Mohlo by ťa zaujímať

Success story: Mariana pracuje v úspešnej IT firme. Všetko sa učí sama, od základov
Success stories
28.01.2021
Martina Baumann

Success story: Mariana pracuje v úspešnej IT firme. Všetko sa učí sama, od základov

Mariana Kubíková v našom rozhovore priznáva, že nemá IT vzdelanie, učí sa všetko sama. Vďaka svojej motivácii a chuti pracovať na sebe má za sebou skvelé výsledky. Robí to pre to, že ju to baví, ale na druhej strane si tiež uvedomuje, ako ju to posúva ďalej – aj profesne. Mariana je absolventkou kurzov Learn2Code, predtým sa vo voľnom čase vzdelávala prostredníctvom sieťovej akedémie CCNA. Počas pandémie menila prácu a dnes pracuje ako QA Engineer v jednej IT spoločnosti. V nasledujúcich riadkoch porozprávala o tom, aké kurzy má za sebou, čo jej dali a prezradila i to, na akých projektoch pracuje/pracovala. Práve Mariana je dôkazom toho, že dlhé hodiny strávené nad rôznymi vzdelávacími platformami majú zmysel. Čomu si predtým, ako si si urobila kurzy cez Learn2Code, venovala? Kde si pracovala? Predtým, ako som začala s učením programovania, som pracovala na pozícii Network Administratora. Bola som zodpovedná za firewally. Na túto pozíciu som sa tiež dostala vďaka samoštúdiu na sieťovej akadémii CCNA.  Pre ktoré kurzy si sa v Learn2Code rozhodla a prečo? Boli to kurzy zamerané na programovací jazyk Java. Najprv to bol kurz Java pre začiatočníkov, ktorý je zdarma. Dal mi veľmi dobrý základ, čo sa týka Javy. Potom neskôr to zas bol Java a OOP pre začiatočníkov, Java pre pokročilých, ktorý ešte ale nemám úplne ukončený. Tiež kurz Automatizované testovanie webu v Seleniu.  Čiže si sa sama snažila nájsť všetky dostupné možnosti. A posunuli ťa tieto kurzy ďalej? Áno a veľmi. Ja nemám IT vzdelanie, takže všetko sa učím sama, od základov. Na základe týchto kurzov, samoštúdia a hlavne ochoty venovať tomu čas sa človek vie ozaj veľa naučiť.  A predtým si si niekedy už robila podobné kurzy? Čo sa programovania a testovania týka tak nie. Tesne pred koncom štúdia na vysokej škole som navštevovala sieťovú akadémiu CCNA. Výučba bola raz týždenne a tiež sme sa vzdelávali vo voľnom čase.  Čomu sa konkrétne teraz venuješ? Robíš pre nejakú firmu alebo si freelancer? Momentálne pracujem ako QA Engineer pre košickú spoločnosť Ness Digital Engineering. Pôvodne som bola na pozícii Java Developer, ale tu sa musím priznať, že moje vedomosti ešte nestačili na prácu na komplexnom projekte. Predtým som pracovala v inej spoločnosti na pozícii Automation Testera, takže testing ako taký mi bol známy.  Písala som Seleniove testy v Jave, takže som sa rozhodla vrátiť späť k testingu a pokračovať vo vzdelávaní. Momentálne pracujem s testami v jazyku Cucumber, takže moje poznatky sa rozšírili. Taktiež som nadobudla veľa skúsenosti s toolmi ako Jenkins, Git a Maven.[Image] Mariana vo svojom prirodzenom prostredí - pracuje vo firme Ness Keď si po kurze začala riešiť prácu, bolo niečo s čím si sa možno musela aj „popasovať“?Patrím medzi ľudí, čo stále musia mať nejaký cieľ, a tak som vedela, že čo chcem robiť a s kými technológiami chcem pracovať. Konkrétne v spoločnosti Ness som zistila, že samotná Java je na development veľmi málo. Chýbali mi znalosti ohľadom Gitu, ako sa pracuje s verziami, ako sa spúšťajú joby v Jenkise, ako sa riešia chyby počas buildu, alebo čo je to artifact a kedy sa používa, ako sa generuje a pod. Bolo toho ozaj veľa, čo som sa naučila, ale ukázalo mi to aj, že ešte je na čom pracovať.  Poďme trošku k tebe. Ako by si opísala seba? Si technický typ? Predsalen robíš, to čo robíš... Áno, to určite som. Odmalička ma zaujímala veda a technika. Dlho ma fascinoval vesmír, letecká technika, vedela som naspäť všetky výpravy na Mesiac...dokonca som si z papiera skladala vesmírnu stanicu ISS (smiech). Takže som vedela, že asi nebudem robiť typicky „ženskú prácu“.  Našťastie už dnes ženy robia aj v IT, pomaličky pribúdajú i na Slovensku. Veď práve v Learn2Code máme už dosť príbehov o absolventkách, ktoré sa presadili v „mužskom svete“.  Ale keď to takto spomínaš, pýta sa ťa okolie na tvoju prácu? Napríklad kamarátky, iné dievčatá a ženy v tvojom okolí, nepýtajú sa ťa na to, že počuj, aj ja by som chcela ísť robiť to, čo ty. Poraď mi, ako na to.... Často sa mi stávalo po príchode do tímu v IT, že som bola sama žena v kolektíve. Ale čo sa týka vývoja SW, tak pôsobí tu aj dosť žien. Mám aj dosť kamarátok, ktoré sa tiež venujú programovaniu, testingu, alebo riadia vývoj softwaru v tíme. Keď som prešla z networkingu na vývoj SW, tak kolegovia a známi sa ma pýtali, ako sa mi to podarilo, čo k tomu treba.  Vaše kurzy som odporučila nejednému známemu, ale, žiaľ, stáva sa, že ľudí náročnosť a komplexnosť programovania odradí...čo je veľká škoda.  Momentálne „žije“ celý svet pandémiou, ktorá ale potvrdila, aké dôležité sú digitálne technológie a zároveň aké sú nevyhnutné zručnosti v tejto oblasti. Ako to vnímaš ty teraz? Ako berieš to, že celý svet zdigitalizoval? Cítiš to vo svojej práci? Aktuálne pracujeme už pár mesiacov z domu. Keďže som menila prácu počas pandémie, tak niektorých nových kolegov som naživo ešte nestretla. Meetingy máme online, tak riešime všetku komunikáciu. Mne osobne to veľmi chýba, lebo som bola zvyknutá na prácu v kolektíve, to typické office prostredie, káva a rozhovory s kolegami. To mi chýba najviac, čo mi digitalizácia nevie vynahradiť. [Image] Beh je super relax, Marian šport odporúča každému Ako potom vyzerá taký  tvoj bežný pracovný deň?Mám takú typickú pracovnú flexi dobu. Začínam od 8:00 do 16:30. Ráno si prečítam maily, odpoviem na ne, ak sa ma to týka. Potom kontrola ticketov v Jire, čo je tool, kde si priraďujeme prácu, aby sme mali prehľad, kto na čom pracuje. Robíme v Scrume, takže denne máme meetingy. Tu každý povie, na čom robil včera, na čom bude pracovať dnes a či je nejaký problém, čo nevie vyriešiť. My testeri upravujeme testy, prípadne píšeme nové, ak je to potrebné a fixujeme chyby, reportujeme bugy a pod.  Môžeš nám prezradiť možno aj konkrétnejšie nejakých klientov, projekty? Momentálne pracujem pre zákazníka Masternaut. Ide o aplikáciu, ktorá sa používa na monitorovanie áut, ich rýchlosti, spotreby paliva a pod. Samotný projekt je veľmi rozsiahly, ešte som na ňom krátko, takže sa tiež zoznamujem s jednotlivými modulmi.  A čo tak nejaký tvoj konkrétny projekt, ktorý máš za sebou? Je niečo také?   Moja prvá práca v programovaní v Jave bola vo firme Wirecard. Tam som prvýkrát vyskúšala, aký je to pocit spustiť prvý automatizovaný test. Bolo to už pred vyše rokom, ale pamätám si to dodnes. Keďže pracujem stále pre nejakú firmu a riešim potreby konkrétneho zákazníka, tak na vlastných projektoch nepracujem. Popravde, ešte nemám na to vedomosti. Vo voľnom čase si však sama skúšam nové funkcie a píšem si vlastné testy mimo práce. Proste ma to baví 🙂 Ešte nám prezraď, či si plánuješ robiť teraz nejaké ďalšie kurzy? A či aj sleduješ trendy? Teraz sa snažím najmä nadobudnúť vedomosti ohľadom pracovného projektu, nech mám to náročné začiatočnícke obdobie pri zmene projektu za sebou (smiech) a večer po práci sa učím Selenium WebDriver. Tento kurz od Furbyho by som chcela dokončiť a tiež Java pre pokročilých od Jara Beňa. Mojou srdcovkou však stále ostáva to Selenium, hlavne WebDriver. Takže chcem si vedomosti ďalej rozširovať týmto smerom. Máš na Marianu otázky? Smelo ich píš do komentárov 👇
Success story: Michaela vymenila administratívu za frontend
Success stories
08.11.2020
Skillmea

Success story: Michaela vymenila administratívu za frontend

V tomto rozhovore ti predstavíme Michaelu, ktorá sa rozhodla vymeniť odvetvie, v ktorom predtým pracovala za IT. Z administratívnej a úradníckej práce presedlala na pozíciu frontend developerky. Prečítaj si Michaelin príbeh, ako sa dostala k programovaniu a IT, čo má rada na svojej aktuálnej práci a čo odporúča každému, kto sa chce v IT uchytiť. Aký je tvoj príbeh? Ako si začala s programovaním a kde si teraz? Vždy ma IT lákalo, chcela som robiť niečo kreatívnejšie, ale nemala som poňatia, ktorým smerom sa uberať. Raz mi jeden známy povedal čo-to o frontende a mňa to zaujalo. Začala som gúgliť, skúšať nejaké základy a zistila som, že presne tu chcem začať. Samovzdelávanie popri práci nebolo dostačujúce, tak som sa obzerala po kurzoch a začala s cieleným vzdelávaním. Po nejakom čase som si našla svoju prvú prácu v tejto oblasti. No a momentálne pracujem v Luigi’s Box.[Image] Čo presne robíš, aká je tvoja pozícia? Integration Specialist. Nastavujem zber dát týkajúcich sa vyhľadávania na webových stránkach, integrácie nášho našepkávača a vyhľadávania na stránkach a zároveň poskytujem pravidelný support pre klientov. Klienti, kreatívny proces a tvorba finálneho dizajnu sa líšia, a to sa mi na mojej práci páči. Zároveň je zaujímavé, koľko informácií sa popri tvorivom procese môžem naučiť. Vďaka tomu mám lepší rozhľad a dokážem sa na zadania pozerať komplexnejšie. Aké boli tvoje ciele, keď si začínala a ako si bola stále motivovaná a vytrvalá? Môj cieľ bol jednoduchý – zmeniť pracovné odvetvie. Prestriedala som administratívu, úradnícku prácu a veľmi ma to ubíjalo. Keď som mala slabé chvíľky, pozrela som sa späť a zhodnotila, že toto skutočne nechcem robiť celý život, takže to nevzdám a zvládnem všetky úlohy, ktoré ma čakajú. Okrem toho, u rodičov som našla potrebnú podporu, bez ktorej by som do toho asi ani nešla.[Image] V tejto oblasti je potrebné sledovať aktuálne trendy, inovácie. Ako si na tom ty? Stíhaš to všetko popri práci? Neustále sa stretávam s pre mňa novými vecami počas práce a pozornosť venujem hlavne tomu, čo práve využijem. Rôzne novinky z oblasti preto sledujem najmä prostredníctvom vlastnej práce. Dobré a netradičné zadanie je ten najlepší impulz na vzdelávanie sa. A keď brázdim po rôznych webových stránkach a zbadám nejaký prvok, ktorý ma na tom webe zaujme, tak ihneď otváram DevTools a prezriem si kód 😀 Čo ťa najviac baví na tvojej práci? Máš nejaký obľúbený task, ktorý robíš najradšej? Veľmi rada tvorím a zároveň mám rada pekný dizajn. Takže u mňa je to práve tá frontendová časť práce, ktorú mám najradšej. Keď môžem pracovať s vizuálom a výsledkom tejto práce je pekná a funkčná časť webovej stránky. [Image] Čo je podľa teba najväčšou výhodou práce v IT odvetví? Od perspektívy, cez plat až po možnosť pracovať odkiaľkoľvek. Je to rýchlo rozvíjajúce sa odvetvie a človek má na výber skutočne veľa možností, akým smerom sa môže uberať.  Čo by si poradila ľuďom, ktorí práve začínajú alebo uvažujú o tom, ako začať s kódovaním? Aby sa nenechali odradiť ťažkými začiatkami. Treba tomu len začať venovať čas, skúšať a postupne si nájsť presne ten smer alebo odvetvie, kde by sa chceli uchytiť. Výsledok stojí za to 😊 Ak máš na Michaelu otázky, neváhaj ich napísať do komentárov.
Success story: freelance fronte-end developer Patrik
Success stories
12.08.2020
Skillmea

Success story: freelance fronte-end developer Patrik

V tomto článku ti predstavíme ďalšieho úspešného absolventa našich online kurzov. Patrik Stodola sa aktuálne venuje frontendu ako freelancer a tiež rozbieha vlastnú firmu. V rozhovore sa dozvieš, ako sa Patrik k webom dostal, aká bola jeho cesta vzdelávania a čo odporúča začiatočníkom v oblasti tvorby webov a programovania. Čítaj ďalej. Začnime tvojou aktuálnou prácou. Čo presne robíš, aká je tvoja pozícia?Momentálne pracujem ako externý front-end developer pre viaceré firmy, a takisto popri tom riešim aj svoje vlastné zákazky. Ešte ako študent som mal myšlienku vlastnej firmy, ktorá by sa zaoberala kompletnou tvorbou webstránok - digitalnydizajn.sk, môj vlastný projekt, ktorý takisto rozbieham.  Ako si sa k tejto pozícii dostal?Na strednej škole. Dodnes si pamätám, ako sme na praxi začali preberať tvorbu obyčajných, statických HTML stránok. Nevedel som ani “ň”. Vôbec som tomu nerozumel - ale to bolo TO, čo ma k tomu pritiahlo. Vždy, keď si neviem s niečim rady, robím to dovtedy, až kým sa mi to nepodarí. Prišiel som domov, otvoril youtube a začal som sa učiť pracovať s HTML a CSS podľa indických tutoriálov. To boli moje začiatky. Neskôr som objavil stránku Learn2Code - kurzy Webrebel od autora Yablko, ktoré mi neskutočne pomohli a vďaka nim som si začal privyrábať už ako študent SŠ.  Máš nejaký vzor, ktorý ťa inšpiruje? Osobu, ktorá je pre teba motivátorom?Áno, mám. Lektor Yablko, jeden z najlepších programátorov - čo sa týka vedomostí a podania myšlienky divákovi. Kde berieš inšpiráciu pre svoju prácu? Máš nejaké tipy, ktoré zaručene fungujú?Keď potrebujem načerpať inšpiráciu, otváram Instagram alebo Dribble. Pravidelne tam sledujem novinky z oblasti designu a webdesignu, moderné grafické prvky, či rôzne vychytávky, tipy a zaujímavé kombinácie.  V tejto oblasti je potrebné sledovať aktuálne trendy, inovácie. Ako si na tom ty? Stíhaš to všetko popri práci?Snažím sa vzdelávať dennodenne. Za necelý rok a pol som sa naučil pracovať s HTML, CSS, SCSS, PHP, JS, jQuery. Prednedávnom som si doma dokonca spravil vlastný webhosting, ktorý beží na NUC (miniPC), s ktorým mi tiež pomohol návod na Learn2Code. Čiže teraz miesto webhostingových služieb využívam vlastný hosting. V IT sfére je sa vždy čo učiť .. :-)  Čím všetkým si si musel prejsť, pokiaľ si sa vypracoval na túto pozíciu?Zo začiatku bolo celkom náročné, kým som sa naučil rozmýšľať ako programátor. Takisto si pamätám na moje prvé zákazky, ktoré ešte vtedy neboli tak kvalitne prepracované ako dnes. Veľa som študoval, čítal, získaval nové informácie, ale to najhlavnejšie - kódoval a programoval. Čo ťa najviac baví na tvojej práci? Máš nejaký obľúbený task, ktorý robíš najradšej?Len ten pocit že otváram kód, prípadne píšem nový mi prináša pocit šťastia. Takisto ma Veľmi baví stretávať sa s klientmi, komunikovať ohľadom práce alebo zákaziek. Práca s počítačmi bola od mala moja záľuba a odvtedy čo som sa naučil programovať sa to len stupňuje.  Dnes je obrovský dopyt po programátoroch. Čo by si poradil všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti, ale chceli by nejako začať?Najprv by som odporúčal naučiť sa pracovať s HTML a CSS, to je základ všetkých web stránok. Neskôr by som isto odporučil Bootstrap alebo Bulma, to je dnes dosť žiadané. A potom by som odporučil rozhodnúť sa, či sa zamerať na web stránky, webové aplikácie, iOS / Android aplikácie alebo rôzne systémy..  (PHP, JS, Python, Java, Swift a mnoho ďalších pre rôzne účely..) Čo je podľa teba najväčšou výhodou práce v IT odvetví?Veľká výhoda je to, že pri práci v IT odvetví môžete pracovať prakticky odkiaľkolvek. Stačí Vám notebook, internet a Vaše vedomosti.   Mal si niekedy pocit, že to nezvládneš? Bolo obdobie, kedy si chcel skončiť a robiť niečo úplne iné?Zatiaľ nie, keď cítim že je toho dosť, vypnem PC, idem sa prejsť, vyventilovať. Keď riešim nejaký programátorský problém, dosť účinná je “Duck Duck” metóda. Aké sú tvoje plány do budúcnosti?Moje plány do budúcnosti sú také, že by som chcel vo väčšom rozbehnúť projekt digitalnydizajn.sk . Popri tom sa sústredim aj na ďalšie projekty, ale toto je jeden z tých najhlavnejších. V prípade záujmu o spoluprácu ma môže hocikto kontaktovať.  Máš nejakú radu, ktorú by si chcel zdieľať so študentami, ktorí len začínajú s tvorbou web stránok a programovaním alebo so svojím vzdelávaním v IT oblasti?Odporúčam sa pravidelne vzdelávať v jazyku, v ktorom pracuješ. Isto nie je naškodu sa naučiť aj niečo pomimo, nikdy nevieš, kedy sa Ti tvoje vedomosti zídu. A hlavne sa nikým a ničím nenechať odradiť. Patrikovi ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov v ďalšom programátorskom živote. Pokiaľ máš na Patrika alebo tento rozhovor nejaké otázky či pripomienky, neváhaj napísať do komentárov 👇👇

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách