Turnajový kurz veľmajstrov šachu

18h 57m 1s
Čas
18
Kapitol
Iné
Kategória
-
Hodnotenie
Expert
Level
slovenský
Jazyk kurzu

Popis kurzu Turnajový kurz veľmajstrov šachu

Moje meno je Ján Markoš, som slovenský veľmajster a tréner. Chcem vám povedať pár slov o tom, ako som sa ocitol v tomto projekte a tiež o tom, čo bude mojou časťou.

Cieľom bolo pre slovenských a českých šachistov vytvoriť videokurz o tom, ako dobre hrať turnaje, ako sa na nich dobre pripraviť a ako ich potom správne zhodnotiť. Zdalo sa mi to ako dobrá vec a vlastne každý šachista stojí pred dilemou: Ako zmaximalizovať svoje výsledky?

Ja som si pre vás pripravil 5 hodinových videí.

1. Prvá lekcia bude o tom ako si pripraviť repertoár na turnaj. Kým môj kolega GM Robert Cvek bude rozprávať skôr o nešachových veciach, tak ja sa Vám pokúsim čisto šachovo a technicky ukázať v chessbase aj inde akým spôsobom nájsť svoje chyby v repertoári a ako ich opraviť. 

2. Druhá lekcia bude o tom, ako sa pripraviť na konkrétneho súpera, pretože pred touto úlohou budete stáť nespočetne veľakrát. Takže vám zase ukážem veľmi technicky, podrobne a prakticky, ako sa správne pripraviť tak, aby vás pred partiou nič neprekvapilo. 

3. Tretia lekcia bude o tom, ako hrať s výrazne silnejším a so slabším súperom. To je vlastne otázka, pred ktorú budete postavený hlavne v prvých kolách turnaja. 

4. Štvrtá lekcia bude o tom, ako hrať rozhodujúce partie. To je zase dilema, pred ktorú budete postavený v závere turnaja.

5. Posledná piata lekcia bude o tom, ako ten výkon, ktorý na turnaji podáte, zanalyzovať tak, aby vám priniesol čo najviac benefitov pre váš ďalší šachový rast.

Toto je moja časť, ktorou sa pokúsim prispieť do projektu. Okrem toho 5 hodinových lekcií bude mať aj GM Robert Cvek, veľmi šikovný český tréner, a potom dvaja legendárni, v Česku žijúci šachisti: Sergei Movsesian a David Navara.

GM Sergei Movsesian, Armén, ktorý v minulosti reprezentoval Slovensko. Jeho šachovú aj nešachovú inteligenciu a ostrovtip sme obdivovali či spoza vedľajšej šachovnice, či pri neformálnych rozhovoroch. 

GM David Navara. David je dlhodobo v našom priestore najsilnejším šachistom a rady, ktoré od neho môžete počuť, budú naozaj unikátne.

Ja si osobne myslím, že tento projekt je dobrý a verím, že ak sa preň rozhodnete a absolvujete ho s nami, tak na konci budete toto moje presvedčenie zdieľať. 

Ján Markoš

-----------------------

Jsem šachista a šachový trenér. Byl jsem velmi mile překvapen, když mne Vlado Jacko oslovil, abych se stal spolutvůrcem velice zajímavého projektu. Projektu týkajícího se šachových turnajů, příprav na ně a další s tím související záležitosti. Je pro mne ctí dostat takovou pozvánku. 

Jsem velice rád, že můžu dělat vedle takových lidí, jako je Ján Markoš, který bude mít na starosti šachovou část. Jana si nesmírně vážím. Je to nejsilnější slovenský hráč. Dále se projektu bude účastnit David Navara a Sergei Movsesian. Myslím, že je zbytečné cokoli dodávat. 

Jak mohu přispět k tomuto projektu já?

Když hrajeme šachovou hru, máme před sebou šachovnici, šachové figurky a tak dále. Snažíme se dělat ty nejlepší tahy a ta nejlepší rozhodnutí, ale kolikrát je velmi důležité právě to rozhodnutí, které uděláte na tzv. nešachových věcech.
Nešachové věci hrají velmi důležitou roli. Jsem přesvědčený, že v mnohých případech roli rozhodující.
Člověk musí makat na šachovnici, to je jasné, ale mnohdy jsou problémy důležité právě mimo ni. 

1. První část je nejdůležitější. Poznat sám sebe. Zhodnotit dosavadní výkony, jak vám to šlo během turnajů, co bylo dobré, co nebylo atd. Nejen v šachu, ale i v jiných dalších činnostech je nesmírně důležité poznat sám sebe - jak funguji. 

2. Druhá lekce bude o zvolení cílů a jejich realizace. Ať už děláte cokoli, je důležité mít nějaký cíl (dlouhodobý nebo krátkodobý). To samé i v šachu. Je důležité si zvolit cíl, samozřejmě správný cíl (ať si nezvolíte 10 piv :D, to by nebylo ono). Následně realizace těchto cílů. Nesmírně to ovlivní hru na šachovnici. 

3. Třetí lekce bude o tom, co dělat, jak se chovat, zkrátka jakou mít životosprávu během turnaje. Na první pohled se to zdá jednoduché, ale uvidíte sami, že to zas tak snadné není. Spousta lidí ani netuší nebo neví, případně nikdy nepřemýšlela nad tím, co mají dělat během turnaje, aby neztráceli energii a koncentraci. 

4. Čtvrtá lekce bude zaměřeno na to, co a jak dělat během partie. Opět na první pohled velice jednoduchá věc, ale víte sami, že to zas tak jednoduché není. Spousta hráčů chybuje v tom, že naprosto zbytečně ztrácí koncentraci a následně energii. O tom si povíme a já vám to ukáži i na konkrétních šachových příkladech. 

5. Poslední lekce bude čistě moje šachová příprava na turnaj a potom během turnaje.

Tímto Vás srdečně zvu ke sledování a jsem velice zvědavý, jak se vám to bude líbit.

Robert Cvek

-----------------------

Dobrý den, jsem David Navara, 

český šachový velmistr, hráč světového žebříčku. Ve své lekci jsem mluvil o turnajovém šachu. Odpovídal jsem na nejrůznější otázky o turnajích, o tom, jakou turnajovou strategii volit a podobně. 

Neukazoval jsem žádné partie a hovořil jsem spíše obecně. Snažil jsem se dávat rady, které by vám pomohly zlepšit výsledky v turnajích. Takové rady vždy mohou být samozřejmě subjektivní, ale věřím, že mají většinou racionální jádro. I kdybyste měli na věc jiný názor, myslím si, že seznámit se s mým názorem a s mými zkušenostmi může být pro vás přínosné. 

David Navara

-----------------------

Dobrý deň, 

ja som Sergei Movsesian a v mojej lekcii sa budeme rozprávať o tom, akým spôsobom je potrebné sa pripravovať na turnaje, akým spôsobom sa menila moja príprava počas celej mojej šachovej kariéry a uvidíte aj odporúčanie, ako to robiť najlepšie. 

Sergei Movsesian

-----------------------
K  turnajovému videomanuálu sme sa rozhodli pripojiť aj 4 bonusové lekcie IM Štefana Mazúra, nášho profesionálneho trénera a medzinárodného majstra. Štefan je nielen majster SR mužov pre rok 2019, ale je to hlavne veľmi talentovaný a silný praktický šachista. Dlhodobo patrí do TOP 10 na Slovensku. Lekcie sú veľmi praktické  a budú sa Vám určite hodiť.

BONUS
Záznam webinára "Being" Ján Markoš, nezaradená kapitola knihy

Webinár sa niesol v duchu Janových slov:
  • "Na tomto webinári vás pustím do svojej hlavy. Uvidíte všetky moje plány, rozhodnutia i emócie."
  • Vďaka týmto informáciám sa zdokonalíte v šachovej psychológii a naučíte sa zvládať záporné émocie, s ktorými sa počas každej partie stretávame.
Online kurz Turnajový kurz veľmajstrov šachu je možné

Zoznam kapitol

Úvodná lekcia
Lekcie veľmajstra Markoša
Ako si pripraviť repertoár na turnaj?
Dostupné len po zakúpení prístupu
Udri ho, kde ho to najviac bolí!
Dostupné len po zakúpení prístupu
Hráš s patzerom či s veľmajstrom? Žiadny problém!
Dostupné len po zakúpení prístupu
Ako hrať partie, kde ide o všetko?
Dostupné len po zakúpení prístupu
Ako zanalyzovať svoj výkon po turnaji?
Dostupné len po zakúpení prístupu
Lekcie veľmajstra Cveka
Zhodnocení dosavadních výkonů nejen na turnaji (poznat sám sebe).
Dostupné len po zakúpení prístupu
Zvolení cílů na turnaj a jejich důležitost a pak jejich příprava/realizace.
Dostupné len po zakúpení prístupu
Co dělat a jak dělat během turnaje po nešachových stránkách.
Dostupné len po zakúpení prístupu
Co dělat a jak dělat během partie po nešachových stránkách.
Dostupné len po zakúpení prístupu
Moje šachová příprava před a během turnaje.
Dostupné len po zakúpení prístupu
Lekcia veľmajstra Navaru
Pohľad, odporúčania a rady hráča svetovej špičky k turnajovému šachu.
Dostupné len po zakúpení prístupu
Lekcia veľmajstra Movsesiana
Pohľad, odporúčania a rady hráča svetovej špičky k turnajovému šachu.
Dostupné len po zakúpení prístupu
Lekcie IM Štefana Mazúra
Zapojte do prepočtu fantáziu
Dostupné len po zakúpení prístupu
Zapojte do útoku na kráľa čo najviac svojich figúr
Dostupné len po zakúpení prístupu
Kombinačné videnie, taktika
Dostupné len po zakúpení prístupu
Ako ekonomicky prepočítavať a vyhnúť sa časovkám
Dostupné len po zakúpení prístupu
BONUS
Záznam webinára "Being" Ján Markoš, nezaradená kapitola knihy
Dostupné len po zakúpení prístupu

Pozri aj tieto kurzy